Доктрина Обами: ключові тези президента США на Генасамблеї ООН
У рамках ювілейної, 70-ї Генасамблеї ООН, президент США Барак Обама виголосив програмну промову, у якій окреслив ставлення США до ключових сучасних викликів та конфліктів, а також пояснив моральне підґрунтя зовнішньої політики Вашингтону. Обама кілька разів зривав оплески, особливо на прикладах про захист прав людини. Неодноразово Обама наголошував на значенні демократії, а також готовності США приймати різні її форми у світі, що стрімко інтегрується.
hromadske.tv вибрало найцікавіші тези із півгодинного виступу політика, чия президентська каденція завершується наприкінці 2016 року.
- Наші цінності - демократія та розвиток, індивідуальна свобода будь-якого роду. Прогрес помітний, він може бути задокументований, але сучасні виклики тягнуть нас у темний, неупорядкований світ.
- Технології експлаутуються тими, хто розповсюджує брехню, замовчує правду, радикалізує молодь. Деякі країни повертаються до права сили - сильні країни змушують слабких, а права людей ігноруються. Відбувається ерозія демократичних принципів та інстутитів, інформація контролюється, простір для громадянського суспільства обмежений. Нам кажуть, що це необхідно для боротьби з хаосом, з терором. Крайні праві та часом ліві закликають до побудови стін між країнами.
- США також вразливі до цих викликів. Наша економіка зростає, наші війська повернулися з Іраку та Афганістану, проте у внутрішніх дискусіях ідея миру зустрічає опозицію щодо Китаю, Росії, Ірану, ісламу. Кажуть, що єдина сила, що має значення для США - збройна потужність, що співпраця та дипломатія не спрацюють. Я не вагатимуся у використанні сил для захисту своєї країни чи наших союзників. Проте я стою на своєму — ми не можемо повернутися до конфлікту та примусу.
- США не може самотужки вирішити світові проблеми.
- Історія останніх 20 років показує, що диктатури нестабільні. Можна ув’язнити опонента, але не ідею, можна обмежити інформацію, але не перетворити брехню на правду. У сьогоднішньому світі сила не вимірюється контролем над територіями. Сила націй — в успіхові їх людей, їх драйві, знанні, креативності, особистій безпеці.
- Сильні нації відповідальні за підтримку світового порядку.
- (про конфлікт в Україні) Якби РФ пішла дипломатичними шляхами і співпрацювала з Україною у міжнародних організаціях — це було б краще для всіх. Нам потрібна сильна Росія, яка б вкладала у підтримку світового порядку.
- У Сирії — найбільше протистояння з супротивниками миру. Це не внутрішня справа однієї країни, це страждання людей, що зачіпають весь світ. Це замах на людяність з боку апокаліптичного культу ІДІЛ. У світі ніколи не буде спокійної гавані для терористів, ми не будемо витіснені екстремістами.
- Немає простих відповідей на Сирію, Близький Схід та Північну Африку. Рішення потребують багато часу. Проте так багато сімей потребують допомоги прямо зараз. Через це США збільшує кількість біженців, яких готові приняти.
- Капіталізм — найкраще, що бачив світ для досягнення добробуту, проте останній досі недосяжний для багатьох.
- Бачення майбутнього — рухатися вперед, не назад. Захищати демократичні принципи, що дозволяють розвиватися суспільствам. Катастрофи на кшталт Сирії не відбуваються у демократичних країнах.
- Демократія робить країну сильнішою. Коли імігрантів запрошують, країна стає більш продуктивною, краще розуміє свій потенціал. Не всі в США погоджуються зі мною, але це і є демократія. Ми можемо бути щасливі, не протиставляючи себе комусь, не демонізуючи когось, не принижуючи когось.
- Наша система заснована на принципі, що абсолютна влада розбещує, проте люди первісно хороші.
hromadske.tv
/Фото: whitehouse.gov
- Поділитися: