Через пандемію коронавірусу уряд вводить жорсткі обмеження на пересування Україною, а також роботу закладів торгівлі й харчування. Вони не стосуватимуться лише продуктових магазинів, аптек, автозаправок та банків. hromadske розбиралося, які установи та заклади не працюватимуть, який транспорт не курсуватиме, і як карантин вплине на життя українців.
1

Які заклади і установи не працюватимуть під час карантину?

Продовжать працювати продуктові магазини, аптеки, автозаправки та банки, а також усі підприємства критичної інфраструктури, державної та комунальної власності та вантажного транспорту. Водночас відвідати під час карантину розважальні заклади, кафе і ресторани, кінотеатри, театри, музеї, спортзали, торговельні центри та інші заклади розваг і послуг не вийде, їх закриють.

У «масових» заходах дозволено брати участь максимум 10 людям. Це правило поширюється також на обряди та церемонії.

З 12 березня в Україні закриті навчальні заклади, які уряд на 3 тижні відправив на карантин.

2

Чи працюватиме громадський транспорт у містах?

ОНОВЛЕННЯ: Метро не працюватиме з 17 березня. Спочатку у постанові уряду йшлося про те, що метро припинить роботу з 18 березня, але пізніше прес-служба уряду пояснила, що «сталася технічна помилка», й насправді метрополітени закриють вже 17-го.

Роботу метрополітенів у Києві, Харкові та Дніпрі — зупинять. Міські маршрутки, таксі, тролейбуси, автобуси й трамваї працюватимуть і надалі, але зможуть брати не більше 10 людей.

Обмежень на пересування особистим автомобілем не вводили.

3

Чи курсуватимуть потяги, автобуси і що з авіасполученням?

З 18 березня припиняється міжміське і міжобласне автомобільне, залізничне та авіасполучення.

Пасажирське авіасполучення з іноземними країнами Україна повністю скасувала 17 березня. Тепер українці можуть повернутися додому з-за кордону лише чартерними рейсами, перелік яких нині формує Міністерство інфраструктури.

Раніше Укрзалізниця оголосила про призупинення руху низки приміських і регіональних потягів через державний кордон. Також через обмежувальні заходи низка країн скасували залізничне сполучення з Україною. Зокрема, Польща, Словаччина, Угорщина, Білорусь та Росія. Також Укрзалізниця скасувала «Поїзд чотирьох столиць» до країн Балтії.

4

Чи покарають мене за порушення карантину?

Враховуючи, що продуктові магазини та аптеки продовжують працювати, якщо ви вийдете з дому, ніхто вас за це не покарає.

Водночас якщо людину спеціально помістили в обсервацію, або ж вона умисно розповсюджує небезпечну інфекцію, законодавство передбачає покарання.

ОНОВЛЕННЯ: 17 березня Верховна Рада посилила відповідальність за порушення санітарних норм під час поширення коронавірусної інфекції.

Так, для людей, які можуть бути інфіковані коронавірусом, передбачена адміністративна відповідальність за самовільне залишення місця обсервації (карантину). За це передбачено штраф від 17 тисяч до 34 тисяч гривень, а для посадових осіб — від 34 тисяч до 170 тисяч гривень. Раніше в МВС уточнювали, що йдеться про порушення умов обсервації для людей з підозрою на коронавірус.

Якщо такі дії (порушення умов обсервації) призвели до зараження інших людей, то законопроєкт передбачає кримінальну відповідальність у вигляді штрафу від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-51 тисячі гривень) або тюремне обмеження волі чи ув’язнення до 3 років. Якщо ці дії призвели до загибелі людей, то покарання буде від 5 до 8 років ув’язнення.

Водночас Верховна Рада ухвалила закон, яким забороняється притягнення до адміністративної відповідальності іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати за межі України.

5

Коли закінчиться карантин?

У постанові уряду йдеться, що метрополітени, автобусні, залізничні та авіаперевезення всередині країни заборонені до 3 квітня. Такі ж терміни передбачили для обмежень, що вводили раніше (карантин в навчальних закладах та заборона на в'їзд іноземцям). Водночас карантин можуть продовжити, залежно від ситуації.

Читайте також: «Нам сказали: евакуація точно буде. Але коли?» — історії українців, які не можуть повернутися через закриття кордонів

🚑 Коронавірус в Україні та в світі: головне

Станом на ранок 16 березня, у світі понад 77 тисячі людей вилікувались від коронавірусу, померли — 6,5 тисячі. В Україні офіційно підтверджено 7 випадків зараження вірусом SARS-CoV-2.

Поділитись: