$40 млрд допомоги від США та пропозиція продовжити воєнний стан на 3 місяці: головні новини дня 19 травня

Сенат США підтримав надання Україні $40 млрд допомоги, а у президента пояснили, чому воєнний стан в Україні планують продовжити одразу на 3 місяці. Головні новини дня 19 травня.

Скасування мит на українські товари

Європарламент підтримав скасування на один рік імпортних мит ЄС на всі товари з України. Так у Європі хочуть підтримати українську економіку під час війни. Повністю скасувати ввізне мито хочуть на промислову продукцію, фрукти, овочі, сільськогосподарську продукцію тощо. Тепер рішення Європарламенту має затвердити Рада ЄС.

Раніше мита для України на рік уже скасували Велика Британія та Канада.

Продовження воєнного стану

Президент Володимир Зеленський напередодні вніс до Верховної Ради законопроєкт, яким воєнний стан в Україні мають продовжити одразу на 3 місяці, майже до кінця літа. Тепер в ОП пояснили, що роблять це, бо перехід у контрнаступ потребує більше часу, ніж оборона.

«Ворог зосередився на будівництві фортифікаційних укріплень на територіях, які він тимчасово контролює. Перехід у контрнаступ — це значно складніші завдання, ніж оборона. Тож маємо усвідомлювати, що звільнити всю територію України протягом найближчого місяця ми навряд чи зможемо», — розповів представник Володимира Зеленського в Конституційному Суді Федір Веніславський.

Допомога від США

Більшість членів Сенату США 19 травня підтримали виділення Україні військової, економічної та гуманітарної допомоги на загальну суму у майже 40 мільярдів доларів. Тепер документ відправлять на підпис президенту Джо Байдену.

Водночас Білий Дім окремо оголосив увечері про виділення Україні додатково пакету військової допомоги на 100 мільйонів доларів, який включатиме:

  • 18 гаубиць калібру 155 мм та тягачі до них;
  • 3 радари;
  • польове обладнання і запчастини.

Обстріли цивільних

Окупаційні війська упродовж 18 травня та в ніч проти 19 травня обстріляли 10 населених пунктів Донецької області. У Лимані від удару загинули двоє дітей. Під ударами опинилися Маріуполь, Бахмут, Соледар, Краматорськ, Костянтинівка, Авдіївка, Лиман, Миколаївка, Красногорівка та Нью-Йорк. Загалом руйнування зазнали 38 цивільних об'єктів.

Зранку 19 травня знову обстріляли Харків. Снаряд влучив у котельню Інституту проблем ендокринної патології. За попередніми даними, постраждалих немає.

А на Луганщині внаслідок російських обстрілів Сєвєродонецька від ранку загинули 12 людей, ще понад 40 — поранені.

Затримання брата Царьова

Служба безпеки України затримала брата колишнього народного депутата-зрадника Олега Царьова. За даними спецслужби, він намагався організувати диверсійну діяльність у Дніпропетровській області. Чоловік мешкав у Дніпрі з часів Революції гідності й підтримував зв’язок із братом-утікачем, який переховувався в рф.

Окупанти обіцяли родичу Царьова посаду голови Дніпропетровської облдержадміністрації у разі успішного наступу. А коли прихід росіян провалився, він отримав завдання дестабілізувати ситуацію в регіоні через серію вибухів на об’єктах інфраструктури.

Червоний Хрест реєструє захисників Маріуполя

Міжнародний комітет Червоного Хреста заявив, що веде реєстр українських військових, зокрема поранених, які виходять із заводу «Азовсталь». Завдяки реєстрації організація має допомагати полоненим підтримувати зв'язок із рідними.

Організація розпочала реєстрацію 17 травня — на другий день операції з порятунку українських військових. Уже зафіксували «сотні військових».

Під час реєстрації військові мають надати особисті дані: ім'я, дату народження та найближчого родича. Ця інформація дозволяє Червоному Хресту відстежувати тих, кого захопили, та допомагати їм підтримувати зв'язок із рідними.

Продовження суду над окупантом

Дружина цивільного українця, якого вбив російський солдат Вадим Шишимарін, у суді над ним заявила, що чекає на довічне ув'язнення, але не проти обміняти обвинуваченого на захисників Маріуполя.

Вадим Шишимарін — це перший російський військовий, якого судять за вбивство цивільного українця. Він уже визнав свою провину в залі суду. Наразі триває судовий процес у Солом’янському суді Києва.

Про припинення вогню

Поки не відбудеться тотального виведення російських військ з України, переговори про припинення вогню будуть неможливими, наголошує радник голови Офісу президента Михайло Подоляк. Він наголосив, що українське суспільство не цікавить новий «Мінськ» і повернення війни через кілька років.

Збитки від війни

Станом на 19 травня загальна сума прямих задокументованих інфраструктурних збитків становить 97,4 мільярда доларів, або 2,9 трильйона гривень, підрахувала Київська школа економіки.

Водночас в уряді наголосили, що дефіцит українського бюджету складає близько 5 млрд доларів на місяць, тому Україна потребує фінансової підтримки від партнерів і просить країни «Великої сімки» надати її.

Нова марка

«Укрпошта» 23 травня випустить нову марку «Русскій воєнний корабль … ВСЬО!» Марку випустять у двох номіналах: для відправлень Україною та для міжнародних відправлень. Загальний тираж — 5 мільйонів марок. Вартість аркуша, який складається з трьох марок і трьох купонів — 69 гривень.

Нагадаємо, у квітні «Укрпошта» випустила у продаж марку «Русскій воєнний корабль, іді …», тираж якої дуже швидко розкупили.