Дель Понте 5 років працювала в комісії ООН по Сирії. Нині вона заявляє, що йде у відставку, бо «комісія безсила».

Швейцарська прокурорка Карла Дель Понте заявила, що залишає комісію ООН з розслідування порушень прав людини в Сирії.

Відома своїми розслідуваннями військових злочинів у колишній Югославії та в Руанді, Дель Понте 5 років працювала в комісії ООН по Сирії. Нині вона заявляє, що йде у відставку, бо «комісія безсила».

«Я в сум’ятті, я здаюся. Я написала заяву про відставку і відправлю її найближчими днями», — сказала вона в коментарі швейцарській газеті Blick.

Дель Понте заявляє, що неможливо виправдати жодну із сторін конфлікту в Сирії, адже режим президента Асада здійснював убивства мирного населення, окрім того застосовував хімічну зброю. Опозиція, яка, за її словами, складається здебільшого з «екстремістів та терористів», так само вдавалася до катувань та вбивств.

Карла Дель Понте заявила, що залишає комісію ООН з розслідування порушень прав людини в Сирії Фото: EPA/PETER KLAUNZER

Наприкінці 90-х років минулого століття Дель Понте обіймала посаду генерального прокурора Швейцарії, водночас вела розслідування про можливі корупційні зв’язки оточення тодішнього російського президента Єльцина із швейцарською будівельною фірмою. Пізніше отримала посаду прокурора Міжнародного трибуналу по колишній Югославії і трибуналу по Руанді.

З 2012 року входила до складу незалежної міжнародної комісії при ООН з розслідування злочинів у Сирії, створеної у 2011-му.

У результаті громадянської війни в цій країні загинули понад 300 тисяч людей, мільйони стали біженцями або вимушеними переселенцями.

Завдання комісії полягає в розслідуванні військових злочинів та порушень прав людини в Сирії. Під час роботи комісія підготувала десятки доповідей, які спиралися лише на фото, медичні записи та свідчення очевидців чи учасників конфлікту. Доступу на територію Сирії комісія так і не отримала через ускладнену безпекову ситуацію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Річниця війни в Сирії: 10 підсумків про «глобальне поле бою».

Утім, навіть такі дані жахають членів комісії. За словами Дель Понте, подібних злочинів вона не бачила ні в Югославії, ні в Руанді.

Комісія неодноразово закликала Раду Безпеки ООН направити дані про військові злочини в Сирії до Міжнародного кримінального суду, але наразі цього не сталося.

Члени комісії при ООН з розслідування злочинів у Сирії, Карла Дель Понте (друга ліворуч) Фото: EPA/SALVATORE DI NOLFI

Карла Дель Понте обурюється: комісія не підкріплена політичною волею, Радбез ООН бездіяльний, жоден член комісії не володіє ситуацією. Відставку вона назвала демонстративним кроком, закликом до допомоги жертвам війни. «Для Сирії поки що немає справедливості», — додала вона.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ спецпроект Громадського: Обличчя сирійської війни

Чиновники вже відреагували на відставку прокурорки — у заяві на офіційному сайті комісія подякувала Дель Понте за роботу, додавши, що «комісія має продовжувати місію від імені сирійських жертв найгірших порушень прав людини. Нині такі зусилля необхідні більше, ніж будь-коли».

Після звільнення Дель Понте в комісії залишаться лише двоє членів — представник Бразилії Пауло Пінейро і американка Карен Конінг Абузаід.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: