Міністерство юстиції США хоче конфіскувати активи українських олігархів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Ці активи, за версією слідства, щонайменше частково придбані за виведені з ПриватБанку кошти. Також підтвердилися чутки, що ФБР веде розслідування щодо Коломойського та Боголюбова. Але про що насправді свідчать ці новини?

Застаріла проблема

Інформація про негаразди у ще приватному ПриватБанку була відома принаймні з весни 2015 року, коли перевірка центрального банку виявила нестачу капіталу в цій фінансовій установі. Понад рік Нацбанк, який тоді очолювала Валерія Гонтарева, намагався домовитися з тодішніми власниками Привату Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим. Порозумітися не вийшло, і в грудні 2016 року ПриватБанк націоналізували. Щоб урятувати його від банкрутства, уряд вніс 155 мільярдів гривень цінними паперами в капітал банку.

Ми знаємо про нестачу грошей у Приваті вже п’ять років. Бюджет витратив на цю проблему неймовірні 5,5 млрд доларів за курсом на той час. Це трохи більше, ніж Міжнародний валютний фонд погодився видати Україні в кредит у червні. І досі жодного колишнього топменеджера банку, жодного ексвласника, жодного колишнього працівника Національного банку не покарано за історію з ПриватБанком. За все розрахувалися платники податків.

Що (не) було зроблено

Уже державний ПриватБанк після націоналізації подав багато позовів проти колишніх власників у міжнародні суди. Але головним чином це відбулося завдяки незалежній наглядовій раді, яку зараз очолює Шерон Icкі, колишня радниця казначейства США та МВФ. Українські урядовці та силовики частіше заважали державному банку шукати виведені кошти, ніж допомагали. 

Депутати Верховної Ради підтримали спеціальний антиколомойський закон, який унеможливлює повернення банку його колишнім власникам. Але й це відбулося лише завдяки тиску міжнародних кредиторів, а не з власної ініціативи «слуг народу». 

Чи послабило це вплив Коломойського та Боголюбова на процеси в Україні? Ні, ця бізнес-група досі залишається однією з найбільш впливових. Вони мають лояльних депутатів у парламенті, «зрозумілих» людей у виконавчій владі, державних підприємствах і судах, популярні медіа. 

Найбільшої шкоди Коломойському та Боголюбову завдали не Генпрокуратура, МВС або СБУ, а колишній бізнес-партнер олігархів Вадим Шульман. Саме через нього розпочалася гучна американська справа.

То що ж тут поганого

Розслідування щодо Коломойського та Боголюбова у США — це вирок усій українській правоохоронній і судовій системі, парламенту, уряду та президенту Володимирові Зеленському. Вони вдають, що мають вплив на процеси в країні, якою досі керують олігархи.

Автор: Андрій Яніцький, співавтор книжки про ПриватБанк «Приватна історія»
Поділитись: