Чинний президент Польщі Анджей Дуда
Фото:

Andrzej Duda/Facebook

У другому турі виборів президента Польщі, які відбулися в неділю, 12 липня, попередню перемогу з відривом у менш ніж 1% здобув чинний президент Анджей Дуда.

Про це свідчать результати екзитполу, проведеного соціологічною компанією Ipsos на замовлення польського мовника TVN24, із якими ознайомилося hromadske.

За даними екзитполу, за Дуду проголосували 50,4% виборців, що взяли участь у голосуванні. На другому місці опинився опозиційний кандидат від партії «Громадянська платформа», мер Варшави Рафал Тшасковський з 49,6% голосів.

Зазначимо, що результати перебувають у межах статистичної похибки у 2%, тому насправді остаточного переможця президентських виборів назвати поки не можна.

ОНОВЛЕНО (01:21, 13 липня): Ipsos оприлюднив оновлені прогнозні результати виборів, які ґрунтувалися також і на попередніх даних виборчих комісій. Відповідно до них, розрив між Дудою і Тшасковським зріс: перший здобув 50,8% голосів, другий — 49,2%.

ОНОВЛЕНО (02:54, 13 липня): В етері телеканалу TVN24 представник Ipsos підтвердив, що результати екзитполу й попереднього опитування не враховують результатів голосування поляків за кордоном.

ОНОВЛЕНО: (03:03, 13 липня): Ipsos оприлюднив уточнене опитування з урахуваннями результатів 90% довільно обраних виборчих комісій. Відповідно до них, Анджей Дуда здобуває 51%, а Рафал Тшасковський — 49%.

За оцінками Ipsos, явка на виборах 12 липня склала 68,9%, що є абсолютним рекордом за історію незалежної Польщі.

Кандидат у президенти від партії «Громадянська платформа», мер Варшави Рафал Тшасковський
Фото:

Rafał Trzaskowski/Facebook

«Ви бачили цю дивовижну явку, майже 70 відсотків. Перемога на виборах при такій явці — неймовірна новина. Я дуже зворушений. Дякую від усієї душі всім моїм землякам», — заявив Дуда після оголошення результатів екзитполу.

Його опонент, своєю чергою, додав, що впевнений у своїй перемозі: «Ця ніч стане нервовою для всіх, але я впевнений, що все буде добре... Ми вже виграли незалежно від того, яким буде результат. Ми змогли прокинутися».

Остаточні результати виборів Центральна виборча комісія Польщі має оприлюднити протягом кількох найближчих днів.

Другий тур виборів у Польщі тривав 12 липня із 7:00 до 21:00 за місцевим часом (8:00—22:00 за Києвом). Виборча комісія Польщі попередньо повідомляла про високу явку: так, станом на 12:00 у голосуванні взяли участь 24,73% виборців, а станом на 17:00 — 52,1%.

Люди беруть свої бюлетені на виборчій дільниці під час президентських виборів у Польщі, 12 липня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/Adam Warzawa POLAND OUT

Як зазначає Gazeta Wyborcza, охочих віддати голоси на виборах було так багато, що в деяких воєводствах доводилося використовувати резервні бюлетені для голосування. Через пандемію коронавірусу вибори відбувалися за змішаною системою: на дільницях та голосуванням поштою.

Нагадаємо, 28 червня в Польщі відбувся перший тур президентських виборів. За остаточними результатами Анджей Дуда посів перше місце із 43,50% голосів. На другому місці опинився Рафал Тшасковський — за нього віддали голос 30,46% виборців, що прийшли до дільниць. Явка на першому турі виборів склала 64,51%.

Нагадаємо, президентські вибори в Польщі мали відбутися ще 10 травня. Але країну, як і решту світу, охопила пандемія коронавірусу. Спершу владна партія «Право і справедливість» («ПіС») хотіла, не порушуючи карантину, організувати голосування виключно поштою. Але проти виступила не лише опозиція, а й молодший коаліційний партнер «ПіС» — партія «Злагода».

Зрештою, 6 травня після дебатів кандидатів у президенти «ПіС» і «Злагода» виступили зі спільною заявою, де домовилися про перенесення виборів на червень-липень. Формально 10 травня вибори відбулися, але через фактичну відсутність голосування Верховний суд Польщі визнав їх такими, що не відбулися.

Поділитись: