В Україні може настати потрійна енергетична криза, яка стосуватиметься нафтового, газового та електричного секторів енергетики. Для недопущення настання цієї кризи було проведено консультації в межах Ради національної безпеки та оборони.

Про це повідомив представник президента у Кабінеті міністрів України Андрій Герус.

За його словами, криза у сфері постачання нафтопродуктів може настати вже у червні-липні 2019 року. Її спровокували нові торговельні обмеження Росії, зокрема щодо заборони на постачання нафти, бензину та вугілля до України без наявності спеціальних дозволів. За оцінками Геруса, це призведе до скорочення поставок нафтопродуктів, зокрема пального, на 30-50%. Водночас за розрахунками аналітиків, поставки скоротяться на 60-75%.

Ще одна криза стосується запровадження нового ринку електроенергії у липні 2019 року. Зокрема, за словами представника президента у Кабміні, наразі ринок електроенергії не готовий.

«Немає готових протестованих ІТ-платформ, немає повного вторинного законодавства, збережена велика монополізація ринку. Очевидно, із перших днів такого ринку буде збій систем, непрогнозовані цінові стрибки, неможливість функціонування енергетики у правовому полі, можливі відімкнення електроенергії, зокрема для об`єктів критичної інфраструктури», — повідомив Герус.

Третю складову енергетичної кризи Герус пов’язав питанню продовженню транзиту російського газу до ЄС після 2020 року. Останній Росія може припинити, чим викличе суттєве здороження цін на газ в Україні.

Нагадаємо, що 31 травня президент України Володимир Зеленський провів перше засідання РНБО після інавгурації. Засідання РНБО присвятили питанню енергетики.

За підсумками засідання домовилися зібрати ще одне засідання РНБО присвячене енергетиці до 14 червня.

Напередодні відтермінувати запуск нового ринку електрики закликала низка громадських організацій, а також Світовий банк.

Новий ринок електроенергії передбачає відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії. Це означає, що обленерго тепер не зможуть розподіляти електроенергію та постачати її споживачам. Постачання виділяють в окремий бізнес. Це відповідає європейським стандартам та створює умови для конкуренції.

Реформа оптового сегменту — найскладніша. Його поділять на три частини: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок. Буде створено два майданчики: балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг. На них системний оператор зможе купувати потужності для балансування енергосистеми. Споживачі зможуть змінювати постачальника.

Поділитись: