У Верховній Раді частина депутатів закликали білоруську владу проявити стриманість щодо протестувальників, ще частина закликає парламент не визнавати результати виборів у Білорусі. А один «слуга» вже встиг привітати Олександра Лукашенка з перемогою.

Так, народний депутат від фракції «Слуга народу» Євген Шевченко увечері 9 серпня привітав президента Білорусі Олександра Лукашенка з перемогою на виборах глави держави. Низка інших депутатів від «Слуги народу» обурилися такими діями однопартійця і закликали білоруську владу проявити стриманість щодо протестувальників.

Зокрема, «слуги» відзначили близькість та спорідненість українців і білорусів і «закликали білоруську владу проявляти стриманість щодо протестуючих, не допустити порушення прав людини під час реалізації білорусами одного з основоположних прав — на мирний протест». Депутати від «Слуги народу» закликали підтримати це звернення всі демократичні фракції Верховної Ради.

На противагу зранку 10 серпня у Верховній Раді з’явилося міжфракційне об’єднання «За демократичну Білорусь». Депутати, які у нього вступили, вимагають взагалі не визнавати результати виборів у Білорусі. Вони планують зареєструвати у Верховній Раді відповідну заяву.

«Вибори президента Білорусі супроводжувалися численними фальсифікаціями як під час передвиборчої кампанії, так і під час власне виборів. Недопуск опозиційних кандидатів до участі в виборах, арешти, переслідування та погрози потенційним кандидатам та учасникам протестів, застосування сили проти учасників протестів, недопущення міжнародних спостерігачів від ОБСЄ до спостереження за виборами та інші факти варто розцінювати як такі, що суттєво вплинули на результат волевиявлення громадян», — йдеться у заяві об'єднання.

Також депутати з об'єднання засудили застосування сили проти громадян, що вийшли на мирний протест, і закликали владу Білорусі та особисто Олександра Лукашенка до діалогу з протестувальниками та припинення застосування насильства.

Зазначимо, що президент Володимир Зеленський поки що не вітав Лукашенка, але відреагував на протести незгодних з результатами виборів. Він закликав сторони до діалогу, терпимості та відмови від вуличного насильства.

Що треба знати про вибори в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували 79,7% виборців.

За попередніми результатами виборів, Лукашенко здобув 80,23%, а в опозиційної кандидатки Світлани Тіхановської — 9,90%. Тіхановська не визнає офіційних результатів виборів президента, тому буде їх оскаржувати, а також заявляє про готовність до довготривалих протестів у країні.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. ЗМІ повідомляли про насилля з боку правоохоронців та щонайменше кілька десятків постраждалих учасників. Правозахисники повідомляють про загибель одного протестувальника, а в Міністерстві внутрішніх справ це спростовують.


Зранку 10 серпня Слідчий комітет повідомив про відкриття кримінальних справ через масові протести. Там кажуть, що протестувальники вчиняли насильство до правоохоронців, проте про дії самих правоохоронців не згадують. Також офіційно не повідомили про кількість затриманих і постраждалих протестувальників.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні.

Поділитись: