Донецька ОДА радить людям «не лінитись» і шити маски з бинтів чи марлі, бо цьому «вчили у школі»

В аптеках Донеччини, як і всюди, бракує медичних масок, але люди можуть зшити їх самостійно, адже цьому вчили у школі, вважають у Донецькій облдержадміністрації.

Про це на брифінгу у Краматорську заявив начальник відділу стратегічного розвитку охорони здоровʼя департаменту охорони здоров'я Донецької ОДА Олександр Педенко.

«Були запитання щодо відсутності в аптеках захисних масок — засобів індивідуального захисту. Шановні, це наша лінь. Я памʼятаю шкільні роки, дівчат вчили шити маски. Я не бачу тут нічого складного. Якщо ви хочете себе захистити — не когось, а саме себе — можна купити широкий бинт, можна купити марлю. В інтернеті багато розкроїв цих масок. Пошийте та захищайтесь, в чому біда?», — сказав він.

Чиновник зазначив, що якщо люде не хочуть шити маски, вони можуть витрачати на них 20-100 грн за штуку.

«Але я не бачу в цьому необхідності. Хочу наголосити: маски потрібні медичним працівникам. Коронавірус знаходиться на одязі, на предметах побуту, на ручках у транспорті, ви швидше звідти заразитесь їм», — резюмував він.

Зазначимо, що, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, жодна маска не дасть 100-відсоткової гарантії не заразитися, але існують маски різних видів і, відповідно, різної ефективності.

Найефективніший захист — маски на все обличчя з фільтром стандарту HEPA (High-efficiency particulate air) і щільними окулярами. Утім, такі маски доволі дорогі, а носити їх щодня не дуже зручно — вони громіздкі.

ВООЗ і виробники масок радять маску стандарту n95 — у нас їхніми найближчими аналогами є класи FFP2, FFP3 (Filtering facepieces). Вони не пускають часточки розміром до 0,3 мікрона — тоді як коронавіруси бувають і меншими. Такі маски зазвичай одноразові, хоча є і відповідні фільтри для респіраторів.

Дещо гірший захист надають чотиришарові хірургічні маски. Ще гірший — паперові одноразові чи звичайні тришарові. Як можна здогадатись, саморобні маски з марлі та бинтів мають найменшу ефективність.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

Наразі в Україні офіційно підтверджені 18 випадків інфікування коронавірусом SARS-CoV-2: у Чернівецькій (10), Житомирській (2), Київській (2), Донецькій (1) областях і в Києві (3). Два з них летальні — померли 71-річна жінка у Житомирській області та 33-річна у Чернівецькій.