Україна потребує щонайменше 15 млрд доларів на найближчі три місяці і просить їх у G7 — Шмигаль
Дефіцит українського бюджету складає близько 5 млрд доларів на місяць, тому Україна потребує фінансової підтримки від партнерів і просить країни «Великої сімки» надати її.
Про це сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час виступу на сесії за участі міністрів фінансів країн G7 19 травня.
«Сьогодні ми закликаємо країни Великої сімки надати Україні термінове фінансування для оперативних потреб бюджету. Нам потрібні щонайменше 15 млрд доларів на найближчі три місяці, аби закрити ці потреби. Для нас це так само важливо, як і зброя, яку ви надаєте для боротьби з російською агресією», — підкреслив прем’єр.
Він наголосив, що росія намагається створити продовольчу кризу, обмежуючи можливості українського експорту. Провокує міграційну кризу, змушуючи мільйони українців шукати прихисток у країнах Європи. Використовує енергоресурси як гібридну зброю, що вже спричиняє різке зростання інфляції у світі.
Прем’єр-міністр навів дані Міжнародного валютного фонду, що прогнозує зниження росту економіки цього року для 143 країн, на частку яких припадає 86% світового ВВП. Глобальне зростання, за даними МВФ, сповільниться приблизно з 6,1% у 2021 році до 3,6% у 2022 і 2023 роках. Шмигаль наголосив, що все це наслідки війни, яку розв’язала росія.
«Сьогодні Україна стоїть на захисті всієї Європи та світу. Ми довели свою стійкість. Показали, що готові тримати удар на всіх фронтах. Українська банківська система працює стабільно. Енергетична система працює стабільно. Запроваджені урядом податкові та кредитні стимули дозволили частині бізнесу відновити свою роботу», — зауважив прем’єр.
Україна отримає ці гроші?
Високопоставлений урядовець Німеччини у коментарі Reuters напередодні повідомляв, що міністри фінансів країн Групи семи хочуть домовитися про пакет допомоги Україні на 15 мільярдів євро цього тижня.
Зазначалось, що пакет охоплюватиме три місяці з короткостроковим фінансуванням переважно як гранти, які, на відміну від позик, не потрібно повертати.
Збитки від війни
Станом на 10 травня загальна сума прямих задокументованих збитків інфраструктури України внаслідок руйнувань під час війни становила вже понад 94,3 мільярда доларів, або майже 2,8 трильйона гривень.
Водночас загальні втрати економіки України через війну коливаються від 564 до 600 мільярдів доларів. Це і прямі, і непрямі втрати — зниження ВВП, припинення інвестицій, відтік робочої сили, додаткові витрати на оборону та соціальну підтримку тощо.
За квітень уряд зібрав лише 60% запланованих податкових надходжень. У травні-червні заплановані податкові надходження очікують на рівні 45-50%.
Також Україна змушена була витратити 245,1 мільярда гривень (8,3 мільярда доларів) на військові потреби через повномасштабне вторгнення росії.
- Поділитися: