Держбюро розслідувань вирішило щомісяця звітувати про розслідування «справ Майдану». Перший звіт уже готовий

Державне бюро розслідувань відтепер щомісяця публікуватиме звіти щодо розслідування злочинів проти активістів Євромайдану. Такий крок відомство пояснило необхідністю «відкритого інформування суспільства».
ДБР також виклало перший звіт за грудень 2020 року — він оформлений як відкритий лист-звернення керівника управління у «справах Майдану» Анатолія Тарасюка «до родин Героїв Небесної Сотні та громадськості».
Із листа випливає, що станом на грудень 2020 року у провадженні управління ДБР із розслідування «справ Майдану» перебувають 74 кримінальні провадження.
У трьох справах ДБР завершило розслідування — йдеться про викрадення і вбивство журналіста Василя Сергієнка, незаконного притягнення до відповідальності сімох активістів «Черкаського Євромайдану» та викрадення Ігоря Луценка і Юрія Вербицького.
За звітний період до суду ДБР скерувало чотири обвинувальні акти (три з них — за перешкоджання проведенню мітингів, один — у справі про викрадення Луценка і Вербицького). Двом людям (серед них — і голові Конституційного суду) повідомили про підозру.
У звіті також нагадують, що 17 грудня суд ухвалив перший обвинувальний вирок на підставі обвинувального акту — цивільну особу визнали винною в наданні завідомо неправдивих свідчень, через що було притягнуто до кримінальної відповідальності учасників «Черкаського Євромайдану».
Що таке «справи Майдану»?
Усі злочини, скоєні під час Революції Гідності, умовно об'єднані в одну велику «справу Майдану». Станом на кінець листопада 2020 року слідчі у справах Майдану повідомили про підозру 37 людям і скерували до суду 19 обвинувальних актів щодо 25 людей (6 суддів, 13 правоохоронців і 6 цивільних).
Загалом у судах слухають 86 судових справ стосовно 176 людей. Уже притягнуто до відповідальності 343 людини (34 високопосадовці, 185 силовиків, 16 прокурорів, 14 суддів, 70 цивільних).
Головні епізоди справи Майдану стосуються розгону студентів у ніч на 30 листопада 2013-го, незаконних дій силовиків під час акцій протесту 1 грудня і спроби розігнати Майдан у ніч на 11 грудня, а також убивств активістів протягом січня-лютого 2014 року.
Окремо триває розслідування справ, де фігурує експрезидент-утікач Віктор Янукович. Після його втечі з країни у 2014 році правоохоронці відкрили до 10 кримінальних проваджень, зокрема щодо незаконного привласнення майна, злочинів проти майданівців, численних тяжких економічних злочинів тощо.
24 січня 2019 року Оболонський районний суд Києва визнав Януковича винним за статтею «Державна зрада» та заочно засудив його до 13 років в'язниці. Також суддя оголосив, що сторона обвинувачення довела, що Янукович сприяв Росії у веденні агресивної війни проти України.
- Поділитися: