В Європі росте захворюваність на кір — за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, за півроку 2018-го захворіли 41 тисяч дітей і дорослих. Спалахи кору виникають кожні 5-6 років, здебільшого через відмову від вакцинації.

В Україні цьогоріч захворіли більше 16 тисяч людей, з них дев'ять померли. Попри те, що єдиний перевірений медичний метод боротьби з кором — це вакцинація, багато українців проти щеплень. Громадське розповідає, якої думки про це прихильники вакцинації, що рухає противниками щеплень, чому їхні дії, на думку лікарів, призводять до епідемії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Спалах кору: симптоми, профілактика, лікування

Особистий досвід

Антоніна Мазуренко з Києва виховує трирічну дитину, якій ніколи не робила щеплення. Такої позиції вона дотримується давно, ще до народження дитини — каже, що почала ставитися до щеплень з побоюванням, коли подивилася на досвід свого молодшого брата, якого вакцинували перед дитсадком.

«Наш сімейний педіатр наполягла на тому, щоб йому зробили щеплення, хоча б якісь базові, — розповідає Антоніна. — Моя мати зробила їх, і зараз же брат почав хропіти ночами. Коли він пішов на медогляд у садок, медсестра зателефонувала й запитала в матері, чи бачила вона, що в нього з мигдалинами. І сказала: «Це сталося після щеплення, я бачила. Раніше все було добре». Нині йому 13 і він досі хропить, з цим вже нічого не поробиш. У знайомих дитині в рік покапали від поліомієліту. Після цього він перестав ходити і залишився інвалідом».

Антоніна впевнена, що дитячому організму щеплення завдають більше шкоди, ніж користі. Вона зацікавилася темою вакцинації й почала читати дослідження на цю тему. За її словами, в щепленнях містяться «важкі метали», які можуть призвести до ускладнень.

«І я навіть не кажу про аутизм, про який усім відомо (існує версія, що щеплення можуть викликати аутизм у дітей, — ред.), — стверджує Антоніна. — Я навіть суджу по практиці — в знайомої дитині робили щеплення, і все одно вона перехворіла на кашлюк».

Епідемія кору, про яку з початку 2018 року говорить українське МОЗ, Антоніну не лякає. Вона впевнена, що її дитина не захворіє, адже вона «живе в нормальній родині, добре харчується і п'є вітаміни, а це означає, що шансів захворіти у нього не більше, ніж у вакцинованої дитини». До того ж, вважає Антоніна, розмови про епідемію перебільшені.

«Може, захворіло лише двоє людей, а вже пішла інформаційна хвиля, що спалах. І ви вже розумієте, навіщо це робиться — щоб збути вакцини», — впевнена вона.

Антоніна Мазуренко проти щеплень, каже, що багато разів бачила, як вакцинація приводила до серйозних ускладнень Фото: Андрій Рогозін/Громадське

Щеплення проти епідемії

Проте спалах усе ж має місце. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у 2018 році кором заразилися близько 41 тисячі людей, 37 із них померли. Найбільше хворих у Сербії й Україні — на Україну припало більше половини випадків в Європі. Спалахи кору відбуваються приблизно кожні 5-6 років, причина — відсутність достатнього рівня вакцинації серед населення, каже ВООЗ. Востаннє захворюваність виросла у 2006 році, раніше — восени 2000 року.

За даними Міністерства охорони здоров'я України, у 2017 році зафіксували 4 782 випадки захворювання на кір.

За п'ять неповних місяців 2018 року на кір захворіли 16 819 людей — 6 850 дорослих і 9 969 дітей.

Від ускладнень померли дев'ятеро: шестеро дітей і троє дорослих.

Найбільше захворіло в Закарпатській (2 262 людей), Івано-Франківській (2 232), Львівській (2 122), Одеській (1 643) і Чернівецькій (1 113) областях.

Хоча коло противників вакцинації в Україні доволі велике, серед українців і досі чимало тих, хто послідовно виступає за вакцинацію. Наталя Гузенко виховує п'ятирічного сина; вона розповідає про особистий досвід, який переконав її в тому, що щеплення — це важливо. Бабуся Наталі працювала медсестрою на Південному Уралі й бачила, як щеплення рятують від епідемії.

«Для моєї бабусі ніколи не стояло питання робити щеплення чи ні, — розповідає Наталя. — У 50-ті роки вона бачила, як людей косить епідемія дифтерії, того ж кору тощо. І вона бачила, як після масової вакцинації ситуація поліпшувалася».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кір в Україні: чи можна говорити про епідемію?​

Наталя сміється: в роки Радянського Союзу щеплення були обов’язковими, ні в кого не питали, хочуть вони їх робити чи ні. Своїй дитині Наталя зробила всі необхідні щеплення згідно з визначеним планом вакцинації, зокрема й від кору. Чуток про те, що вакцини неякісні чи можуть викликати аутизм, вона не боїться. Просто відвідує перевіреного лікаря, який призначає перевірені вакцини.

«У нашій групі в дитсадку є батьки, які проти щеплень. Коли почалася епідемія кору, почалися й дискусії на цю тему, — каже Наталя. — Але я в такі дискусії намагаюся не вступати. Просто кажу, що вакцинуватиму свою дитину. Мені здається, що наше покоління просто забуло про те, що таке епідемії. Ми ж бо всі вакциновані».

Антоніна Мазуренко теж намагається не вступати в дискусії між прихильниками і противниками щеплень. Вона каже, що в її оточенні є різні батьки — і ніхто не нав'язує свою точку зору. Але запевняє — ті, хто відмовився від щеплень, жодного разу не пошкодували про своє рішення.

Наталія Гузенко розповідає досвід своєї бабусі, яка особисто бачила, як вакцинація рятує від епідемії, тому питання робити чи не робити щеплення для неї ніколи не стояло Фото: Сергій Дунда/Громадське

Ризики відмови від вакцинації

Ліків від кору не існує, тому єдиний перевірений медичний метод профілактики — вакцинація. Сама хвороба проходить важко — піднімається температура, на тілі дитини з’являється висипання. Але організм нещепленої дитини, яка захворіла на кір, виробляє довічний імунітет проти хвороби. Цей аргумент часто використовують противники вакцинації, які також стверджують, що щеплення може викликати ускладнення. Найпоширеніше твердження серед противників щеплень — вакцина від кору викликає аутизм.

Це твердження виникло ще в 1998 році. Тоді британський медик Ендрю Уейкфілд оголосив на всю країну, що стандартне щеплення від кору, краснухи й свинки (у Великій Британії вона називається MMR) може викликати в дітей аутизм. Статтю противника вакцинації опублікував авторитетний медичний журнал Lancet.

Твердження Уейкфілда почали перевіряти лікарі по всьому світу, але жодній лабораторії не вдалося це підтвердити. Нині всі дослідження доводять: зв'язку між щепленням від кору й аутизмом не існує. Lancet у 2010 році відкликав публікацію Уейкфілда, і того ж року його позбавили ліцензії лікаря. А вже у 2011 British Medical Journal довів, що науковець спеціально підтасовував факти у своїй статті. Утім, послідовників його теорії й досі дуже багато. Недостатню вакцинацію населення лікарі й вважають основною причиною спалахів епідемії.

«До 2008 року наша країна була на рівні європейських країн, щеплення робили більш ніж 90% населення, — каже перший заступник Генерального директора Центру громадського здоров'я МОЗ України Віктор Ляшко. — Після 2007 року в нас пішов спад. У нас мала бути додаткова кампанія по імунізації проти кору та краснухи, тому що ми прогнозували епідемічний підйом у 2012 році під час «Євро 2012». Її [кампанію] зірвали з різних причин, і в нас перестали повністю довіряти вакцинації».

Віктор Ляшко пояснює, що спалахи кору циклічні — вони відбуваються що п'ять років, адже росте кількість невакцинованих людей. Цьогоріч МОЗ знову заявило, що нещепленим дітям не можна відвідувати дитячий садок чи школу. Це не нове розпорядження — МОЗ розіслало нагадування головам місцевих обладміністрацій. Винятком може бути лише відмова від щеплень з медичних показань.

«Такі діти є, від 5 до 10% від усіх дітей, — пояснює Ляшко. — Ми їх захищаємо колективним імунітетом — коли вакциновано 95%, решта 5% не захворіють, тому що ми не даємо можливості вірусу циркулювати. Але коли не вакцинується більше людей, ми і ці 5% наражаємо на небезпеку».

Утім, на практиці рекомендацій МОЗ дуже часто не дотримуються. Найчастіше директорський склад на місцях не надає цьому значення, кажуть у міністерстві. Антоніна Мазуренко це підтверджує: за її словами, в дитячому садку батьки купують довідки про нібито зроблене щеплення, і таким чином обманюють керівництво шкіл.

МОЗ намагається боротися з переконаннями проти щеплень просвітницькою роботою. Віктор Ляшко каже, що річ не лише в кору — в Україну можуть прийти й інші хвороби: «У травні засідав Європейський сертифікаційний комітет з полю [поліомієліту]. Є великий ризик поширення поліомієліту, саме через проблеми з вакцинацією. І якщо до нас потрапить цей вірус, у країні розпочнеться жах (поліомієліт призводить до паралічу, — ред.)». Нині МОЗ відстежує невакцинованих дітей у всіх вікових групах й інфекційних захворюваннях. Серед них проводитимуть додаткову промо-кампанію імунізації, каже Віктор Ляшко.

За чи проти щеплень? Відповідає Віктор Ляшко

   перший заступник Генерального директора Центру громадського здоров'я МОЗ України Віктор Ляшко​

Аргумент проти: в Україні неякісні вакцини

В Україні немає жодної вакцини, яка не використовується в інших країнах. Усі перекваліфіковані ВООЗ, а це означає, що вони перевірялися, ВООЗ рекомендує їх купувати. Закупівлі відбуваються через міжнародні організації, в даному випадку через ЮНІСЕФ. Також у країні діє система система фармаконагляду. Якщо раптом станеться випадок, пов'язаний з ускладненням після вакцинації, це потрапляє в систему фармаконагляду й розслідується. Якщо доведуть, що вакцина справді викликає якісь наслідки, її заборонять. Є державна служба з нагляду за лікарськими засобами, яка контролює умови зберігання, транспортування. У них є окремий розділ, де вони показують препарати, які забороняють використовувати.

Аргумент проти: вакцини можуть призвести до ускладнень

Я наведу інший приклад: 16 дітей на годину в світі помирають від кору. Є певні ускладнення від вакцинації, наприклад, почервоніння. Є цілий комплекс процедур, за якими розглядається, чи не призвела певна серія вакцин до цих ускладнень. Чомусь усі випадки, які трапляються протягом місяця після вакцинації, безпосередньо пов'язують саме з нею. Якщо людина не вакцинована і таке стається, ніхто не звертає уваги, але якщо зробили щеплення, людина обов'язково пов'яже це з вакциною, яка, на його думку, неякісна. Це прописано (в інструкції до препарату). Вказано відсоток, імовірність. Але ці ускладнення протікають набагато легше за саму хворобу. Аутизм неможливий. А в усіх інших випадках шкоди набагато менше, ніж від самої хвороби.

Аргумент проти: на кір можна перехворіти й буде імунітет. Це краще, ніж робити щеплення

Лише цьогоріч 10 летальних випадків у дітей, які перехворіли на кір. Які батьки можуть піти на таке, — повести дитину в колектив, де хворіють на кір, знаючи водночас, що в нас було 10 летальних випадків. Жодного летального випадку не було, коли запровадили вакцину від кору. Навіть не хочу це обговорювати.

За підтримки «Медиасети»

Поділитись: