Протестувальники у 10 областях перекривали дороги проти зняття мораторію на продаж землі, Херсонська область, 17 грудня 2019 року
Фото:

Всеукраїнська аграрна рада

Мітинги через земельну реформу прокотилися країною цього тижня. У 10 українських областях сотні людей перекривали автошляхи, вимагаючи змінити законопроєкт про відкриття ринку землі так, як вони вважають за потрібне. hromadske розбиралось, хто вивів на українські дороги та майдани стільки людей.

Під чиїми прапорами протестували

Згідно з написами на прапорах, організаторами протестів були партія «Батьківщина», а також громадські спілки «Аграрний cоюз України» та «Всеукраїнська аграрна рада». Також до акції долучилися «Нацкорпус» та ВО «Свобода».

«Батьківщина», «Аграрний cоюз України» та «Всеукраїнська аграрна рада» ще в березні 2018-го підписали спільний меморандум «Новий аграрний курс України» про співпрацю в реформуванні сільського господарства. Присутній на акціях в деяких областях Нацкорпус просто заявив про свою підтримку аграріїв.

Якщо «Батьківщина», «Нацкорпус» чи «Свобода» не потребують представлення, то про «Всеукраїнську аграрну раду» (ВАР), символіки якої було в регіонах найбільше, знають не всі.

Що таке ВАР

Громадська спілка «Всеукраїнська аграрна рада» зареєстрована в 2014 році, її юридична адреса знаходиться в Умані Черкаської області. На сайті організації вказано, що учасники ВАР мають в сукупності 2,5 мільйони гектарів землі, спілка об’єднує понад 700 українських господарств.

Окрім «Батьківщини», у 2019-му ВАР також підписала меморандум про спільне реформування аграрної галузі з тодішнім кандидатом на посаду президента, ексрегіоналом Юрієм Бойком, а до цього — влітку 2018-го — з «Об'єднанням «Самопоміч».

Підписання меморандуму між ВАР та кандидатом у президенти, ексрегіоналом Юрієм Бойком, 1 лютого 2019 року
Фото:

Сайт Всеукраїнської аграрної ради

Голова, колишній замміністра

Голова ВАР — Андрій Дикун. Він регулярно представляє організацію на мітингах в Києві. В агросфері з 2005-го, його приватне підприємство «Дикун глобал консалт» займається аграрним консалтингом та залученням інвестицій в цю сферу. Крім того, до 2014 Дикун був президентом Асоціації виробників молока (АВМ), яка об’єднує понад 150 тваринних ферм по всій Україні.

Вже цього достатньо, щоб організувати всеукраїнський мітинг, але пан Дикун ще й голова Національної асоціації цукровиків України (67 підприємств-членів).

Двічі, у 2012 та 2014-му, Дикун намагався потрапити у Верховну Раду. 

Спочатку — мажоритарником від партії «УДАР», але під тиском громадськості його виключили зі списку кандидатів. Тоді Дикун пішов на вибори як самовисуванець та програв.

Не поталанило Дикуну з парламентом і в 2014-му, проте пощастило з урядом — він став заступником міністра аграрної політики та продовольства Ігоря Швайки.

Андрій Дикун
Фото:

ФБ Андрія Дикуна

Обшук та кримінальна справа

В жовтні 2018 року в уманському помешканні родичів Дикуна, на той момент уже ексзамміністра, пройшов обшук.

«Мені зателефонували мої родичі, перелякані, у сльозах, і повідомили про те, що відбуваються обшуки згідно з рішенням Печерського районного суду міста Києва», — написав тоді Андрій Дикун у Фейсбук.

Як повідомив інтернет-ресурс «Куркуль», Дикун також стверджував, що слідчі намагалися прив’язати обшук до його діяльності в Міністерстві в 2014 році, натомість пов’язав візит правоохоронців зі своєю громадською діяльністю.

«Куркуль» також наводить слова адвоката Дикуна — Дмитра Лошакова. Той підтверджує, що обшук пов’язаний із роботою Дикуна в Мінагрополітики. За словами Лошакова, обшук пройшов у межах кримінальної справи щодо договору на спільний обробіток землі:

«Але ще в травні по цій справі Дикуном були надані вичерпні покази, що вони хотіли знайти в жовтні — не зрозуміло. Тому, на мій погляд, цей обшук — це просто привід, щоб тиснути на конкретну людину».

Але наразі, рік потому, в пості Дикуна вже немає жодної згадки про Міністерство. На сайті ВАР у повідомленні про обшук теж немає тверджень про те, що він відбувся саме через роботу Дикуна заступником міністра агрополітики.

Справа, про яку йдеться вище, — це, вірогідно, кримінальне провадження щодо надання дозволу ТОВ «Терра-2014» на спільну обробку землі, яка належить державному підприємству «Ягубець». Приватна компанія в 2014 році отримала в користування державну землю, а погодив цей договір нібито тодішній замміністра аграрної політики.

Брат та інші юристи

Засновниками «Всеукраїнської аграрної ради» є рідний брат Андрія Дикуна Любомир, а також Дмитро Михайленко, Микола Орлов, Ярослав Свердліченко та дві фірми — ПП «Консультаційний центр АВМ» й ТОВ «Юридична фірма “О-ЕМ-ПЕ”». 

Абревіатура у назві першої фірми нам уже знайома — це Асоціація виробників молока, як і власник — Любомир Дикун. Він також є віцепрезидентом Асоціації, ще з того часу, як брат був там президентом. І так само, як і брат, Любомир Дикун безуспішно балотувався в Раду, і має ще низку підприємств, зокрема розводить молочну худобу та торгує зерном. Але є в нього й фірма із нетиповим для аграрія видом діяльності, про який трохи згодом.

Ще один засновник ВАР — ТОВ «Юридична фірма “О-ЕМ-ПЕ”», власником якої є інший засновник ВАР — Дмитро Михайленко. Він — юрист, експерт з податкового законодавства, а сама юридична фірма допомагає компаніям полегшити податкове навантаження.

Юристами і партнерами Михайленка по «ОМП» є й два інші засновники ВАР — Микола Орлов та Ярослав Свердліченко. Останній має дружину — суддю Харківського окружного адміністративного суду, декларація якої свідчить, що родина доволі заможна.

Допоможіть нам і далі розкривати інформацію про ключових дійових осіб України. Долучайтеся до спільноти друзів hromadske на Спільнокошт і підтримайте незалежне медіа, аби ми змогли розповісти більше історій.

«Гайдамаки»

Отже, «Всеукраїнська аграрна рада» має потужну юридичну підтримку та чисельні зв’язки в аграрній та політичній сфері. Представники спілки беруть участь у спільних нарадах з представниками уряду та держпідприємств, зокрема — Держгеокадастру. 

ВАР навіть має власний «силовий блок». Це той самий нетиповий вид діяльності Любомира Дикуна, про який ми згадували вище. Його фірма «Гайдамаки» надає послуги з охорони аграрного бізнесу та запобігає рейдерським атакам.

Згідно з інформацією на сайті ВАР, охоронну фірму створили для захисту від рейдерів в агросекторі. Як зазначають в організації, охоронна фірма налічує 120 чоловік — ветеранів АТО та колишніх співробітників підрозділу СБУ «Альфа». Вони не лише фізично протидіють рейдерським захопленням, але й проводять для фермерів тренінги та семінари.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Авторка: Марія Зав’ялова
Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile