Члени організації С14 під час смолоскипної ходи в річницю створення Української повстанської армії, Київ, 14 жовтня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Від редакції

«Ми повинні захистити існування нашого народу і майбутнє білих дітей». Це сумнозвісне гасло 14 слів (в оригіналі англійською їх саме 14) американського расиста Девіда Лейна. 88 — це цифрове відображення гасла «Хайль Гітлер» («Heil Hitler» — літера «H» — восьма в англійській абетці). Відтоді 14/88 – знак, який неонацисти по всьому світу використовують у своїй символіці.

Це зафіксовано в базі даних символів ненависті Антидифамаційної ліги (ADL), а також в офіційному британському переліку символів ненависті. Водночас, коли справа доходить до відповідальності за пропагування неонацистської ідеології, деякі організації воліють пояснювати «14» або ж «88» — як просто числа.

У травні 2018 англомовний твіттер Громадського написав, що «неонацистська організація С14 затримала колишнього бойовика так званої “ДНР” Рафаеля Лусваргі». 6 серпня 2019-го Господарський суд Києва задовольнив позов С14 проти Громадського, яка вимагала спростувати твіт. С14 переконували: ця характеристика не є правдивою і шкодить репутації організації. Громадське доводило своє право використати таку характеристику.

Вказуючи на ідеологію членів організації, журналісти й експерти керуються не лише цифрою 14 у назві, а і реальними діями, а також поведінкою її учасників. 

І це не тільки фотографія Євгена Карася — лідера організації з «римським салютом», або «зіґою». Ключові ознаки — це і напади на ЛГБТ-активістів, і погроми ромських поселень

С14 характеризували як неонацистську низка світових ЗМІ: Washington Post, Reuters, «Радіо Свобода» і навіть Палата громад британського парламенту. Та С14 вирішила подати до суду не на великі міжнародні медіакомпанії, а на українську громадську організацію. На цьому етапі вони виграли, але Громадське оскаржуватиме це рішення у судах до останньої інстанції.

Ми можемо довго перераховувати аргументи дослідників, що вивчають неонацизм і трактують дії С14 як неонацистські. Та чому організація відмовляється саме від цього прикметника? Можливо тому, що слово «нацизм (хай і «нео») має негативне забарвлення в Україні, нацистська символіка заборонена законом, а організація С14 бореться за свою роль у суспільстві – обирається до громадських рад, муніципальної варти Києва, проводить освітні заходи.

Свого часу американські борці за громадянські права досягли того, що слова «білий супрематист» чи «расист» стали неприйнятними в суспільстві. Поступово для таких організацій з’явився термін «аlt right», по суті евфемізм, пом’якшення, хоча йдеться про ту саму ідеологію.

С14, можливо, теж воліють пом’якшити свій образ. Але від цього суть не змінюється.

Громадське ж має право на повний синонімічний ряд. І відстоюватиме це право у суді.

***

Експерт з праворадикальних рухів Вячеслав Ліхачов, до якого звернулося Громадське, пояснює: “Загалом, алюзія на гасло “14 слів” у назві групи, а також системне використання і інших знаків – кельтського хреста, руни тюр, а також факт використання “римського салюту” дають повне обгрунтування стверджувати, що організація С14 системно використовує неонацистську символіку і є неонацистською».

Лідер організації Євген Карась (в центрі) «зігує»
Фото:

сторінка у соціальній мережі

Латинська літера «с» (розшифровується «combat») у сполученні з числовим неонацистським символом зустрічається і в інших неонацистських організаціях, найвідомішою з яких є неонацистська терористична організація С18 («18» в даному випадку «Adolf Hitler», за порядковим номером букв «А» та «Н» в латинському алфавіті).

На сторінці проєкту «Кубок молодого футболу» (чемпіонату серед школярів, який проводила С14) підпис під оригінальним гаслом Девіда Лейна супроводжував рекламну картинку поєдинку. Напис українською на малюнку говорить «лише для білих дітей». Сам Євген Карась не заперечував, що проєкт «Кубок молодого футболу» реалізовувала С14 і пост дійсно був. На банерах Кубку були зображені і кельтський хрест, а пости з неонацистською символікою (що також включали числа «14» та «88») розміщував один з лідерів С14 Андрій Медведько.

Фотографії учасників з прапором, на яких міститься інший нацистський символ — кельтський хрест — розміщувалися в Інтернеті. І хоч останнім часом на заходах С14 він не зафіксований, ніякого іншого контексту для інтерпретації цього символу просто не існує. 

Окрім того в написах назви організації на банерах можна побачити так звану руну «тюр» (стрілочка, спрямована вгору) для позначення букви «і» в слові «січ», що є також неонацистським символом. 

Участники С14 тримають плакат з нацистським символом — кельтським хрестом, Київ, 15 серпня 2016 року
Поділитись: