Десятки людей святкують результати голосування щодо нової конституції, Сантьяго, Чилі, 25 жовтня 2020 року
Фото:

EPA / Alberto Valdes

За даними підрахунку понад 97% голосів, на референдумі 25 жовтня переважна більшість (78%) чилійців підтримали перегляд конституції, написаної за часів диктатури Августо Піночета. Голосування скликали на тлі протестів проти майнової нерівності, які тривають уже рік.

Про це повідомляє Chile Today.

Результати референдуму вже визнав президент Чилі Себастьян Піньєра. Він сказав, що голосування було мирним, і назвав його «початком шляху, який ми маємо пройти разом».

«Сьогодні громадяни й демократія тріумфували… Єдність переважила над розділеністю, а мир переважив над насильством», — заявив Піньєра в телевізійному зверненні.

Ще до оголошення перших результатів підрахунку голосів, який транслювався в прямому етері на загальнонаціональному мовнику, чилійці вийшли на вулиці святкувати голосування.

Як передають журналісти, у столиці Чилі Сантьяго водії сигналили в клаксони, а люди на вулиці били в каструлі й сковорідки. На центральній площі міста Бакедано запустили феєрверки.

Крім того, на референдумі 25 жовтня чилійці вирішили й формат написання нової конституції. За це візьметься конституційна конвенція зі 155 членів громадськості, у якій порівну будуть представлені чоловіки й жінки.

До квітня 2021 року громадяни оберуть членів конвенції, які до квітня 2022-го мають сформулювати проєкт нової конституції більшістю у дві третини голосів.

У чому проблема нинішньої конституції?

Нині в Чилі діє конституція країни, складена в 1980 році за часів правління Августо Піночета. 17-річне перебування диктатора при владі характеризують масовими репресіями й насильством щодо тисяч людей.

Після повалення військової диктатури в 1990 році в Чилі відбулася низка демократичних змін, а країна стала однією з найбільш успішних економік Латинської Америки, однак там досі існує проблема нерівності.

За даними Організації економічного співробітництва й розвитку, у 2018 році різниця в доходах 10% найбагатших і 10% найбідніших чилійців була на 65% більшою, ніж серед інших країн-членів ОЕСР.

Інша проблема конституції — її легітимність. Написана за часів Піночета, вона вже не сприймається як Основний Закон серед частини населення. Тому її зміна була ключовою вимогою протестів, які тривають у країні понад рік.

Спершу референдум щодо зміни конституції мали провести у квітні, але через пандемію коронавірусу голосування вирішили перенести.

У країні з населенням майже 19 мільйонів нині всього понад 500 тисяч випадків COVID-19, а другої хвилі коронавірусу поки не спостерігається.

Поділитись: