Фото:

Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Член парламенту Норвегії Крістіан Тибрінг-Ґ’єдде висунув кандидатуру президента США Дональда Трампа на отримання Нобелівської премії миру в 2021 році. Підставою для цього він назвав укладання за посередництва Трампа домовленості про нормалізацію відносин між Ізраїлем та Об’єднаними Арабськими Еміратами.

Про це сам Тибрінг-Ґ’єдде розповів телеканалу Fox News, який прихильно висвітлює діяльність Трампа та союзної йому Республіканської партії.

За словами норвежця, Трамп «зробив більше, намагаючись налагодити мир між державами, ніж більшість інших номінантів на Нобелівську премію миру».

У своєму зверненні до Нобелівського комітету, який приймає номінації, Тибрінг-Ґ’єдде згадав ключову роль адміністрації президента США в налагодженні відносин між Ізраїлем та Еміратами. Це третя арабська держава, яка погодилася визнати Ізраїль.

«Оскільки очікується, що інші близькосхідні країни послідують прикладу ОАЕ, ця угода може призвести до докорінних змін, які перетворять Близький Схід на регіон співпраці й процвітання», — написав депутат.

Він також нагадав про участь Трампа в «сприянні контакту між конфліктуючими сторонами» (не уточнивши, про що саме йдеться) і виведенні американських військових із Близького Сходу.

«Трамп став першим за 39 років президентом США, який не почав війну і не втягнув Штати в міжнародний збройний конфлікт. До нього останнім таким президентом був Джиммі Картер — лавреат Нобелівської премії миру», — зауважує Тибрінг-Ґ’єдде.

А номінування Трампа можна якось підтвердити?

Ні. Нобелівський комітет у своїх правилах окремо вказує, що не розкриває імена номінантів протягом 50 років із моменту вручення нагороди. Але це можуть зробити ті, хто висуває ту чи іншу людину або організацію.

Можна буде дізнатися хіба кількість номінантів загалом. На 2020 рік, приміром, таких номінантів понад 300, тож, схоже, в Трампа буде серйозна конкуренція. Прийом заявок на премію 2021 року триватиме до лютого.

Крістіан Тибрінг-Ґ’єдде, до речі, не вперше номінує Трампа на «нобелівку» миру: у 2018 році він разом із іншим колегою висунув кандидатуру президента США за його дипломатію відносно Північної Кореї. Тоді Трамп не виграв, поступившись правозахисникам Денісу Мукувеге та Надії Мурад.

Що ще Тибрінг-Ґ’єдде наговорив Fox News?

57-річний норвежець є членом правої популістської Партії прогресу і вже майже 15 років є членом парламенту. В інтерв’ю з Fox News наголошує: не є великим прихильником Трампа, але факти говорять самі за себе.

«Люди, які в останні роки отримали Нобелівські премії миру, зробили набагато менше за Дональда Трампа. От Барак Обама нічого не зробив», — каже Тибрінг-Ґ’єдде.

Обама отримав Нобелівську премію миру в 2009 році — менш ніж через рік із початку президентства у США — за «надзвичайні зусилля зі зміцнення міжнародної дипломатії та миру між народами».

Це рішення справді критикували у США і за кордоном. Навіть сам Обама пізніше казав, що був заскочений зненацька і не вважав себе гідним такої нагороди. У 2015 році колишній секретар Нобелівського комітету Гейр Лундестад назвав присудження Обамі «нобелівки» «помилкою».

Поділитись: