Спеціалізована Антикорупційна прокуратура закрила кримінальну справу щодо сина міністра внутрішніх справ Олександра Авакова та екс-заступника голови МВС Сергія Чеботаря.

Спеціалізована Антикорупційна прокуратура закрила кримінальну справу щодо сина міністра внутрішніх справ Олександра Авакова та екс-заступника голови МВС Сергія Чеботаря.

Це сталося через дев'ять місяців після гучного затримання Авакова-молодшого, блокування судового засідання «тітушками» і переодягненими бійцями полку «Київ-1» та відкритого конфлікту між МВС і НАБУ.

Українське суспільство запам’ятало цю історію як «справу рюкзаків Авакова».

Кого і в чому підозрювали?

У лютому 2015 року МВС вирішило закупити рюкзаки для бійців АТО. Було укладено договори на закупівлю 6 тисяч рюкзаків із двома компаніями на загальну суму близько 16,6 мільйонів гривень.

Під час розслідування НАБУ встановило, що постачальники не мали необхідного обладнання, кваліфікованих працівників та реального досвіду виконання таких замовлень. Також рюкзаки закуповували за значно завищеною ціною. Загалом ці рюкзаки так і не було поставлено в повному обсязі.

Одним з головних доказів у справі був «жучок», який контррозвідники СБУ встановили у кабінеті на той час заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря. На відеозаписі людина, схожа на Чеботаря спілкувалася з Олександром Аваковим. Вони домовилися, що син міністра забезпечить поставку цих рюкзаків для МВС через своїх посередників і знайомих.

Переодягнені бійці полку «Київ-1», яки намагалися блокувати роботу журналістів під час судового засідання у справі Авакова, Київ, 1 листопада 2017 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

У жовтні 2017-го після обшуків у цій справі за підозрою в розтраті понад 14 мільйонів гривень затримали трьох людей: Олександра Авакова, Сергія Чеботаря та представника фірми-переможця тендеру на постачання рюкзаків Володимира Литвина. Під час обшуків підконтрольна Арсену Авакову поліція заблокувала цілий квартал у Харкові, де перебували детективи НАБУ. Також у Солом’янський суд прийшли кілька десятків «тітушок» і переодягнутих бійців полку МВС «Київ-1», які заважали журналістам висвітлювати судовий процес над сином міністра. Суд відпустив усіх підозрюваних під особисте зобов’язання.

5 квітня НАБУ завершило розслідування щодо «рюкзаків Авакова». Після цього справа знаходилася на стадії «ознайомлення з матеріалами учасниками процесу». Відтак, адвокати вивчали докази НАБУ, а детективи ознайомлювалися з доводами захисників Авакова і Чеботаря.

Але 11 липня прокурор Антикорупційної прокуратури Василь Кричун вирішив її закрити і одразу після цього вирушити у відпустку за кордон.

Прокурор Антикорупційної прокуратури Василь Кричун під час засідання Солом’янського райсуду з обрання запобіжного заходу Олександру Авакову, якого підозрювали у розтраті бюджетних коштів, Київ, 1 листопада 2017 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Чому САП закрила справу?

«Умисел вказаних осіб на заподіяння майнової шкоди МВС України, поза розумним сумнівом не доведений, оскільки Литвином (представником фірми-переможця – ред.) висунуто версію про одноосібне вчинення кримінального правопорушення», — йдеться у рішенні прокурора Кричуна.

Прокурор вважає, що рішення Литвина взяти усю провину на себе «може бути правдивим» і тому Олександр Аваков і Сергій Чеботар нібито не знали про його намір продати неякісні рюкзаки для бійців АТО.

«З урахуванням цих показань мають бути знову оцінені всі інші докази у кримінальному провадженні. За таких обставин прямих достатніх доказів того, що Чеботар С.І. та Авакова О.А. були обізнані (...) слідством не здобуто та можливості їх здобуття вичерпано», — зазначено в документі.

Також у квітні 2018-го експерти СБУ досліджували «прослушку» розмови між Олександром Аваковим і Сергієм Чеботарем. У своєму висновку експерт пише, що неможливо встановити, «чи присутні ознаки монтажу» відео файлу, а також, на що цей файл був записаний.

Відтак, прокурор Кричун вирішив закрити кримінальне провадження щодо Чеботаря і сина Авакова «у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення».

Тепер Олександру Авакову і Сергію Чеботарю повернуть усе арештоване майно, зокрема і речові докази у цій справі. Також із них знімуть усі запобіжні заходи.

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький у коментарі Громадському сказав, що рішення про закриття справи щодо Авакова і Чеботаря ухвалив особисто прокурор Кричун. Свою позицію голова Антикорупційної прокуратури обіцяє озвучити після того, як прочитає матеріали справи.

Син міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова Олександр (в центрі), якого підозрювали у розтраті бюджетних коштів, із своїм адвокатом під час засідання Солом’янського райсуду з обрання йому запобіжного заходу, Київ, 1 листопада 2017 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

НАБУ проти

У Національному антикорупційному бюро здивовані рішенням прокурора Кричуна закрити справу. Адже у квітні детективи спільно із прокурорами вирішили, що усі докази у справі зібрані, тому завершили розслідування і передали справу для ознайомлення адвокатам Авакова і Чеботаря.

Керівник підрозділу детективів НАБУ Олександр Карєєв сказав, що 9 липня прокурор Антикорупційної прокуратури провів допит фігурантів справи «рюкзаків», а 10 липня закрив справу, не повідомивши про це НАБУ.

«20 червня він був згоден передати справу до суду, тобто 20 червня у нього була одна позиція, а 10 липня — кардинально інша!», — наголосив Карєєв.

Тепер у НАБУ вивчатимуть постанову прокурора Кричуна про закриття справи щодо Авакова і Чеботаря і потім вирішать, чи оскаржувати її.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Рюкзаки Авакова»: НАБУ та САП у великій політичній грі

Поділитись: