Морок, утім, для самопроголошеної «республіки» тривав недовго – від кількох хвилин до двох годин, залежно від району. Зараз світло подають з Російської Федерації та з «ДНР».

В Луганську настала справжня «українська ніч». Міністерство енергетики та вугільної промисловості в ніч на 25 квітня повністю припинило поставки електрики до самоназваної «ЛНР». Морок, утім, для самопроголошеної «республіки» тривав недовго – від кількох хвилин до двох годин, залежно від району. Зараз світло подають з Російської Федерації та з «ДНР».

Чому Міністерство енергетики вирішило припинити електропостачання на окуповані території саме зараз, хто буде повертати борги за світло, як допомагає самопроголошеним республікам Росія та чи вистачить у неї на це сил – розбиралося Громадське.  

ЗВІДКИ СВІТЛО В «ЛНР»

Протягом конфлікту на Донбасі електроенергію до самопроголошеної «ЛНР» постачали як з підконтрольних Україні територій, так і з Росії (за інформацією очільника Міненерго Ігоря Насалика, російська частка всередньому становила 60%). Крім того, луганські сепаратисти неодноразово заявляли про поставки енергії з самоназваної «ДНР».

Підконтрольна Україні північ Луганщини отримувала струм з двох ТЕС — Луганської і Вуглегірської. В обох випадках енергія частково йшла транзитом через розташовану на окупованій території підстанцію «Михайлівська». Саме туди, кажуть в Міністрестві з питань окупованих територій, 24 квітня прийшли бойовики з вимогою зупинити транзит електроенергії до двох підстанцій на підконтрольній Україні території.

Тієї ж ночі Міненерго відключило від енергопостачання окуповану частину Луганської області. У відповідь на це бойовики вимкнули світло у чотирьох населених пунктах, підконтрольних Україні: Трьохізбенка, Кряківка, Калаус та Оріхове-Донецьке.

Після цих подій в «Укренерго» планують до кінця 2017 року побудувати лінію, яка постачатиме струм на північ Луганщини тільки по контрольованій території. А поки що додатково підживлюватимуть ці райони з Донецької та Харківської областей.

Після припинення енергопостачання з України, непідконтрольній  Луганщині допомогти зголосилися й у сусідній «ДНР». Так, один з ватажків донецьких сепаратистів Денис Пушилін заявив, що поставки електрики до «ЛНР» здійснюють Старобешівська та Зуївська ТЕС, розташовані на окупованій бойовиками території Донецької області. Потужність постачання він не назвав, зазначивши, що «резервів достатньо, аби забезпечувати якусь частину потреб «ЛНР» в електроенергії».

ЧОМУ ВИМКНУЛИ СВІТЛО В «ЛНР»

Як пояснюють у Міністерстві енергетики, причин вимкнути світло на окупованій частині Луганської області було дві.

Перша – величезні борги за електропостачання на території самоназваної «ЛНР». Загальна сума боргу підприємств і споживачів області перед приватною компанією «Луганське енергетичне об’єднання» (ЛЕО) — 5,5 мільярдів гривень. З них 4,9 мільярдів  (за даними прес-служби «ЛЕО» станом на 1 березня) — винні непідконтрольні території.

Гроші за спожиту електроенергію, запевняють у компанії, не надходили на рахунки з 2015 року. Через це «ЛЕО» не змогло розрахуватися із державним підприємством «Енергоринок», заборгувавши 5,2 мільярди гривень.

Тягнули до останнього, але сума боргу вже занадто велика, пояснює прес-секретар «Луганського енергетичного об’єднання» Євген Насєдкін. 80% загальної суми – це борги підприємств:   

«Споживачі, тобто населення там є, але і підприємства, зокрема й ті, які донедавна працювали в українському правовому полі. Три роки постачання. І два роки – ще з кінція 2014-го – ми звертаємося до влади з тим, що непідконтрольні території не платять жодної копійчини, а електроенергію ми постачаємо. Зараз треба виршувати, що робити з цією заборгованістю».

До 1 грудня 2016 року зі сплатою боргів допомагали міжнародні організації, зокрема Міжнародний Комітет Червоного хреста, який в якості гуманітарної допомоги частково сплачував рахунки за електроенергію, але наприкінці 2016 року припинив це робити. Про це Громадське писало раніше у матеріалі «Кінці у воду: чому півмільйона людей на Донбасі можуть залишитися без води і світла»

Частина енергії на непідконтрольні теріторії Луганщини також надходить з Вуглегірської ТЕС Фото: Андрій Мосієнко/УНІАН

Друга причина відключення електропостачання в самоназвану «ЛНР», стверджують в Міненерго, — це торгівельна блокада, влаштована колишніми бійцями батальйону «Айдар» за підтримки депутатів від «Самопомочі». Як наслідок – рішення РНБО від 15 березня про заборону вантажного сполучення з непідконтрольною територією. У постанові не йшлося про припинення подачі струму. Урядовці запевняли, що це рішення не стосується електро- та водопостачання. Аж доки підприємства на окупованій території, які все ж працювали під юрисдикцією України та сплачували податки у держбюджет, не перейшли під контроль ватажків бойовиків.

«Ми постачали туди електроенергію, доки  там працювали наші українські підприємства. Після того, як вони були «націоналізовані», кому ми будемо постачати туди електроенергію? Борги – той самий Алчевський меткомбінат – у нього є переплата більше мільярду гривень податку на прибуток, а з іншого боку – винен за електроенергію. Так само і в інших підприємтствах», – пояснює ситуацію міністр з питань енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик.

«Це повне припинення будь-яких економічних стосунків з неконтрольованою територією», – оцінює ситуацію заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та переміщених осіб Георгій Тука.

А поки «велика» Україна поступово припиняє стосунки з Україною непідконтрольною, Росія з нею зближується.

Багато українських підприємств на окупованій території, які були «націоналізовані» бойвиками внаслідок торгівельної блокади, є найбільшими боржниками за електроенергію (на фото — Алчевський меткомбінат) Фото: isd.com.ua

ХТО ПОВЕРТАТИМЕ БОРГИ ЗА СВІТЛО

Що тепер буде з боргом перед «Луганським енергетичним об’єднанням» і з грішми, які компанія винна держпідприємтсву «Енергоринок», в самому «ЛЕО» не знають. Міністрество енергетики поки не пропонує компромісного вирішення проблеми і продовжує вимагати гроші від «ЛЕО». Співробітники «ЛЕО» кажуть, що стали заручниками ситуації, будучи «лише посередниками», мовляв, «це не ми постачали електроенергію, а лінії «Укренерго», просто борг записувався на наш рахунок».

Зараз всі рахунки «ЛЕО», яке входить до групи компаній «Енергетичний стандарт» олігарха Костянтина Григоришина, порожні через щоденні утримання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕКП) і арештовані виконавчою службою за борги перед «Енергоринком».

У «ЛЕО» сподіваються, що влада піде їм назустріч і зніме арешт з рахунків та скасує санкції НКРЕКП, щоб компанія могла «стати на ноги» та отримувати хоч якийсь прибуток в цей час.

Та в уряді не впевнені в «бідності» «ЛЕО». У коментарі Громадському наприкінці 2016 року віце-прем’єр Володимир Кістіон натякнув, що «ЛЕО» насправді збирало гроші за електроенергію і у самоназваній «ЛНР», і на підконтрольній уряду території.

 «Я вам скажу, не все там так просто по «ЛЕО». Компанія «ЛЕО», яка постачає електроенергію і на контрольовану, і на непідконтрольну території збирало і там, і там гроші. Першу половину поточного року. Така попередня інформація є. І вона підтверджується Службою безпеки України», — заявив тоді Кістіон.

В «Укренерго» планують до кінця 2017 року побудувати лінію, яка постачатиме струм на північ Луганщини тільки по контрольованій території (на фото — Луганська ТЕС у місті Щастя, яка до 25 квітня постачала електрику також на окуповані території) Фото: Валерій Шмаков/УНІАН

На початку березня на офіційному сайті «Луганського енергетичного об’єднання» розмістили інформацію про борги найбільших комунальних підприємств, що займаються водо- та електропостачанням, станом на 1 березня 2017 року. Зауважимо, що всі вони розташовані на підконтрольній Україні території:

  • КП «Лисичанськелетромережа» – 34 мільйони гривень;

  • КСП «Лисичанськводоканал» – 125 мільйонів гривен;

  • Попаснянський водоканал – 128 мільйонів гривень;

  • Рубіжанське ВУВКГ – 9, 5 мільйонів гривень;

  • Кремінське ВУВКГ м. Рубіжне – 4 мільйони гривень;

  • РКП «Старобільсквода» – 1,5 мільйони гривень.

Міністр з питань енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик прогнозує, що борг «ЛЕО» перед державою буде списаний:

«Я не думаю, що цей борг не буде перезарахований в об’єднану енергосистему через «Енергоринок», тому там не страшна ситуація».

Міністр енергетики Ігор Насалик (в центрі) прогнозує списання боргу з «ЛЕО» перед державою, а віце-прем’єр Володимир Кістіон (праворуч) стверджує, що «бідність» Луганського енергетичного об’єднання не зовсім правдива Фото: Владислав Мусієнко/POOL

УКРАЇНА ВИКЛЮЧИЛА, РОСІЯ ВКЛЮЧИЛА — ЩО ЦЕ ЗНАЧИТЬ?

У Міністерстві з питань окупованих територій рішення своїх колег по кабміну – відключити непідконтрольну уряду Луганщину від електрики — не схвалюють. Мовляв, тепер треба пояснювати міжнародним партнерам, чому Україна вимикає світло для своїх громадян, хоч і на окупованій території.

Пояснювати доведеться і на нормандських зустрічах, і на мінських переговорах. Адже перша реакція закордонних партнерів навіть на припинення вантажоперевезень з/на окуповану територію міжнародна спільнота сприйняла м’яко кажучи з осудом. Точкою неповернення може стати відключення води, бо саме питна вода є чи не найголовнішим гуманітарним компонентом у міжнародних угодах, які стосуються прав людини:

«Ситуація з міжнародними організаціями непроста. В разі, якщо б відключили постачання питної води, ми б миттєво були винними. Що стосується електроенергії, то вона не є компонентом гуманітарного спрямування. Ніяких наслідків, передбачених міжнародними угодами, не буде. З моєї точки зору, ці дії лише підштовхують неконтрольовані території до інтеграції з Росією», – каже в коментарі Громадському заступник міністра з питань окупованих територій Георгій Тука.

Георгій Тука вважає, що відключення електрики на непідконтрольних територіях Луганської області лише підштовхує їх до інтеграції з Росією Фото: Микола Дондюк/Громадське

Відключення українським урядом світла в «ЛНР» в Росії вже назвали «порушенням мінських угод»:

«Це можна розглядати як свідомі, політично вмотивовані кроки, які абсолютно суперечать мінським домовленостям»,заявив  учасник контактної групи на переговорах у Мінську від Росії Борис Гризлов.

І додав, що Росія відтепер буде допомагати «дружній республіці» електроенергією  в якості «гуманітарної допомоги»:

«У зв'язку з діями влади України урядом Росії було вирішено забезпечувати електропостачання з боку Росії в рамках гуманітарної підтримки».

Та не зрозуміло, як Росія буде здійснювати цю «гуманітарну підтримку», оскільки єдиний експортер російської електроенергії «Інтер РАО» заявив, що ніякого стосунку до підключення «ЛНР» до російських мереж не має.

За інформацією російських журналістів, поставки електрики з Росії будуть списуватись на технічні втрати Федеральної мережевої компанії, яка входить в корпорацію «Россети».

Жодна енергокомпанія не візьме на себе відповідальність за подачу електроенергії в «ЛНР», щоб не потрапити під санкції, пояснив голова Фонду енергетичного розвитку РФ Сергій Пікін. Забезпечення самоназваної «ЛНР» струмом обходитиметься Росії приблизно у 3 мільярди рублів на рік, зазначив він.

А от ситуація із самоназваною «ДНР» інакша. Тут війна війною, а світло — за розкладом, і «порятунок» з боку Росії поки що не потрібен. В «Укренерго» кажуть, що Україна не припинятиме енергопостачання до окупованої частини Донецької області, поки не завершиться будівництво нової лінії електропередач до Авдіївки. Тут високовольтну лінію будує ДТЕК – підприємство олігарха Ріната Ахметова. Ця лінія має забезпечити інше джерело електрики для міста Авдіївка. Таким чином, щойно ДТЕК добудує нову лінію електромереж, — український уряд вирішить, чи вимикати світло повністю для окупованого Донбасу.

Україна не припинятиме енергопостачання до окупованої частини Донецької області, поки не завершиться будівництво нової лінії електропередач до Авдіївки (на фото - Авдіївський коксохімічний завод) Фото: Alexey Furman/EPA

Поділитись: