Чотири роки без Каті Гандзюк

«Близько восьмої я відповіла на дзвінок із приймальні херсонського міського голови про те, що відбудеться нарада. Викликала службову машину, щоб на ній поїхати, і приблизно в вісім, без п’яти вісім, вийшла з дому. Вийшовши, я попрямувала до задніх дверей своєї службової автівки й відчула, що ззаду хлюпнули на мене чимось теплим. Мені спочатку здалося, що це якась смердюча рідина, а потім я побачила, що по руках стікає розплавлений одяг», — це цитата із допиту Катерини Гандзюк у серпні 2018 року.
4 листопада того року херсонська активістка померла у лікарні. 31 липня 2018-го її облили сірчаною кислотою біля будинку. Виконавці злочину — колишні військові Української добровольчої армії Віктор Горбунов, В’ячеслав Вишневський, Володимир Васянович, Микита Грабчук та організатор нападу Сергій Торбін — сидять. Усі вони визнали свою провину, пішли на угоду зі слідством та отримали від 3 до 6,5 року позбавлення волі. Один із них, Віктор Горбунов, який придбав кислоту, вже відбув покарання та вийшов на волю.

Ігоря Павловського — колишнього помічника народного депутата Миколи Паламарчука (фракція «Блоку Петра Порошенка»), якого спочатку вважали одним з організаторів нападу, — визнали винним у приховуванні злочину. Він уклав угоду зі слідством і визнав свою провину, за що отримав два роки вʼязниці умовно.
Справа щодо ймовірних організатора та замовника нападу — помічника депутата обласної ради Олексія Левіна та голови Херсонської обласної ради Владислава Мангера — слухається у Дніпровському суді Києва. Якщо провину доведуть, їм загрожує до 10 років позбавлення волі. Однак жоден із них причетності до злочину не визнає.

У четверту річницю смерті Катерини ми вирішили нагадати, що нашим журналістам вдалося дізнатися за час слідства.
***
Ось якою була наша остання розмова з Катею.
***
Навесні 2018 року пожежа знищила понад 600 гектарів Олешківського лісу, що на Херсонщині. Радниця міського голови Херсона Катерина Гандзюк наголошувала: ліс палять для того, щоб потім продавати. Після нападу на Катю у прокуратурі заявили: її слова про підпал лісу — ймовірна причина скоєння злочину проти неї.
За даними слідства, Владислав Мангер вирішив організувати напад на Катерину Гандзюк, зокрема через те, що вона перешкоджала незаконній вирубці лісу та була загрозою його політичній репутації.
Хто ж був зацікавлений у бізнесі на Олешківському лісі? Куди саме вивозять з нього деревину і наскільки це законно? З'ясовувала Вікторія Рощина.
***
У квітні 2019-го Владислав Мангер дав нам перше інтерв'ю після оголошення підозри в замовленні вбивства радниці міськголови Херсона Катерини Гандзюк.
***
«Вона була дуже різносторонньою людиною. Очевидно три речі її цікавили понад усе: політика, книги й подорожі. Вона не могла миритися з корупцією, кланово-феодальним устроєм, який склався у багатьох областях і, зокрема, в Херсонській, експансією Росії в Україну. Її тривожив конфлікт на Донбасі, проблеми в Криму... Вона мріяла про демократичну Україну і боролася за це», — пригадує батько Каті Гандзюк.
У липні 2019-го ми поговорили з Віктором про рік без доньки, розслідування, непокараних замовників та зустріч із президентом.
***
«В інтернеті бачили, що коли обливали кислотою, то ніхто не вмирав, хоча наслідки були серйозними. Грабчук мав хлюпнути на руку або ногу і того, що станеться, ніхто не припускав», — казав нам засуджений Васянович на запитання про те, навіщо було виливати літр кислоти, якщо у планах організатора злочину було лише відправити її на деякий час в лікарню.
Що ще казали на допитах та в розмовах фігуранти та свідки у справі Гандзюк — читайте у нашому матеріалі. У ньому ж ми відтворили хронологію нападу на Гандзюк.
***
Ми проаналізували свідчення фігурантів справи та відвідали судові засіданні з допиту чотирьох найважливіших свідків сторони обвинувачення. Детально про те, що вони розповіли, читайте у нашому матеріалах «Миколайович», дача в Болгарії та «від кислоти не помирали». Що казали фігуранти справи Гандзюк та Підпали лісу, чеченці та кримінальні авторитети. Що нового сказали свідки
- Поділитися: