Державний телеканал «ОНТ» повідомив, що члени штабу опозиційної кандидатки в президенти Світлани Тіхановською хотіли вбити саму Тіхановську заради «сакральної жертви». Згодом фейкову новину видалили, але її поширили невідомі телеграм-канали.

У новині йшлося, що Тіхановській начебто дали послухати запис, де члени її штабу планували вбити її. Саме через це вона начебто самостійно та без тиску вирішила виїхати з Білорусі до Литви.

Опозиційні медіа назвали такі повідомлення «вкидом». Білоруські незалежні журналісти знайшли, що вперше про вбивство Тіхановської без джерела написало російське медіа «Асоціація освіченого патріотизму» з девізом «У Росії немає меж».

Низка українських медіа також поширило інформацію про начебто підготовку вбивства Тіхановської з посиланням не телеграм-канал «Жовті сливи».

Чому ж виїхала Тіхановська?

Про те, що Тіхановська перебуває у Литві стало відомо 11 серпня. У штабі пояснили, що її вивезла білоруська влада.

«У Світлани не було вибору. Важливо, що вона на волі й жива. Вони поїхали разом з Марією Мороз (начальниця штабу — ред.). Однак в заручниках продовжує перебувати частина команди Світлани», — сказала довірена особа Тіхановської Ольга Ковалькова.

Після виїзду до Литви Світлана Тіхановська опублікувала два відеозвернення, на одному з них вона, ймовірно, читає текст з аркуша, а виглядає так, ніби її змусили це прочитати. У зверненні вона закликала білорусів не виходити на протести.

Зазначимо, що в СІЗО перебуває чоловік Тіхановської Сергій. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули саме через затриманого чоловіка.

А соратниця Тіхановської Марія Колеснікова сказала, що кандидатка в президенти не мала зв'язку зі своїм адвокатом.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За три дні влада повідомила про затримання 6 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записали під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. Також ви можете переглянути хроніку подій другоготретього та четвертого днів протестів.

Поділитись: