Робити чи не робити щеплення своїм дітям? Це запитання ставлять собі не лише українські батьки. Рух противників щеплень в останні роки набрав оберти й у кількох західних країнах. Які це матиме наслідки та як реагує держава? Де у світі вакцинація обов’язкова, а де — добровільна? І чи впливає це на кількість щеплених?

Рух противників вакцинації виник двадцять років тому — тоді в медичному часописі The Lancet вийшла стаття, автор якої, британський лікар Ендрю Вейкфілд, стверджував, що вакцина від кору, краснухи й свинки викликає в дітей аутизм. Утім, жодні подальші дослідження цього не підтвердили, а згодом узагалі з'ясувалося, що Вейкфілду заплатили гроші за дискредитацію вакцини.

У нього відібрали ліцензію, а статтю прибрали з бази даних часопису. Однак фейк виявився живучим — і досі багато хто вважає, ніби щеплення спричиняють аутизм.

Про цей нічим не підтверджений зв'язок згадував на дебатах тоді ще кандидат у президенти США Дональд Трамп. Тож не дивно, що серед виборців Трампа багато противників вакцинації.

В останні роки в Сполучених Штатах було кілька спалахів кору, зокрема, у штаті Міннесота — найпотужніший за останні 3 десятиліття. Захворіли переважно діти мігрантів із Сомалі — рівень вакцинації серед представників цієї спільноти становить усього 42% (проти 89% загальноамериканського). Відтак три штати зробили щеплення обов'язковими для всіх, крім дітей, які мають медичні протипоказання. Це допомогло зменшити рівень відмов від вакцинації, в останні роки він не зростає.

Італія: політичні баталії навколо вакцин

Італія на першому місці в Європі за кількість випадків захворювання на кір, і на 5-му у світі. Про це свідчать дані ВООЗ (Україна на 6-му місці).

Це — наслідок масової відмови від щеплень, кажуть лікарі. Причини, з яких люди відмовляються від вакцинації, різні: хтось боїться побічних ефектів, хтось вірить у теорії змови.

«Багато мам уважає традиційну медицину далекою від «природного» виховання дітей, — розповідає матір двох синів Алессія Джанноні. — Я сперечалася з цього приводу навіть з дуже високоосвіченими подругами. Вони вважають, що наука не дає відповіді на всі питання, тому треба шукати альтернативи в нетрадиційній медицині й практиках. Серед них багато хто боїться вакцин».

Сама Алессія, хоч і сповідує принципи так званого «природного батьківства» — грудне вигодовування, спільний сон — своїх дітей вакцинує.

В Італії нині гаряча передвиборна пора — 4 березня відбудуться вибори до парламенту. На темі вакцинації активно спекулюють політики, зокрема, проросійські та антиімігрантські партії «Північна Ліга» та «Рух 5 зірок», які сукупно мають підтримку понад 40% італійців. Вони закликають скасувати запроваджений торік закон про обов’язкову вакцинацію. Згідно з ним, нещеплених дітей просто не прийматимуть до державних садків і шкіл.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кір в Україні: чи можна говорити про епідемію?

Закон ухвалили після кількох смертей від кору, розповідає батько дворічної доньки Фабіо Белафатті:

«Вакцинація потрібна не лише для захисту здорових дітей, вона захищає також тих, кому не можна робити щеплення через стан здоров'я, у зв'язку з імунодефіцитом або чимось подібним. Для того, щоб їх захистити, потрібен так званий колективний імунітет — коли 95% дітей мають щеплення.

Нині в Італії ця цифра на рівні 85%, — пояснює він. — Саме тому вирішили ухвалити закон про обов'язкові щеплення. На мою думку, він ще надто поблажливий. Я вважаю, що до батьків, які проти вакцинації, мають приходити соціальні служби і з'ясовувати, чи вони взагалі здатні виховувати дітей».

Зробивши вакцинацію обов'язковою, влада Італії вирішила: здоров'я громадян важливіше за їхнє право на вибір. Перші результати вже очевидні — за три місяці після ухвалення кількість нещеплених дітей в Італії зменшилася на третину.

Акція протесту групи активістів «Батьки за вільний вибір» у столиці італійського регіону Валле-д'Аоста — місті Аоста, 3 червня 2017 року. Активісти виступають проти обов'язкової вакцинації дітей, які хочуть навчатися в італійських школах. Уряд країни в травні 2017 року постановив, що до державних шкіл допустять лише тих дітей, які мають щеплення від 12 основних хвороб. Близько 130 італійських сімей категорично відмовляються вакцинувати своїх дітей і попросили притулку в сусідній Австрії Фото: EPA/THIERRY PRONESTI

Франція: вакцинувати дешевше, ніж лікувати

Франція в останні роки опустилася на останнє місце в ЄС за кількістю щеплень. Як свідчать опитування, 40% батьків сумніваються в ефективності вакцинації.

Після десятка смертей від кору та менінгіту, французи, за прикладом Італії, у 2017-му також ухвалили закон про 11 обов'язкових щеплень. Так само, як і на Апеннінах, невакцинованих дітей не пускатимуть до державних навчальних закладів. Які ще санкції чекатимуть на порушників, влада наразі вирішує.

У попередній версії закону, який передбачав три обов'язкові щеплення, йшлося про великі штрафи й навіть ув'язнення (останній випадок був у 2016 році, тоді батьків нещепленої дитини ув'язнили на два місяці). Тепер уряд поставив собі за мету насамперед відновити довіру до вакцинації.

Ухваленню закону передували запеклі дебати, розповідає журналіст і батько Стефан Сьоан:

«У французькому суспільстві існує недовіра до великих промислових компаній, які виготовляють ліки й вакцини. Деякі громадяни, навіть політики, вважають, що вакцини потрібні лиш для того, щоб на них заробляли великі компанії (таку думку озвучувала, зокрема, лідерка «Національного фронту» Марін Ле Пен — ред.).

Та автор цього законопроекту наголошував, що Франція — єдина країна Європи, де від гепатиту Б щороку помирає 2500 людей, тому не варто втрачати час».

Він мешкає з дружиною в Києві й вакцинує свого сина тут, однак, з огляду на дефіцит вакцин в Україні, розглядає можливість робити це на батьківщині. У Франції всі обов'язкові щеплення оплачує держава. На думку Стефана, це вигідніше, ніж лікувати потенційних хворих.

Ще одне важливе нововведення: закон дає право дітям, які мають серйозні проблеми зі здоров'ям через відсутність вакцинації, подавати в суд на батьків після досягнення повноліття.

Родина чекає на щеплення для їхньої доньки в лікарні Парижу. Французький уряд намагається відновити довіру громадян до вакцинації. Майже половина батьків у цій країні сумніваються в ефективності щеплень, а також прозорості закупівель вакцин  Фото: EPA/LUCAS DOLEGA

Бельгія: зробив щеплення — бігом у мерію

У Бельгії обов'язкове щеплення лише одне — від поліомієліту. До одного року дитині їх потрібно зробити 4, і після кожного уколу батьки мають приносити довідку в мерію. Якщо батьки відмовляться від щеплення, то постануть перед судом, утім, такі випадки трапляються вкрай рідко, каже Ірина Брукарт, уже 7 років вона працює медсестрою в Бельгії.

Попри те, що решта щеплень необов'язкові, рівень вакцинації в країні дуже високий.

«Гадаю, це пов'язано з тим, що в Бельгії після народження дитини є можливість отримати адекватну інформацію від офіційних організацій, які допомагають мамі та дитині, — вважає Ірина. — Зокрема, організація Kind en Gezin («Дитина і родина» — ред.) з дня народження дитини відвідує маму в пологовому будинку. Вона надає можливість безкоштовно зробити щеплення, розповідає, як годувати грудьми, як доглядати за дитиною, що робити, коли вона захворіла. Завдяки цьому батьки дізнаються, коли дитину вакцинуватимуть і чому це важливо».

Усі щеплення реєструються в спеціальній програмі, доступ до якої має кожен лікар. За словами Ірини, противники вакцинації в країні є, але їх надто мало. Щеплення роблять також усім біженцям, які прибувають до Бельгії.

У сусідніх Нідерландах натомість жодне щеплення не є обов'язковим — права на відмову від вакцинації домоглися представники певних релігійних меншин. Утім, влада за допомогою освітніх програм активно пропагує користь щеплень. До батьків, які не роблять щеплення, регулярно навідуються представники різноманітних організацій, переконуючи змінити позицію.

Швеція: в черзі на щеплення навіть дорослі

У Північній Європі змушувати громадян робити щеплення не доводиться. Завдяки довірі до держави й медичної системи противників вакцин там мало, а рівень вакцинації високий. У Швеції щеплення необов'язкові, але їх усе одно робить близько 98% батьків.

«Навіть дорослі щороку вакцинуються від хвороб, які переносять кліщі, від грипу (для людей віком від 65 років це безкоштовно), а також коли їздять за кордон, — розповідає українка Юлія Юрчук, вона мешкає в Стокгольмі з чоловіком та 5-річною донькою. — Улітку біля кожного супермаркету стоять машини, де роблять щеплення від кліщів. Це доволі дорого, але біля них постійно черги».

У 2009 році у Швеції збільшилася кількість відмов від щеплень.

«Кілька сімей відмовилися щеплювати дітей через релігійні переконання», — пригадує Юлія. Тоді в країні створили спеціальний сайт, де професійні лікарі давали наукові пояснення щодо вакцинації. Дуже швидко показники вакцинації знову пішли вгору.

Черга біля мобільної лабораторії, в якій роблять щеплення від від кліщів, Ничепінг, адміністративний центр лену Седерманланд, Швеція, 12 липня 2017 року Фото: Le Gwen Bicloune Tour

За межами Європи

У Канаді вакцинація не є обов'язковою, але дитину без щеплень не візьмуть до школи чи дитсадка. Єдиний вихід для батьків, які не хочуть вакцинувати дітей, — домашнє навчання.

«Існує рух мам, які відмовляються щеплювати дітей, але, щиро кажучи, їх уважають трохи схибленими, — розповідає матір двох дітей Анна Букареллі. — Держава проводить велику кампанію про користь вакцинації. Чи не щоразу, коли ми з дітьми потрапляємо до лікаря, їм роблять якесь щеплення».

Анна каже, що всі її знайомі роблять щеплення, але уточнює, що йдеться про велике місто. Натомість у сільській місцевості відмов від щеплень більше.

Вимагають вакцинувати дітей і школи та садки в Сингапурі — всі дані вносяться в онлайн-базу, тож підробити довідку не вдасться. Руху проти вакцинації в країні не існує, розповідає Ольга Романова, донька якої народилася в Сингапурі:

«Сингапурці дуже законослухняніТут немає статистики постраждалих від щеплень, навіть якщо такі люди є, ми про це ніколи не дізнаємося. Тут немає вільної преси, все під контролем держави».

Медицина в Сингапурі переважно приватна, лікарі й медичні чиновники дуже добре заробляють.

«Їм немає сенсу обманювати людей, приміром, купуючи вакцини невідомого походження. Та й покарання за такі речі тут суворі. Можна потрапити до в'язниці, сплатити великий штраф чи позбутися ліцензії».

За словами Ольги, перед щепленням дитину ретельну оглядають. Якщо вона нездорова, вакцинацію переносять.

Ці приклади демонструють — рух проти вакцинації існує в багатьох країнах. Він потужніший там, де менше довіри до держави та її інституцій. Але як переконати людей робити щеплення — єдиного рецепту немає. Крім штрафів і покарань за відсутність щеплень, велику роль відіграє якість медицини, доступність вакцин, інформаційна кампанія держави й підтримка молодих батьків.

Медичний персонал про водить процедуру щеплення дітям від жовтої лихоманки у лікарні Сан-Паулу, Бразилія, 26 жовтня 2017 року Фото: EPA-EFE/SEBASTIAO MOREIRA

Поділитись: