Чоловік три десятиліття продавав дешеві цяцьки під виглядом старовинних артефактів. Обман випадково викрила аспірантка

Галерея Мердада Седая, в якій продавалися підроблені старовинні артефакти, Нью-Йорк, США, фото серпня 2021 року
Галерея Мердада Седая, в якій продавалися підроблені старовинні артефакти, Нью-Йорк, США, фото серпня 2021 рокуОфіс прокурора округу Мангеттен

60—річний житель Нью—Йорка Мердад Седай визнав свою провину у справі про шахрайство зі старовинними артефактами. Під їхнім виглядом протягом тридцяти років він продавав дешеві підробки, а обман викрила випадково аспірантка Університету Айови.

Про це повідомляють The Times і The New York Times.

У 1978 році Седай почав торгувати нібито артефактами поштою, а через чотири роки — відкрив галерею біля «Емпайр-Стейт-Білдинг» у Нью-Йорку. Він заробляв переважно продажем реліквій, які стосувалися часів Єгипетської, Давньогрецької, Римської, Вавилонської та Шумерської імперій.

Працювало це так: на сайті галереї був каталог, через який усі охочі могли замовити собі артефакт за певну ціну. Деякі з них опинялися у музеях Німеччини й США, але переважно продавалися приватним колекціонерам. Але насправді в Седая ніколи не було стільки старовинних артефактів.

Як з’ясувало слідство, в галереї чоловіка працювала «майстерня», де за допомогою фарби, бруду та деяких хімікатів штучно зістарювалися дешеві ляльки. Виробництво було організоване за принципом конвеєрної стрічки.

Діяльність Седая не минала непомітно. Деякі нелегальні торговці старовиною навіть нарікали на нього як на «чоловіка, що розпродає всі підробки». У мережі з’являлися викриття, але Седай найняв компанію, яка їх «підчищала» і, навпаки, поширювала лише позитивні відгуки про нього.

Викрила діяльність чоловіка випадково аспірантка Університету Айови Ерін Делі. У травні 2019 року її та наукового керівника Бйорна Андерсона запросила Президентська бібліотека і музей імені Герберта Гувера прочитати лекцію про артефакти Стародавнього Єгипту та Месопотамії.

Увагу Делі привернула циліндрична печатка, яка нібито походила з Вавилону й датувалася 1920 роком до нашої ери. Там була зображена ритуальна сцена, яка була характерна для артефактів пізнішої доби. Андерсона ж здивувала бронзова гравюра з начебто Ірану, яка мала бути рідкісною.

На сайті галереї Седая Делі знайшла цю ж гравюру, виставлену на продаж, — як і низку інших об’єктів, що експонувалися в Музеї Гувера, а ще — 11 статуй Нефертіті в різних кольорах і розмірах. Про це вона повідомила закладу і Федеральному бюро розслідувань.

Пізніше розслідувачі під прикриттям придбали в галереї Седая золотий медальйон із нібито зображенням маски смерті давньоєгипетського правителя Тутанхамона і мармурову скульптуру жінки нібито часів Римської імперії. Обидва коштували чотири тисячі доларів і виявилися підробками.

Седая арештували в серпні 2021 року. 14 жовтня він визнав свою провину в продажі «тисяч підроблених старожитностей незліченній кількості колекціонерів, які нічого не підозрювали». Вирок шахраєві мають оголосити в листопаді 2021-го.