Для Німеччини #євромайдан – це важливий сигнал – радниця німецького посла


Радниця німецького посла Анка Фельдгузен у студії Громадського

Для мене кількість людей, які протестували в неділю (24 листопада - ред.), була сюрпризом.

Для нас, для німецького уряду, це важливий сигнал. Ми бачимо цих людей, які протестують, і ми бачимо, як вони уявляють майбутнє їхньої країни.

Ми вже влітку бачили тиск Росії на Україну. Це є неприйнятним. Холодна війна все ж таки пройшла.

Угода про асоціацію – це була пропозиція всім країнам «Східного партнерства». І це їх рішення, чи вони хочуть приймати її, чи ні. Україна, як на нас, за останні три роки дуже чітко показала, що вона хотіла приєднатися.

Наші стосунки з Росією зовсім не такі, аби їх назвати пактом Меркель-Путіна. Росія нам постачає газ, як і вам. Але як і ви, ми дуже великі зусилля доклали, щоб диверсифікувати оці імпорти. І з останнього візиту Путіна було видно, що стосунки дуже холодні, що вони не знайшли спільну мову точно.

Наш меседж – двері залишаються відкритими для України. Рішення уряду минулого тижня – це для нас було великою несподіванкою. Ми все ж хочемо знати від Президента, які причини, тому що він назвав тільки економічні причини. Але так не можна рахувати. Звідки ці 160 мільярдів євро?!

Моє завдання – пояснити, як думає Україна. І мені це дуже складно.

Уявіть собі, що Україна вже асоційований член Євросоюзу. Ми, безумовно, не будемо залишати Україну на самоті. І ми дуже жорстоко заявили, що так, як Росія зробила, так не треба.

Тимошенко для нас – політична проблема. Вона символ вибіркового правосуддя. Ви це краще знаєте, ніж ми. Вона існує скрізь у країні. Німецькі бізнесмени, європейські дуже часто нам про це говорять.

Європа може бути педантичною і великою бюрократкою. Нас 28, але ми дуже надійний партнер. Ми не змінимо нашу позицію в ході переговорів. Він (В. Янукович - ред.) завжди знав, що лежить на столі. І економічні аргументи, як на нас, це застаріла думка, що якщо хтось там виграє, ми обов’язково програємо. Ні, це не так. Можливо, дійсно, це буде непросто. І тут заводи, старі заводи, будуть помирати, але нові мають відкриватися.

Наша ідея – це дати можливість Україні розвиватися в бік європейських цінностей і модернізувати економіку без тиску. Щоправда, ця модернізація може довго тривати.