Повернення до ФРН криголама Polarstern, Бремергафен, Німеччина, 12 жовтня 2020 року
Фото:

AWI

До німецького Бремергафену 12 жовтня прибув криголам Polarstern («Полярна зоря») з найбільшою в історії арктичною експедицією.

Про це повідомляє німецький Інститут полярних і морських досліджень імені Альфреда Вегенера (AWI), який і організував експедицію.

Загалом у ній взяли участь понад 70 наукових інститутів, експедиція стартувала 20 вересня 2019 року з норвезького Тромсе. На борту криголама було 442 дослідники з 37 країн та члени екіпажу. Бюджет проекту склав 150 мільйонів євро, з яких дві третини виділила Німеччина.

Криголам Polarstern
Фото:

MOSAiC

Чим займались учені?

Понад рік судно вивчало зміни клімату в Північному Льодовитому океані, фактично воно дрейфувало в Арктиці. Звідси і назва експедиції MOSAiC, яку можна приблизно розшифрувати як «Міждисциплінарна дрейфуюча експедиція з вивчення клімату Арктики».

Учасники експедиції вивчали життя Центральної Арктики, взаємодію у кліматичній системі між атмосферою, кригою та океаном, аби зробити точніші кліматичні моделі.

Серед головних завдань: «вивчити останній шмат головоломки річного циклу морської криги — утворення нової криги наприкінці літа». Для цього експедиція направилась за Північний полюс і, попри пандемію коронавірусу, продовжила дослідження.

«Експедиція MOSAiC досягнула своєї мети — стежити за епіцентром кліматичних змін точніше, ніж будь-коли, упродовж всього року — і цим зробити важливий крок вперед у нашому розумінні кліматичної системи Землі та її змін», — зазначають в інституті.

Криголам Polarstern та вчені за роботою
Фото:

AWI

Які висновки вже є?

Вчені зібрали велику кількість даних і тепер опрацьовуватимуть їх, однак дещо можна було побачити неозброєним оком.

Так, у серпні Polarstern дістався Північного полюсу, зробило судно це швидше, ніж планували учасники експедиції. Супутники показали, що крига була «на диво пухка», а коли судно дісталося північних широт, вчені побачили, що велика частка морського льоду розтанула, а не просто зламалася через сильній вітер та течії.

«Я дуже здивувався, коли побачив, наскільки цьогоріч м’якою та легкою для проходження є крига після 88 градуса північної широти, він розтанув до такого стану, що став тонким та пористим», — ділився враженням у серпні капітан «Полярної зорі» Томас Вундерліх.

Дослідники на Північному полюсі
Фото:

AWI

Ще до цього інститут AWI повідомляв, що у 2020 році площа арктичної морської криги досягнула другої рекордно малої величини за весь час супутникових спостережень.

Тож глобальне потепління в Арктиці дослідники змогли побачити на власні очі, тепер залишається очікувати на більш детальну інформацію від них після обробки зібраних даних.

Поділитись: