Деякі країни блокують продовження моніторингової місії на Донбасі — МЗС України

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що деякі держави-учасниці ОБСЄ блокують рішення про продовження мандата Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні на наступні 12 місяців. Чинний мандат місії закінчується 31 березня.

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ складається з неозброєних цивільних спостерігачів, які проводять моніторинг та звітують про ситуацію з дотримання прав людини та гуманітарну ситуацію як у зоні конфлікту на сході, так і на всій території України.

У заяві МЗС наголошується, що згортання місії на Донбасі «гратиме на руку лише Російській Федерації»: діяльність бойовиків залишиться поза полем зору міжнародної спільноти, припиниться міжнародна фіксація порушень режиму припинення вогню, що може призвести до подальшої ескалації.

У міністерстві додають, що бойовики постійно чинили перешкоди у діяльності СММ: повністю блокували доступ її спостерігачів до анексованого Крису та Севастополя.

Також бойовики, як зазначили у міністерстві, заважали фіксації порушень прав людини, обмежували можливості спостереження на окупованих частинах Донбасу, насамперед у районах, прилеглих до державного українсько-російського кордону.

«Непродовження мандата СММ завдасть серйозного удару авторитету ОБСЄ як регіональної безпекової організації, виконання безпекових положень Мінських угод та домовленостей Нормандського формату критично ускладниться без моніторингу місії», — наголосили у відомстві.

Заява МЗС з'явилася на тлі повідомлень про загибель чотирьох і поранення ще двох українських військових унаслідок обстрілів із боку бойовиків у районі населеного пункту Шуми, що на Луганщині.

Представники Великої Британії та США поклали відповідальність за обстріли на Росію. А президент Володимир Зеленський заявив, що обговорить загострення з іншими лідерами Нормандської «четвірки».

Ситуація на Донбасі

Нове перемир'я запрацювало з 27 липня 2020 року, і протягом перших місяців на Донбасі справді суттєво зменшилася кількість обстрілів. Натомість зараз спостерігається нове загострення. Дотепер за час «перемир'я» від обстрілів бойовиків загинули 18 військових.

Військові також підриваються на вибухових пристроях. За даними Міноборони, станом на 2019 рік на підконтрольній Україні території Донбасу було заміновано приблизно 700 тисяч гектарів.

Останнім часом ситуація на Донбасі загострилася, а кількість обстрілів із боку бойовиків збільшилася. Третього березня бойовики так званої «ДНР» заявили, що отримали дозвіл на відкриття вогню на випередження «для придушення вогневих точок противника».

На думку президента Володимира Зеленського, загострення — спроба тиснути на українську сторону в переговорах щодо Донбасу.