В Українських законах немає заборони стояти на газонах, якщо людина не знищує або шкодить зеленим насадженням
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

Зранку 29 квітня журналіста hromadske Богдана Кутєпова, який вів прямий ефір під Кабінетом міністрів, побили правоохоронці та зламали його техніку. Вони сказали, що журналіст «стояв на зеленій зоні». Чи можуть правоохоронці заборонити стояти на газоні та що робити в такій ситуації — hromadske запитало у юриста Владислава Юхименка. 

Що таке зелена зона? 

У законодавстві України зелена зона визначена як «сукупність зелених насаджень у межах певної території».

Чи можна стояти на газоні? 

У законах немає заборони саме стояти на газонах, ані журналістам, ані звичайним громадянам. Водночас людину можуть притягнути до адміністративної відповідальності за знищення або пошкодження зелених насаджень (ст. 153 Кодексу про адмінпорушення). Тоді мають скласти адмінпротокол і загрожуватиме штраф у 170-510 гривень. Стояти на траві не означає її пошкоджувати. Для цього треба топтати траву чи ламати дерева. Також правила дорожнього руху забороняють автівкою заїжджати та стояти на газоні. За це можуть оштрафувати на 510 гривень.

Що відповісти, коли забороняють стояти на газоні?

Спочатку потрібно запитати, згідно з якою нормою. Правоохоронці мають бути обізнані у тому, що забороняють, мають посилатися на статтю. У разі, якщо дійсно є правопорушення — вони можуть скласти адмінпротокол. 

До 2005 року діяв наказ, який справді забороняв ходити та влаштовувати ігри на газонах. Проте у новому наказі від 2006 року є лише заборона влаштовувати ігри на газонах, але не ходити. Тому заборонити стояти на газоні чи вигнати з нього — незаконно. 

Зелений пагорб біля Кабміну, де стався інцидент
Фото:

Вікторія Слобода/hromadske

Що робити, якщо я знімаю, стоячи на газоні й поліція просить не робити цього? 

Стаття 34 Конституції України гарантує кожному право на вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію. Тобто, заборона знімати на телефон чи камеру будь-що є порушенням основного закону країни. 

Реагувати потрібно у залежності від того, як поводяться правоохоронці. Якщо поліція просить піти з газону — сказати, що в українському законодавстві немає норми, яка забороняє ходити по газону і можна залишитись на місці та продовжувати знімати. Якщо поліція силою намагається вигнати з газону — потрібно викликати поліцію через перевищення повноважень.

За даними Національної спілки журналістів, з 2017 по 2019 роки в Україні зафіксували 250 випадків застосування сили до журналістів. Торік таких випадків було 75, із них у 5 випадках нападниками були правоохоронці.

В Інституті масової інформації вже повідомили, що за січень-березень 2020 року правоохоронці зареєстрували 57 справ через злочини проти журналістів, але жодну справу не передали до суду.

Поділитись: