Війна

«Досі вивчаємо потреби»: хто і як допомагає звільненим з полону українцям

6 лютого, 2018 13:08
Війна/«Досі вивчаємо потреби»: хто і як допомагає звільненим з полону українцям
Зберегти
Вигляд
lead
З моменту великого обміну заручників на Донбасі минув місяць. Із 73 осіб, переданих на підконтрольну Україні територію, 42 цивільних і 31 військовий. І якщо військовими опікується Міністерство оборони України, то з цивільними все складніше. Як і де вони живуть через місяць після звільнення, та що отримали від держави — з'ясовувало Громадське.

Колишньому полоненому ультрасу луганського футбольного клубу «Зоря» Владиславові Овчаренку пощастило — після виходу з лікарні йому запропонували роботу у Федерації футболу України. Наразі держава допомогла лише з лікуванням:

«Я отримав лише першу медичну допомогу, пройшов обстеження у Феофанії. На цьому все закінчилося. Далі мені допомогли волонтери та прості люди. Тепер знімають квартиру «азовці».

Я розумію, що держава повинна надати нам допомогу, водночас розумію, що вона в принципі нікому нічого не винна. Я вдячний, що нас забрали звідти (з полону бойовиків — ред.)».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ніколи не думав, що мене катуватимуть у моєму місті мої земляки», — звільнений з полону ультрас луганської «Зорі»

Серед 42 звільнених цивільних 28 до полону жили на окупованій території. Щонайменше у 12 з них відсутні будь-які документи. 14 людей забажали поїхати в інші регіони України, 8 — потребують додаткового медичного лікування, а решта наразі не визначилася з остаточним місцем проживання.

Дані Міністерства з питань тимчасово окупованих територій

Що ж передусім потрібно цим людям — лікування, житло, робота чи гроші? В Адміністрації президента кажуть, що поспілкувалися з усіма звільненими, щоб з'ясувати пріоритети кожного з них.

Наразі всім цим опікуються різні відомства, тож, коли щось не виходить, — одне міністерство нарікає на інше 

«Багато хто казав, що треба вирішити питання з житлом, з працевлаштуванням. Нині дуже важливе питання щодо виплат, якими опікується Міністерство соціальної політики. Потрібно, щоб наші звільнені якомога швидше отримали інформацію, коли це може бути і якою буде процедура», — пояснює Наталія Зарецька, керівниця офісу уповноваженого президента з питань реабілітації учасників АТО.

Але наразі всім цим опікуються різні відомства, тож, коли щось не виходить, — одне міністерство нарікає на інше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Звільнені від опіки: Як держава допомагає українцям, яких повернула з полону «ДНР» та «ЛНР».

Звільнений з полону бойовиків самопроголошеної «ЛНР» ультрас луганського футбольного клубу «Зоря» Владислав Овчаренко на території двору клінічної лікарні «Феофанія», Київ, 9 січня 2018 року Фото: Анна Цигима/Громадське

Без бумажки

Міністерство соцполітики відповідає за соціальне житло та фінансову допомогу. Та через місяць після звільнення заручників там не готові сказати, яка саме допомога і скільком людям потрібна.

Щоб подати заявку на отримання соціального житла, треба показати документи, а щоб їх показати — треба ці документи мати 

Керівник директорату сім'ї та соцпідтримки населення міністерства Віталій Музиченко розповів — відомство досі з'ясовує нагальні потреби звільнених з полону та їхніх сімей:

«У перші дні нового року ми надали доручення обласним державним адміністраціям, зокрема, Київській, щодо відвідин кожного, кого звільнили з полону для з'ясування нагальних потреб, які має кожна сім'я».

Самі ж звільнені вже встигли з'ясувати: щоб подати заявку на отримання соціального житла, треба показати документи, а щоб їх показати — треба ці документи мати.

Звільнений з полону Едуард Недєляєв у Facebook поділився досвідом взаємодії з державними органами щодо відновлення документів. Це один з перших етапів, які мають пройти звільнені, щоб отримати будь-яку соціальну допомогу.  

Після того, як у кількох паспортних сервісах на Київщині повідомили, що не можуть вклеїти фото в його паспорт, бо «не займаються переселенцями і їхніми проблемами з документами», Недєляєву зрештою довелося їхати в Сєвєродонецьк.

Звільнений з полону бойовиків самопроголошеної «ЛНР» блогер Едуард Недєляєв Фото з сайту бойовиків

Але в Мінсоці Громадське запевнили, що просили Міграційну службу сприяти цим людям:

«Ми створили максимально сприятливі умови і звернулися до всіх, щоб насамперед допомогли цим громадянам, а вже як виконуватимуть ці доручення, про це мають звітувати відповідні органи», — каже Віталій Музиченко.

Коли ж будуть виплати? 

Напередодні Нового року прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що проект постанови про надання матеріальної допомоги звільненим з полону українцям уже готовий, доручивши Мінсоцу подбати про них та з'ясувати їхні потреби.

Згодом міністр Андрій Рева звітував, що допомога може становити до 100 тисяч гривень на особу.

Утім, за словами Музиченка, питання матеріальної допомоги та її розміру вирішуватимуть місцеві органи влади регіонів, куди звільнені поїдуть. Знову ж таки, коли матимуть документ, що посвідчує особу:

«Про якісь конкретні виплати не йшлося. Є рішення обласних та міських бюджетів, що таким громадянам надається матеріальна допомога. Її розмір — виходячи з можливостей місцевого бюджету.

Навіть якщо ми кажемо про виплати людині, без документів ніякої виплати не може бути, адже без ідентифікації особи це здійснити неможливо. Ми працюємо над цим питанням».

Звільнений з полону бойовиків самопроголошеної «ДНР» військовий 128-ї гірсько-піхотної бригади Збройних сил Олександр Олійник (праворуч) з матір'ю Тетяною Марківною в палаті Головного військового шпиталю, Київ, 9 січня 2018 року Фото: Анна Цигима/Громадське

Допомога на місцях

У Луганській військово-цивільній адміністрації Громадському розповіли, що сімом цивільним, які до полону проживали на Луганщині та хочуть туди повернутися, запропонували матеріальну допомогу до 8 тисяч гривень.

Назад до Донецької області хочуть повернутися 15 з 24-х звільнених, які до полону мешкали там 

Але отримати гроші вони зможуть не раніше лютого, після засідання відповідної комісії адміністрації.

Назад до Донецької області хочуть повернутися 15 з 24-х звільнених, які до полону мешкали там, — повідомили в Донецькій військово-цивільній адміністрації.

За словами заступника голови Донецької військово-цивільної адміністрації Ігоря Стокоза, місцева влада допомагає звільненим відновити документи, за потреби — знайти житло та роботу. Але гроші зможуть виплачувати лише тоді, коли це передбачатиме закон:

«Усім, хто повернувся, надають допомогу та соціальний супровід, а саме: відновлення та отримання документів, довідки переселенця, соціальні виплати, деяким знайшли житло та роботу. Дали доручення максимально сприяти з працевлаштуванням.

Спеціальної програми забезпечення звільнених житлом не існує. У нас є соціальні гуртожитки, але селити в них зможемо, коли будуть акти, що дозволять зробити це законно. Наразі, якщо звільнені з полону мають власне житло, ми допомагаємо з ремонтом, утепленням, надаємо паливо», — розповів Стокоз.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: повний випуск програми Громадське.Схід про  допомогу звільненим з полону українцям, санкційні списки США і вирок росіянину Агеєву

 

Пов`язані новини