Дослідження: напади морських змій на аквалангістів можуть бути проявом залицяння

Самець оливкової морської змії, Aipysurus laevis, підпливає прямо до камери, яку тримає дайвер
Самець оливкової морської змії, Aipysurus laevis, підпливає прямо до камери, яку тримає дайверДжек Брідон, Scientific Reports

Австралійські вчені з'ясували, що самці отруйних оливкових морських змій з роду Aipysurus laevis нападають на аквалангістів, які їх не провокували, щоб таким чином втягнути людей у ​​свої шлюбні ігри.

Своє дослідження науковці опублікували в журналі Scientific Reports.

Там вказують, що аквалангісти на тропічних коралових рифах часто повідомляють про напади морських змій. Тварини пливуть прямо до водолазів, іноді обмотуючись навколо їхніх ластів і кусаючи.

Вчені проаналізували зустрічі дайвера Тіма Лінча з морськими зміями з 1994 по 1995 рік. Тварини помічали Лінча 158 раз, водночас наближалися лише 74 рази. І це завжди відбувалося з травня по серпень — у розпал їхнього шлюбного сезону, який на території їхнього існування припадає на зиму.

Дослідження науковців разом зі спостереженням на півдні Великого Бар’єрного рифу дозволило їм припустити, що ці напади є формами залицяння. Найчастіше до водолазів змії підпливали саме в період розмноження (взимку), і це були переважно самці.

Самці також неодноразово демонстрували дайверу поведінку, притаманну під час залицяння. Наприклад, намотування навколо кінцівки. Переважно самець проявляє увагу до аквалангіста після того, як втратив контакт з самкою, після взаємодії між самцями-суперниками або коли водолаз намагався втекти від самця.

Науковці кажуть, що коли дайвери тікають від змій, то можуть ненавмисно імітувати реакцію самок змій на залицяння, заохочуючи самців до переслідування. Щоб запобігти ускладненню таких зустрічей, водолази повинні залишатися нерухомими.

Що таке морські змії?

Цей вид змій поширений на коралових рифах у тропічних регіонах на сході Індійського і на заході Тихого океанів. Тварина досягає 2 метрів у довжину. Її тіло зверху покрите коричнево-фіолетовою лускою, а нижня частина покрита білою лускою.

Змія живе серед коралових рифів і в неглибоких бухтах. Харчується ракоподібними, рибою та ікрою риб. Змія використовує отруту, щоб знерухомити свою жертву. Зіткнення людини з цією змією може закінчитися летально через токсичну отруту.