У найближчі роки льодовики в Альпах будуть танути з високою швидкістю, а до 2050 року їхній об'єм може скоротитися майже наполовину при будь-якому сценарії глобальних кліматичних змін. Про це йдеться у статті в журналі The Cryosphere Європейського союзу наук про Землю, пише The Guardian.

Об'єм льодовикових мас в горах залежить від двох факторів: швидкості приросту/втрати маси льодовика і швидкості його руху. Група вчених на чолі з Гаррі Цеколларі зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха провела детальну оцінку можливих варіантів розвитку подій для кожного з 4 тисяч альпійських льодовиків.

Для прогнозу автори використали модель GloGEMflow — розширену версію Глобальної моделі еволюції льодовиків, у якій враховуються обидва чинники.

За точку відліку вчені взяли дані 2017 року, коли обсяг альпійських льодовиків становив приблизно 100 кубічних кілометрів. При мінімальному потеплінні, закладеному в європейську кліматичну модель EURO-CORDEX, об'єм альпійських льодовиків може скоротитися до 2100 року до 37 кубічних кілометрів, що становить близько третини їхнього нинішнього об'єму.

При сценарії з максимальним потеплінням парникові викиди будуть продовжувати зростати, середня температура до кінця століття перевищить рівень 1986-2005 років приблизно на 3,7 градуса за Цельсієм.

У такому випадку Альпи ризикують практично повністю позбутися льодовиків до 2100 року. Вчені відзначають, що залишаться лише невеликі крижані області на значних висотах, які становитимуть від 5 до 10 % сучасного обсягу льодовиків.

Водночас, ідеться у матеріалі, Альпи втратять близько половини свого нинішнього обсягу льодовиків до 2050 року при будь-якому сценарії із вищевказаних.

Зазначається, що льодовики в європейських Альпах є ключовим елементом екосистеми і економіки. Вони грають найважливішу роль в природному гідрологічному циклі: живлять річки, які є джерелом води для населення та сільського господарства і забезпечують роботу гідроенергетичній галузі. Танення льодовиків може істотно вплинути на усі сфери життя в Центральній Європі.

Раніше ми писали про те, що льодовики в Антарктиці почали танути з рекордною швидкістю.

Поділитись: