Серед тисячі бійців, яких звільнили з полону, немає жодного «азовця». Прокопенко відреагував: Схоже на знущання

Денис Прокопенко
Денис ПрокопенкоFacebook / Denys Prokopenko

Жодного військового 12 бригади спеціального призначення Національної гвардії «Азов» не повернули додому в межах великого обміну військовополоненими, який тривав три дні.

Про це повідомив командир 1 корпусу НГУ «Азов» Денис Прокопенко. 

У корпусі зауважили, що їхні бійці повернулися — це військовослужбовці 14 бригади «Червона Калина» і 15 бригади «Кара-Даг». А втім, в обміні не було жодного військового саме з бригади «Азов». Понад 800 бійців четвертий рік перебувають у полоні. 

«Це схоже на знущання. З тих, хто четвертий рік перебувають під нелюдським тиском у російському полоні, у найгірших умовах. З їхніх рідних, близьких і побратимів. З тих, кому давали гарантії та хто мають абсолютне право бути в пріоритеті на обміни, тому що вони вийшли в полон не за власним бажанням, а за наказом вищого командування», — наголосив Прокопенко. 

Він не вірить, що єдина причина відсутності «азовців» у більшості обмінів — це небажання росіян віддавати їх. Як вважає командир, якби це було так, то ні він, ні інші бійці «Азову» не повернулися б, тож причина полягає в іншому. 

«Якщо напрацьований механізм перестає працювати, щораз очікувати іншого результату — безумство. Необхідно змінювати тактику», — наголосив він. 

Так, командир корпусу пропонує міняти бійців бригади на когось, «хто важить для них (росіян — ред.) більше, ніж омський контрактник». Зокрема, він згадав про російську агентуру, якою «забита» Україна, та тих священнослужителів з УПЦ МП, які відкрито працюють на спецслужби рф.

Водночас Прокопенко вважає, що можна спробувати пропрацювати питання участі України в процесах обмінів між західними союзниками та росіянами. 

«Варіанти є, нам необхідно лише адаптуватись та почати шукати нові шляхи й конфігурації. Тому що жодного “азовця” серед тисячі обміняних — це ганьба для всієї нашої держави. Я не вірю, що влада зацікавлена в поверненні “азовців”, якщо обмінами четвертий рік неефективно займаються одні й ті самі люди», — підсумував Прокопенко. 

Великий обмін полоненими

16 травня у Стамбулі делегації України та росії під час перемовин домовилися про обмін військовополоненими у форматі «тисяча на тисячу».

23 травня Україна та росія провели перший етап великого обміну полоненими. Додому повернулися 390 українців: 270 захисників і 120 цивільних. Серед визволених — 3 жінки та 387 чоловіків. Повернути вдалося військовослужбовців Військово-морських сил, Десантно-штурмових військ, Сил територіальної оборони, а також Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України.

24 травня обмін продовжився: додому повернули 307 українських військовополонених. Зокрема, вперше вдалося визволити полонених з окремих підрозділів та військових частин.

Вже 25 травня додому повернули 303 захисників. Це воїни із ЗСУ, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту.

Це був 65-й обмін військовополоненими з початку повномасштабної війни та 6-й цього року. Загалом у межах обмінів із березня 2022 року визволили 5757 українців. Ще 536 українців удалося повернути поза обмінами.