Після публічного скандалу глава британського МВС Амбер Радд подала у відставку. Це сталося на тлі кризи карибських іммігрантів. Її відомство звинувачували у встановленні показників виселення нелегальних мігрантів. Вона заперечувала наявність такої «програми».

Водночас у приватному листі прем’єр-міністерці Терезі Мей, який опублікував The Guardian, вона описала наміри збільшити показник виселення на 10%.

«Нелегальні мігранти, потенційні нелегальні мігранти і широка публіка повинні знати, що наша імміграційна система має “зуби”», — написала вона.

У чому полягає скандал, про що йшлося в листі Терезі Мей та як на це відреагували в Британії — розповідає Громадське.

Секретні записки і листи прем’єру

Минулого тижня екс-міністерка відповідала перед парламентом щодо «плану» виселення нелегальних мігрантів із Великої Британії. На килим її викликали у зв’язку зі скандалом покоління Віндраш (англ. Windrush generation) — іммігрантів з Карибів, які прибули в Британію у 1940 — 1970 роках працювати через нестачу робочих рук. Їм надали право залишитися в країні. З'ясувалося, що багатьох із них після майже півстоліття проживання у Великій Британії, оголосили нелегальними мігрантами.

Радд тоді сказала парламенту, що їй невідомо про встановлення показників.

Проте секретна записка, яку оприлюдив The Guardian два дні потому, свідчила про інше. У ній йшлося, що міністерство має на меті «досягнути 12,800 примусових повернень у 2017 — 18», а тим часом уже досягнуло певного прогресу «на шляху до 10% збільшення примусових повернень, як і обіцяли міністру внутрішніх справ раніше». Записка написана генеральним директором Агентства примусового виселення іммігрантів, підконтрольного МВС, копія вислана Радд у червні 2016-го.

Екс-міністерка написала, що не бачила такого документу, попри те, що він був пересланий до її офісу.

Згодом британське видання опублікувало приватний лист Терезі Мей, датований січнем минулого року. У ньому Радд пише, що якщо іммігранти не захочуть покидати Велику Британію добровільно, то «ми будемо змушувати їх до цього, зокрема й через арешти та затримання». Для цього міністерка навіть пообіцяла перенаправити кошти — і за кілька років збільшити виселення на 10%.

Кілька годин потому стало відомо, що прем’єр-міністерка підписала відставку Амбер Радд. У листі на звільнення вона написала: «Я мала бути в курсі ситуації, і я беру на себе повну відповідальність за це».

Тереза Мей заявила, що розуміє рішення Радд піти з посади і «взяти відповідальність за ненавмисне введення в оману» (на фото — прем’єр-міністерка Великої Британії Тереза Мей (праовруч) із міністеркою внутрішніх справ Британії Амбер Радд під час урочистої церемонії зустрічі іспанського короля Феліпе VI в Лондоні, Велика Британія, 12 липня 2017 року Фото: EPA/ANDY RAIN

«Людський щит» Терези Мей

Після відставки Радд, прем’єр-міністерка Тереза Мей заявила, що вірить у доброчесність її свідчень перед Палатою общин у парламенті, однак розуміє рішення піти з посади і «взяти відповідальність за ненавмисне введення в оману». Наостанок вона похвалила Радд за її досягнення, пише BBC.

Радд була однією з союзників прем’єр-міністерки у кабінеті. Під час підготовки до минулих виборів вона постійно захищала позицію Мей на телебаченні, робила це й після її обрання. За це її навіть охрестили «людським щитом» Мей.

Жаль з приводу її відставки висловив і голова МЗС Британії Боріс Джонсон. «Чудова колега, яка виконувала прекрасну роботу в часи минулорічних терористичних атак, і яка глибоко дбає про людей, котрим служить», — написав він у Твіттер.

А опозиція скористалася нагодою висловити критику правлячій партії.

«Архітекторка цієї кризи, Тереза Мей, тепер повинна виступити, аби уповні та чесно роз’яснити, як ця непростима ситуація сталася в її зміну»,написала тіньова міністерка внутрішніх справ Даян Еббот.

Низка протестів відбулась у Лондоні після оприлюднення «плану» виселення нелегальних мігрантів із Британії, 28 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Чи будуть зміни?

У день відставки Радд призначили нового міністра внутрішніх справ Саїда Джавіда. За його словами, першочергове завдання — розібратися з кризою з поколінням Віндраш та упевнитися, що з усіма, на кого вона вплинула, поводяться гідно та спаведливо.  

Про те, чи він покладе край політиці «несприятливих умов» для нелегальних мігрантів, Джавід сказав BBC: «Наша стратегія полягатиме у тому, про що під час свідчень у парламенті сказала минула міністерка внутрішніх справ, — упевнитися, що ми маємо справедливу імміграційну політику, яка з повагою та гідністю поводиться з людьми».

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile