Очільники делегацій США (Джаред Кушнер, Роберт О'Браєн) та Ізраїлю (Меїр Бен-Шабат) перед вильтом рейсу із Тель-Авіва до Абу-Дабі, 31 серпня 2020 року. Це перший в історії переліт із Ізраїлю до Об'єднаних Арабських Еміратів
Фото:

EPA / Nir Elias

31 серпня відбувся перший в історії рейс LY971 «Тель-Авів — Абу-Дабі», який символізував нормалізацію відносин між Ізраїлем і Об’єднаними Арабськими Еміратами — третьою арабською державою, яка погодилася формально визнати Ізраїль.

Про це повідомляє Al-Jazeera.

На борту літака, який вирушив зі столиці Ізраїлю до столиці Об’єднаних Арабських Еміратів, перебували ізраїльська й американська делегації. США виступили посередником у нормалізації ізраїльсько-еміратських відносин.

Унікальність рейсу полягає і в тому, що дозвіл на нього дала Саудівська Аравія — вона, на відміну від Еміратів, Ізраїль не визнає. Рейс LY971 пролетів над саудівським повітряним простором.

Перший в історії Ізраїлю державний візит до ОАЕ має завершитися визначенням дати, коли обидві країни офіційно підпишуть угоду про нормалізацію відносин у Вашингтоні. Це може статися вже у вересні, зазначає Al-Jazeera.

Початок нормалізації на Близькому Сході?

Американські чиновники стверджують: після Еміратів інші арабські держави також долучаться до визнання Ізраїлю, аби покласти край 70-річному арабо-ізраїльському конфлікту. Серед імовірних кандидатів, за версією ізраїльських посадовців, — Оман, Бахрейн і Судан. Жодна з них, утім, публічно це не коментувала.

Арабські держави історично чинили опір утворенню Ізраїлю як держави на Близькому Сході. Вони виступають проти існування Ізраїлю без гарантування прав місцевих мусульман у ньому. Прихильники ж створення Ізраїлю стверджують, що раніше на цих землях жили єврейські племена й існували єврейські держави.

Саме тому заснування в 1948 році Ізраїлю та його визнання на рівні ООН призвело до конфлікту між ним і арабським світом. Його загалом заведено називати арабо-ізраїльським конфліктом.

Історична угода, яка сподобалася не всім

13 серпня Ізраїль та ОАЕ оголосили про нормалізацію відносин. Спільну заяву оприлюднили очільники обох країн разом із президентом США Дональдом Трампом. Для останнього це одна з останніх можливостей здобути вагому зовнішньополітичну перемогу перед виборами президента, які мають відбутися в листопаді 2020 року.

Тель-Авів та Абу-Дабі вже не перший рік вели перемовини щодо нормалізації відносин. Еліти обох країн зацікавлені в налагодженні економічної й науково-технічної співпраці. В обмін на укладання мирної угоди з ОАЕ Ізраїль погодився відмовитися від планів анексії частини Західного Берега річки Йордан. Нетаньягу раніше оголошував, що розпочне анексію 1 липня, але потім відклав плани на невизначений час.

Проти нормалізації відносин Ізраїлю та Еміратів виступила Палестина. Пізніше вона відкликала свого посла з ОАЕ на знак протесту.

Досі лише дві арабські країни — Єгипет та Йорданія — підписали з Ізраїлем мирні угоди й офіційно припинили війну. З іншими ж Ізраїль формально перебуває у стані війни.

Поділитись: