У Білорусі завершилося голосування на виборах президента: люди вийшли протестувати, силовики почали розганяти (онлайн)

О 20:00 в Білорусі завершилося голосування на виборах президента. ЦВК очікувано оголосила, що перемагає чинний президент Олександр Лукашенко, однак велика кількість білорусів не вірить у такий результат і виходить на вулиці. У Мінську та в інших містах відбуваються сутички людей з ОМОНом, силовики застосували водомети, гумові кулі та світлошумові гранати. Ми стежили за ситуацією в Білорусі.
Спочатку новіші
У порядку додавання
Підсумкова явка на виборах перевищила 80%, при тому, що понад 40% нібито проголосували достроково. Водночас на деяких дільницях незалежні спостерігачі виявили, що офіційна явка перевищує 100%. Вони самостійно порахували людей, які прийшли 9 серпня, й додали тих, хто нібито проголосував достроково. Вийшло більше, ніж взагалі є людей, приписаних до дільниці.
Опубліковано перші результати національного екзит-полу (тобто державного). За ним чинний президент Олександр Лукашенко набрав 79,7% голосів, а на другому місці йде Світлана Тіхановська (6,8%).
Прес-секретарка Тіхановської Анна Красуліна в ефірі телеканалу «Дождь» заявила, що нема чого коментувати екзит-пол: «Хто замовляє музику, той потім і танціює».
«Люди голосують за зміни, люди не голосують за чинну владу. Це очевидно усім, хто перебуває тут», — сказала вона.
Красуліна додала, що 79%, які екзит-пол приписує Лукашенку, є «серйозним приводом для хвилювання мас і це вкрай непристойно».

Екзит-пол «Радіо Свобода» по закордонних дільницях демонструє діаметрально протилежний результат.
У Мінську деякі виборчі дільниці продовжують роботу після 20:00, повідомила глава ЦВК Лідія Єрмошина, передає «Белта».
Каже, що вперше в житті в порушення закону кілька виборчих дільниць Мінська працюють довше, тому що «там стоять ті самі кілька сотень людей».
За її словами, так вирішила, насамперед, місцева влада й територіальні комісії. Єрмошина додала, що «хвилюється за своїх колег на виборчих дільницях, які втомилися і яким було важко пережити цей день».
Білоруські силовики затримали декількох людей, які залишалися стояти біля виборчих дільниць, повідомляє Tut.by з посиланням на очевидців.
Затримують людей не тільки в Мінську, а й в інших містах, зокрема в Гродно, Могильові. «Белсат» пише, що на проспекті Перемоги в Мінську зібрались близько тисячі людей, почались зіткнення з ОМОНом.
У Могильові силовики розігнали людей, що зібрались у центрі міста.
Опозиційна кандидатка Світлана Тіхановська планувала провести брифінг у своєму штабі, однак там вимкнули інтернет, повідомляють наші партнери з «Єврорадіо». А незалежний ресурс Tut.by вже не працює, журналісти повідомляють про події в країні за допомогою Telegram.
Tut.by повідомляє про жорсткі затримання на проспекті Переможців у Мінську. Тим часом в мережі публікують відео, як гудить столиця Білорусі.
У Мінську люди напали на ОМОН, який затримував протестувальників. Чоловіки накинулись на силовиків з криком «Шакали!».
Водночас журналіст «Радіо Свобода» повідомив з місця, що силовики застосували світло-шумові гранати проти протестувальників.
Білоруси продовжують виходити на вулиці в різних містах, силовики їх затримують.
Світлана Тіхановська проводить прес-конференцію. За даними екзит-пол опозиційної кандидатки, вона набрала 80% голосів виборців і перемогла вже в першому турі.
Також Тіхановська заявила, що щонайменше на 6 дільницях в Мінську вона набрала вдвічі більше голосів за Лукашенка.
Щодо можливої участі в акціях протесту Тіхановська відповіла, що не буде сьогодні робити цього, бо це дасть привід для влади щось їй зробити.
У місті Пінська протестувальники заблокували мерію, очільник міста веде з ними переговори. Захищати будівлю можуть лише 20 ОМОНівців, бо решту забрали в Мінськ. На допомогу прийшли ще прикордонники.
Дружина незареєстрованого кандидата Валерія Цепкала Вероніка, яка виїхала з Білорусі в день виборів, повертається, аби підтримати «бойових подруг».Фактично проти Лукашенка виступила не тільки Тіхановська, а її ще підтримали Вероніка Цепкало та Марія Колеснікова, керівниця штабу кандидата Віктора Бабарика, якого не допустили на вибори і запроторили у СІЗО.
Вирішив повернутися і сам Цепкало, який виїхав з Білорусі через побоювання, що його затримають.
Сутички продовжуються.
У Мінську автозак в'їхав у натовп, постраждали двоє людей, їх забрали в лікарню.
У Мінську силовики тягнуть по землі людину, в якому вона стані — не відомо.
Люди вийшли на проїжджу частину.
Як повідомляє кореспондент «МБХ-медиа», ОМОН стріляє по протестувальниках гумовими кулями.
У Мінську жорстко побили фотографа Associated Press Мстислава Чернова, пише «Єврорадіо».
У Мінську протестувальники почали зводити барикади з металевих парканів та сміттєвих баків, а силовики застосовують гумові кулі, передають «МБХ-медиа», «РИА Новости», «Подъем».
Силовики розпочали штурм барикад, зокрема застосовують водомети.
Як передає Наша Ніва, протестувальнику Роману Зайцеву у груди влучила світло-шумова граната, його у важкому стані забрала швидка.
Також граната зачепила кореспондента «МБХ-медиа» Олександра Скрильникова, він став погано бачити, також в нього болять вуха.
У цей час білоруський Центрвиборчком оголосив остаточну явку на виборах. Вона майже досягла 85%
Інцидент із автозаком у Мінську: як повідомляє TUT.BY, представниця міського управління внутрішніх справ Мінського виконкому Наталія Ганусевич не підтвердила, що машина в'їхала в натовп людей. У Мінській станції швидкої медичної допомоги відмовилися говорити про постраждалих унаслідок наїзду автозака на людей.
Тим часом, як передають наші білоруські партнери з «Еврорадио», Міністерство внутрішніх справ Білорусі створює оперативні штаби в центрі й регіонах. Вочевидь, для реагування на акції протесту.
Білоруські силовики стріляють у протестувальників. Відео з Мінська.
ЦВК Білорусі повідомляє, що Лукашенко переміг у всіх районах країни, які вже відзвітували про результати голосування. Водночас штаб Тіхановської повідомив про її перемогу у Мінському районі. Противники чинного глави держави мають інші дані.
З'явилося відео з моментом наїзду автозака на одного з протестувальників.
Світлана Тіхановська звернулась до білоруських силовиків із закликом зупинити насильство.
Вона нагадала, що військові та правоохоронці також частина народу. А своїх виборців вона попросила запобігати провокаціям, які б дали привід застосувати до них насильство.
«Я знаю, що білоруси прокинуться завтра вже в новій країні і сподіваюсь, що завтра будуть лише гарні новини. Будь ласка, зупиніть насильство. Насамперед, офіцери, я знаю, що ви можете це зробити», — заявила Тіхановська.
Люди, що постраждали під час сутичок з ОМОНом у Мінську.
Натомість мінська поліція живе за принципом «я не я і хата не моя». Там кажуть, що постраждалих немає, а водомети, гумові кулі та світло-шумові гранати силовики нібито не застосовують. Нижче можна побачити, як немає постраждалих.
Як справедливо зауважив один з учасників акції протесту, це все відбувається у центрі Європи. А в цей час постійно розриваються світло-шумові гранати.
З'явилась перша інформація щодо затриманих. За даними правозахисного центру «Вясна», у день виборів і в ніч протестів силовики затримали щонайменше 120 людей, понад 50 із них — у Мінську.
Поки у Білорусі вирують події, чинний президент Олександр Лукашенко зник із радарів. Востаннє його бачили на публіці вдень 9 серпня, коли він проголосував на виборах. «Подъем» звернувся за коментарем до прес-секретарки президента Наталі Ейсмонт, однак її телефон вимкнений, востаннє вона була у месенджерах онлайн опівдні.
Міністерство внутрішніх справ Білорусі повідомило про переведення усього особового складу на посилений режим роботи. Також відомство планує залучити додаткові сили. Водночас прес-служба МВС каже, що ситуацію із «несанкціонованими масовими заходами» взяли під контроль.
Опозиційний Телеграм-канал Nexta повідомляє, що у Бресті затриманих зачиняють у гаражах і не кажуть, коли відпустять. Канал припускає, що місць в ізоляторах просто не залишилось.
МВС Білорусі все ж таки підтвердило факт застосування спецзасобів проти протестувальників. У відомстві кажуть, що змушені були це робити проти «учасників безладів».
У штабі Світлани Тіхановської заявили про готовність сісти за стіл переговорів з чинною владою.
Місцеві ЗМІ, зокрема наші партнери з «Єврорадіо», повідомляють, що силовики відтіснили натовп протестувальників, після чого він розділився на декілька груп, одна протести не вщухають.
Кадри протистояння мітингарів з ОМОНом можете подивитися у нашій фотопідбірці.
Правозахисний центр «Вясна», не зареєстрований у Білорусі, повідомляє, що під час протестів у країні вже затримали не менше 130 людей. Білоруське МВС, нагадаємо, лише підтверджує факт затримань, але число затриманих обіцяє назвати лише ближче до ранку.
У місті Пінськ, де раніше протестувальники заблокували мерію, відбулася серйозна сутичка із правоохоронцями. Як повідомляють наші білоруські партнери з «Еврорадио», люди билися з міліцією зі шматками парканів і лавок. Вони відібрали в правоохоронців щити й палки, після чого ті змушені були піти. Потім протестувальники пройшлися колоною в центрі Пінська і розійшлися.
У центрі Мінська вже не залишилося великих груп протестувальників. Про це повідомляють «МБХ Медиа» й «РИА Новости». Більшість із них розійшлася дворами. Там силовики влаштовують рейди, аби зловити решту протестувальників. Деякі з них ховаються в під'їздах будинків.
На цьому ми зупиняємо нашу текстову онлайн-трансляцію. Дуже коротко нагадаємо, що ж трапилося цього бентежного дня й ночі в Білорусі.
- Із 8:00 по 20:00 тривало голосування на президентських виборах. Після цього оголосили результати офіційного державного екзитполу, за яким чинний білоруський президент Олександр Лукашенко здобуває майже 80% голосів.
- Центрвиборчком Білорусі оголосив, що фінальна явка на виборах перевищила 84% (хоча на деяких дільницях, як повідомили спостерігачі, вона перевищувала 100%). Утім ЦВК поки не оголосив попередні результати голосування, хоча й обіцяв це зробити ближче до другої ночі.
- Після оголошення результатів екзитполу на вулицях білоруських міст почали збиратися протестувальники. Точна їх кількість невідома; з фото й відео з місця подій можна говорити про тисячі людей. Протести відбулися не лише в Мінську, а й інших великих містах — Гродно, Пінську, Бресті тощо.
- Між протестувальниками й правоохоронцями сталися сутички; останні застосовували сльозогінний газ, світлошумові гранати, водомети й ґумові кулі. Точної кількості затриманих і постраждалих, знову ж таки, немає (правозахисний центр «Вясна» говорив про понад 130 затриманих); офіційна влада заявила, що прокоментує ситуацію ближче до ранку.
- Олександр Лукашенко ніяк не коментував протести. Востаннє на публіці він був близько опівдня 9 серпня під час голосування на своїй виборчій дільниці. Головна ж опозиційна кандидатка Світлана Тіхановська закликала міліцію та військових пам'ятати, що «вони частина народу», і висловила готовність до діалогу для врегулювання ситуації.
- Інформація, яку поки не вдалося підтвердити (тому закликаємо поки не вірити подібним повідомленням): начебто один із учасників протестів загинув, а самі вони продовжаться завтра (так пишуть опозиційні білоруські Telegram-канали).
Принагідно нагадуємо, де можна прочитати більше про те, що відбувається в Білорусі: тут — про ситуацію напередодні виборів, тут — про голосування 9 серпня, а тут — переглянути нашу фотодобірку того, що відбувалося в країні.
Дякуємо, що були з нами. До зустрічі!
- Поділитися: