Два роки триває слідство щодо нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк, яку біля будинку облили сірчаною кислотою. hromadske проаналізувало допити фігурантів, а також поспілкувалося особисто з ними, їхніми адвокатами та прокурорами у справі.

«Близько восьмої я відповіла на дзвінок із приймальні херсонського міського голови про те, що відбудеться нарада. Викликала службову машину, щоб на ній поїхати, і приблизно в вісім, без п’яти вісім, вийшла з дому. Вийшовши, я попрямувала до задніх дверей своєї службової автівки і відчула, що ззаду хлюпнули на мене чимось теплим. Мені спочатку здалося, що це якась смердюча рідина, а потім я побачила, що по рукам стікає розплавлений одяг», — це цитата із допиту Катерини Гандзюк у серпні 2018 року. 

Два роки тому 31 липня херсонську активістку облили сірчаною кислотою біля будинку. У листопаді вона померла у лікарні.

28 липня, справу щодо ймовірних організатора та замовника нападу — помічника депутата обласної ради Олексія Левіна та голови Херсонської обласної ради Владислава Мангера — передали до Печерського суду Києва. Їм загрожує до 10 років позбавлення волі, якщо провину доведуть. Жоден із них не визнає причетності до злочину. 

У справі п’ятеро засуджених ексвійськових Української добровольчої армії: Віктор Горбунов «Гарік», В’ячеслав Вишневський «КПД», Володимир Васянович «Шуруп», Микита Грабчук «Мураха» — виконавці та Сергій Торбін «Опер» — організатор. Усі вони визнали свою провину, пішли на угоду зі слідством та отримали від 3 до 6, 5 років позбавлення волі.

У Приморському суді Одеси слухається справа щодо колишнього помічника екснародного депутата Миколи Паламарчука Ігоря Павловського. Слідство вважає, що він знав про підготовку злочину і про його скоєння, але мовчав. У разі доведення вини йому загрожує до трьох років позбавлення волі.

Катерина Гандзюк робить селфі разом зі своїм батьком під час поїздки до Кракова
Фото:

Катерина Гандзюк/Facebook

Який мотив? 

За даними слідства, Владислав Мангер вирішив організувати напад на Катерину Гандзюк, зокрема через перешкоджання нею незаконній вирубці лісу та загрозу його політичній репутації. Гандзюк вийшла з партії «Батьківщина» після того, як туди зайшов Мангер. Вона заявляла, що такі люди, як він, не гідні бути в політичній силі.

Також Катерина публічно заявляла про неприпустимість підпалів та вирубки лісів.

Детальніше про те, що відбувається з Олешківським лісом ми розповідали в нашому матеріалі З чого починалася справа Гандзюк, або що не так із Олешківським лісом?  

Знайомі Катерини розповідали про те, що деревину вивозять нібито офіційно, користуючись певною схемою: частину — за випискою, наданою лісництвом, а потім повертаються, забирають іншу частину та везуть за тим же документом. Один зі свідків у справі розповідав, що охорону вирубки лісу після підпалу та перед цим здійснювали люди Олексія Левіна та Владислава Мангера. «Вони цілодобово перебувають у лісництвах, є озброєними та здійснюють напади на будь-яких пересічних осіб з числа місцевих жителів або інших громадян, наносять їм тілесні ушкодження, вимагають негайно покинути заняту ними територію лісу. Такі їхні дії супроводжуються вигуками, що вони є господарями лісу», — йдеться у показах свідка. 

Сам Мангер це заперечив та додав, що боровся за збереження лісу. Ймовірний організатор нападу на Гандзюк Олексій Левін також запевнив, що він намагався зберегти ліс і обіцяв назвати тих, хто на ньому заробляв. Що все законно, нас запевняв голова Управління лісового господарства Херсонської області Віктор Тищенко. Хоча місцеві мешканці наголошують, що саме Тищенко за вказівкою колишнього заступника губернатора області Євгена Рищука здійснював підпал лісів. Про його ймовірну причетність заявляв і ексгенеральний прокурор Юрій Луценко. Сам Рищук це заперечував.

Наслідки вирубки підпаленого Олешківського лісу
Фото:

Софія Омельченко/hromadske

Розмовляючи зі слідчими в лікарні, Катерина Гандзюк серед інших виділяла Мангера та Рищука як імовірних замовників. Вона говорила, що серед їхнього оточення є такі, як Олексій Левін, які могли б це зробити. Також вона говорила про конфлікт із керівництвом поліції, зокрема Артемом Антощуком та Артуром Меріковим та керівником «Укртрансбезпеки» Ігорем Пастухом. Батько, чоловік та друзі Катерини Гандзюк наголошують на тому, що замовників було декілька. Зокрема, називають прізвища тодішнього голови Херсонської ОДА та його заступника — Андрія Гордєєва та Євгена Рищука. Останні це заперечують. Євген Рищук під час допиту зазначив, що «не знав Катерину Гандзюк, вона була йому нецікава, не мав із нею конфліктів, а також конфліктів з її оточенням». Казав, що йому невідомо, хто міг замовити напад, але він до цього не причетний.

Водночас Андрій Гордєєв — колишній очільник Херсонської ОДА, висловив версію мотиву. «Із часу події, яка трапилась з Гандзюк, я провів близько п’яти нарад з питань координації та сприяння розслідуванню стосовно цього випадку. Зокрема, після того, як затримали Новікова, то, на мою думку, версією цього злочину був проросійський слід», — сказав під час допиту Андрій Гордєєв, наголошуючи, що деякі херсонські політики мають проросійське спрямування. Зокрема, він називав ексрегіонала Володимира Сальда, який нібито мав політичні амбіції у Херсоні. Ми намагалися зв’язатися з останнім, але наразі не отримали відповіді. Його помічником свого часу був Владислав Мангер. 

Минулоріч у СБУ заявляли, що найближчим часом у справі підпалу лісу очікують підозри. Також слідчі в СБУ розповідали, що відпрацьовується версія того, що національний парк «Гілея», створення якого лобіювало керівництво Херсонської області — Андрій Гордєєв, Євген Рищук та Владислав Мангер, могли будувати для прикриття схеми незаконної вирубки лісу. Водночас Андрій Гордєєв нам заявляв: «Як таке могло бути, щоб правоохоронні органи цього не бачили?».

Засуджений за напад на Катерину Гандзюк Сергій Торбін показує середній палець журналістам під час засідання суду. Поруч із ним — інший засуджений у цій справі Микита Грабчук
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Що кажуть фігуранти? Засуджені

«Олексій каже: «Треба дати пі...ди ..». Я кажу: «Конкретніше». А він: «Побити, чи руку зламати, чи ногу». Я кажу: «А що це за людина? Чоловік, хто це?». Каже: «Ні. Це типу Гандзюк». Я трохи здивувався, звісно, а потім кажу: «Як ти собі це уявляєш? Це ж жінка...». А він: «Ну жінка, жінка, що ...». Кажу: «А інформація є якась у тебе?» — «Ні. Інформації немає, тільки, де працює». Кажу: «Ну, де працює, я сам знаю. А якого роду мають бути тілесні ушкодження?». А він: «Або побити, зламати руку, ногу, або другий варіант розглядається, може, кислотою там плюхнути, таке», — йдеться в матеріалах допиту засудженого Сергія Торбіна. 

За його словами Олексій Левін запропонував йому винагороду: за побиття — п’ять тисяч доларів, за кислоту — дві з половиною — три. «Я у нього поцікавився: «Нахрін воно тобі треба?» Він сказав, що нібито вона задовбала всіх. Незадоволений Миколайович, він теж незадоволений. Ну, коротше, вона їх там якось задовбала, з якої причини, я не знаю. Я кажу: «Миколайович хто?». А він: «Ну ти що, не знаєш, хто такий Миколайович? Ну, добре». Я припустив, що це може бути Мангер», — йдеться в матеріалах допиту Сергія Торбіна.

Хлопці, а це — Горбунов, Вишневський, Васянович, Грабчук, погодились на побиття і кілька днів чекали жінку в під’їзді. Але перший план провалився — сусідка побачила хлопців у під'їзді, прийняла їх за крадіїв та погрожувала викликати поліцію. Тоді вони перейшли до плану «Б». «Це було приблизно за 4-5 днів до нападу. Придбали кислоту, перелили в меншу банку, з більшим горлом та їздили щоранку в Херсон. Грабчук мав чекати під будинком і, коли Катя вийде, хлюпнути на руку або ногу та втекти. З першого разу не вийшло, бо вона нібито вийшла з чоловіком, а на другий раз Грабчук повернувся в машину, де я чекав, і сказав, що облив. Ми поїхали в Олешки», — розповів нам засуджений Володимир Васянович. 

Під час розмови зі слідчими Катерина Гандзюк розповідала, що бачила свого нападника зі спини: «Я побачила, як він тікає до сусіднього будинку. При цьому, зараз мені здається, що у нього на шляху стояв інший чоловік. І чомусь вони жодним чином не взаємодіяли. Можливо, він стежив за виконанням завдання цим першим чоловіком. Цей чоловік був міцної статури, невисокого зросту, з міцними кривими ногами, у чорній футболці з великою кількістю білих написів дрібним шрифтом». 

Це був Микита Грабчук. Він не мав на руках татуювань і нібито через це отримав роль нападника. «Катерина йшла до задніх дверей машини з правої сторони за рухом авто, обходивши його ззаду. Саме у цей час я наздогнав її та вилив сірчану кислоту з банки їй на спину поміж лопаток. Після чого, через те, що декілька краплин потрапили мені на обличчя, я упустив банку та побіг до обумовленого місця зустрічі з іншими співучасниками. У момент обливання Катерина Гандзюк почала кричати від болю: «Ай, б...я, пече!», — розповів слідчим Грабчук. Він також додав, що дорогою до Олешок вони розібрали та викинули у річку телефони, якими користувалися під час підготовки до нападу, а сам Грабчук кинув у кущі речі, в яких здійснював злочин. 

Після цього, відповідно до показів Сергія Торбіна, він отримав повідомлення від «Шурупа» — «Ми прокинулись вдома, все добре», що нібито означало «успішне виконання завдання». На питання hromadske про те, навіщо виливали літр кислоти, якщо мали на увазі відправити її на деякий час в лікарню, відповів, що не думали про це: «Ну, якщо чесно, то не особливо розуміли. В інтернеті бачили, що коли обливали кислотою, то ніхто не вмирав, хоч наслідки були серйозними. Грабчук мав линути на руку або ногу і того, що станеться, ніхто не припускав», — сказав нам засуджений Васянович.

Засуджені Віктор Горбунов, Володимир Васянович та В'ячеслав Вишневський під час оголошення вироку. Червень 2019 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Спершу правоохоронці затримали двох — Горбунова та Вишневського. Грабчук ховався в Житомирі, а Торбін та Васянович намагалися виїхати з Херсонської області, і саме для цього 17 серпня приходили до Павловського просити гроші. «Павловський на своєму телефоні увімкнув запис і показав мені, де вони з Торбіним відпочивали на березі річки. При цьому Павловський глузував із Торбіна, а той у свою чергу відповів: «Смійся, смійся. Я ж тебе паровозом за собою потягну». А Павловський сказав: «Не приколюйся, «Опер». Потім Торбін розповів Павловському про події, які я йому повідомив до приїзду сюди: «Сьогодні на базу батальйону (Української добровольчої армії в Дніпропетровській області — ред.) прилітала вертушка з Аброськіним (ексначальник кримінальної поліції України — ред.) та якимось СБУшником. А після цього менти затримали «КПД» і «Гарі». Але ти не очкуй. Щонайбільше вийдуть на нас. Із цієї розмови я зрозумів, що замовником обливання Гандзюк є Павловський Ігор», — говорив у початкових свідченнях Васянович. 

Після цього, за його словами, до будинку Павловського приїхав водій останнього — Валерій Одінцов (нині свідок у справі Гандзюк — ред.), а згодом Олексій Левін. Васяновича та Одінцова відправили за пивом. Після повернення їх змусили чекати в авто, після чого Одінцов відвіз Васяновича з Торбіним на автовокзал. Там Торбін передав Васяновичу 1600 доларів США на зберігання та додав: «Уявляєш, після того, що сталось, замовник хотів сховати мене в себе на дачі в Болгарії, щоб відсидітися. Але я відмовився, тому що боюсь, що підозра ментів впаде на мене». Після цього їх затримали правоохоронці. Згодом затримали і Грабчука. Водночас під час чергових свідчень Торбін зазначив, що Павловський не знав про те, що на Гандзюк готували напад 31 липня, принаймні від нього. Зокрема, у свідченнях він згадує про те, як Васянович почав розповідати про злочин Павловському, а той у відповідь закричав: «Для чого ти мені це розповідаєш?».

Обвинувачений у приховуванні злочину Ігор Павловський під час засідання суду
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Павловський 

Ігор Павловський — колишній помічник екснародного депутата України, члена парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Миколи Паламарчука. У Херсоні Павловського називають таємним куратором правоохоронних органів. У початкових свідченнях Ігоря Павловського йдеться про те, що 17 серпня до нього прийшов Торбін та нібито просив гроші. Він пішов просити їх у дружини, але коли вийшов, Торбін повідомив, що все вирішив Льоха «Москал».

«Після цього Торбін просив купити йому пива, «Шуруп» поїхав за пивом. У подальшому знову приїхав Левін Олексій (Москаленко), який підійшов, привітався зі мною та сказав, щоб усі вийшли з двору. Після чого вони, Торбін та Москаленко, відійшли в кут двору, де в них була розмова приблизно 1-2 хвилини. Після чого Москаленко сів у свій автомобіль та поїхав», — йшлося у свідченнях Павловського у листопаді 2018 року. 

Адвокат Ігоря Павловського Максим Кисельов виступає на засіданні суду
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Згодом у свідченнях з’явилися доповнення про приїзд Левіна та Мангера на початку липня в приймальню до народного депутата Паламарчука: «Хтось із них Мангер чи Левін, точно не пам’ятаю, завели розмову про Катерину Гандзюк. Що ця Катерина Гандзюк уже реально всіх дістала і його теж, оскільки лізе всюди, пише всіляке у соцмережах, ось і зараз вже у ліс залізла. При цьому Мангер обмовився, що треба цій Гандзюк якось уже рот закрити. Навіщо і з якою метою він мені все це казав, я не знаю. Можливо, шукав якоїсь підтримки в цьому питанні стосовно Катерини Гандзюк. Тоді я вислухав Мангера та Левіна, але ніяких дій не мав наміру робити, оскільки так і не зрозумів, що вони конкретно мали на увазі під словами "закрити рота"». А також Павловський додав: «3 серпня до кімнати відпочинку приймальні Паламарчука, де я перебував з Щербініним, забіг переляканий Олексій Левін та сказав: «Це ми замовили Катерину Гандзюк Торбіну». На це я його запитав: «А хто ми?», — а він мені: «Ми з Миколайовичем». Дослівно Левін по-моєму сказав так: «Вона вже всіх дістала. Ми її Торбіну замовили з Миколайовичем» Як я казав раніше — у побуті Левін називав Миколайовичем лише Мангера В.М. Інших осіб по батькові він при мені не називав».

Надалі Павловський каже, що коли Левін дізнався про те, що Торбіна не затримали, а затримали Новікова (згодом його відпустили завдяки алібі — ред.), попросив не казати нікому про те, що він приходив і казав: «А особливо Миколайовичу Мангеру, "Лисому", — так він теж його іноді називав, — і Ставицькому». Наразі Ігор Павловський називає себе «випадковим слухачем» та додає, що на нього тисло СБУ: «Мені перед цим телефонували і казали, що якщо не казатиму те, що треба, і не свідчитиму проти тих, кого треба, сидітиму. Вам достатньо? СБУ телефонувало»

Обвинувачений в організації нападу на Катерину Гандзюк Олексій Левін (Москаленко) дає інтерв'ю журналістам Hromadske
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Левін

Олексій Левін (Москаленко) був засуджений до 12 років — частково за злочини, пов’язані з підготовкою до вбивств, але через шість років був звільнений за законом Савченко. 19 серпня 2018 року він покинув Україну та був оголошений у міжнародний розшук. У січні цього року його затримали у Болгарії та екстрадували до України. Він заявив, що до нього в болгарську тюрму приходив тодішній заступник генерального прокурора Віктор Трепак і нібито тиснув на нього: «Тоді у Болгарії він написав, якщо я не дам покази проти Мангера, мою дружину арештують з надуманої причини. Тому вона зараз не в Україні, а виїхала до подруги. Також в мене є близька людина, у якої є маленькі діти. Згадували про те, що це може негативно вплинути на неї. Також мені сказали, що нібито в моєму телефоні знайшли переписку інтимного характеру. І якщо я не дам покази проти Мангера, її почнуть усім показувати. Але це не так. Я певен, що проти мене не може бути чогось такого, щоб скомпрометувати мене. Я сказав, що ніщо не змусить мене говорити неправду». 

Сам Віктор Трепак зазначив, що на пошуки підозрюваного в організації нападу на Катерину Гандзюк Олексія Левіна до Болгарії раніше вже виїздила група слідчих, однак фігуранта завчасно попередили. За його словами, знайти й затримати Левіна було непростим завданням. «У цьому своєрідному поєдинку Левін виявився дуже серйозним суперником — з відповідним досвідом, обізнаністю, знанням форм і методів оперативно-розшукової діяльності. В умовах міжнародного розшуку йому вдалося організувати своє життя разом з дружиною в іншій країні, зберігати комунікацію з потрібними зв'язками», — уточнив він. 

Конвой веде обвинуваченого Олексія Левіна (Москаленка) в Апеляційному суді міста Бургас. Березень 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Водночас, адвокат Олексія Левіна Максим Стригун у суді наголошував на тому, що проти колишнього заступника генерального прокурора порушено кримінальне провадження через його візит до підозрюваного в тюрму Болгарії, що може бути розцінено як тиск. Також планували звертатися до Європейського суду з прав людини.

Активісти ініціативи «Хто замовив Катю Гандзюк» заявляли, що нібито Левіну допоміг втекти з України тодішній начальник поліції Херсонської області Артур Меріков. Сам Левін пояснив, що виїхав з дружиною на лікування. В матеріалах допиту Артура Мерікова йдеться про те, що він ніколи не був знайомий ані з Олексієм Левіним, ані з його батьком Олексієм Москаленком, а тому не міг допомагати йому з втечею. 

Олексій Левін відмовився від надання будь-яких показів слідчим та перехресних допитів з іншими фігурантами справи, пояснивши це тим, що його не перевели до СІЗО, а утримують в ІТТ СБУ, де порушують його права на конфіденційне спілкування з адвокатом. Водночас, нам вдалося з ним поспілкуватися. Він зазначив, що боявся повертатися до України нібито через страх опинитися в ІТТ СБУ та піддатися катуванням. «Я просто бачив, що зробили з Ігорем Павловським. Він до цієї справи взагалі не має жодного відношення. Він ніяким боком. Я вивчив всі томи всієї справи. А ви бачили, де його утримували й зробили з нього інваліда? Тому я просто злякався», — сказав Левін. Також він запевнив, що не знає, чи має Мангер відношення до злочину, але йому він точно не давав таке завдання та гроші. Водночас він не прокоментував раніше оприлюднене відео, де він нібито розповідав, як заступник голови Херсонської обласної ради Євген Рищук, який також є Миколайовичем, просив його «покарати Гандзюк». Також Левін не повідомив, за яких обставин зустрічався із Сергієм Торбіним, але запевнив, що гроші йому не передавав. Водночас слідством встановлено, що після виїзду з України Левін нібито фінансував дружину нині засудженого за організацію нападу Сергія Торбіна, щоб той мовчав.

Своєї провини Левін не визнає.

Обвинувачений у замовленні нападу на Катерину Гандзюк голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер під час засідання суду.
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Мангер

З перших днів оголошення підозри голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер не визнавав своє провини та звинувачував у злочині проти Катерини Гандзюк генерала СБУ Данила Доценка. Він запевняв суд, що має докази цьому і що Катерина Гандзюк, а також нині засуджений Сергій Торбін і його група працювали на Службу безпеки України. «Особисто Доценко створив на території Херсонської області декілька кримінальних угруповань, які займалися вирубкою лісу, рекетом та вимаганням. Ці кримінальні угруповання неодноразово були затримані поліцією зі зброєю. Але після втручання особисто Доценка — відпускалися. Це також було причиною конфлікту між СБУ та поліцією в Херсонській області — і його створив Данило Доценко. Я вважаю, що саме Данило Доценко організував напад на Катерину Гандзюк, з метою дискредитації органів поліції», — казав Мангер.

У Службі безпеки України тоді заявили, що такі слова підозрюваного «абсурд і провокація». Сам Данило Доценко під час надання показів зазначив: «Такі висловлювання і паплюження мого імені, як співробітника СБУ, я вважаю, можуть свідчити про необхідність відвернути від Мангера увагу суспільства, ухилитися від притягнення до кримінальної відповідальності та обрання відносно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою»

Генерал СБУ Данило Доценко підтверджує, що спілкувався з Гандзюк виключно з питань роботи, а також пригадує про її напружені стосунки з Владиславом Мангером: «Вона не хотіла з ним мати будь-яких відносин, вважала, що він не відповідає займаній посаді. При цьому, через те що він вступив до осередку партії «Батьківщина», вона особисто з неї вийшла, оскільки вважала, що такі люди там не можуть бути й вони дискредитують політичні погляди, викладені в програмі партії. Вона неодноразово заявляла, що він є вихідцем з «Партії регіонів», був помічником народного депутата Олексія Журавка, який сьогодні перебуває у розшуку за сепаратистські погляди й на даний час переховується на території Російської Федерації», — розповів під час допиту Данило Доценко. 

«Півтора року розслідують вирубку лісу, чи є там Мангер? Нема. Ми одна структура, яка ухвалювала рішення про зупинення вирубки. Друге — це політичні виступи покійної Гандзюк. В чому були ці виступи? Це були статті, виступи у пресі? Чи це було декілька постів, де просто згадувалось моє прізвище і все?», — казав Владислав Мангер. 

Він зазначав, що спочатку потрібно розібратися, кому це було вигідно, а також з’ясувати, «звідки прийшов нинішній заступник генерального прокурора (Віктор Трепак раніше працював в СБУ — ред.) і кого він покриває на минулому місці роботи». «Ці два свідки, на яких ґрунтувалася підозра і які називали нібито якогось «Миколайовича». Щодо одного (Сергій Торбін — ред.) ми передали позов до суду, щоб зробити лінгвістичну експертизу, тому що запідозрили, що він читав з папірця, але на жаль прокуратура не може знайти диск. По другому (Ігор Павловський — ред.) він чітко сказав 17 грудня слідчому судді про те, що ніякого Миколайовича не було. А просто людині потрібно було на той час вийти з в’язниці СБУ і він був готовий свідчити усе, що хочете», — сказав Мангер. 

Активісти палять фаєри біля Апеляційного суду Києва, де проходило засідання із розгляду скарги про обрання запобіжного заходу Владиславу Мангеру, 21 лютого 2019 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Втім, Мангер не заперечував, що був знайомий з Левіним та один раз бачився з Павловським. Мангера арештували ще в лютому 2019-го, однак його адвокат Дмитро Ільченко вніс за нього заставу у 2,5 мільйона гривень. Понад рік Мангер перебував на волі. Наприкінці квітня сторона обвинувачення завершила досудове розслідування та відкрила матеріали стороні захисту. Однак у червні суд взяв під варту Мангера на клопотання прокуратури. 

За інформацією прокурора у справі Андрія Синюка, це зумовлено тим, що декілька свідків у справі заявили про тиск підозрюваного на них. Мова йде про Сергія Брагу та Павла Пилипенка. Погрози в телефонному режимі, письмово та особисто надходили нібито від людей Володимира Батарейного (відомого на прізвисько «Батара»), який може бути пов’язаний з Владиславом Мангером. Сам обвинувачений та його захисники це заперечили. «До нього о 21 годині 27.04.2020 зайшов «Дред», який покликав «Дєда», який покликав Пилипенка, сказав, що зараз він буде говорити з «Батарою», включив гучний зв’язок. І цей Батара сказав, що Пилипенко мєнт, стукач і що його треба опрєдєлять. Чому це Мангер? І Пилипенко далі дає покази «Я зрозумів, що це мені від Мангера». Як він робить такі висновки?», — зазначив адвокат Мангера Дмитро Ільченко. 

Бразі ж нібито погрожували, надіславши повідомлення у WhatsApp. «Що не зрозуміло? Не дійшло з першого разу? Припиніть мутити воду зі своїм Пашею. Нехай сидить спокійно, інакше його дістануть. Зміна адвокатів нічого не дасть, ми все рівно все будемо знати. Ти зрозумій, що мєнти все рівно обмануть. А поки він говорить, ти з дитиною ризикуєш життям. Тут вам ніхто не допоможе, дивись, в третій раз ніхто писати не буде» — йдеться в повідомленні. Як Брага зрозумів, що це від Мангера?», — сказав адвокат Ільченко. Також захист Мангера стверджує, що погрози Пилипенку могли бути через історію з пограбуванням фури із контрабандою цигарок у 2014 році, а не через справу Гандзюк. Також адвокати запевняють, що сторона обвинувачення тисла на фігурантів справи Гандзюк, зокрема — на Ігоря Павловського, який нібито писав 10 заяв про тиск з боку прокуратури та проведення слідчих дій без адвоката. Прокурори це заперечили, але додали, що Ігор Павловський змінив свої першочергові покази про «Миколайовича» саме після тиску на нього зі сторони підозрюваних. Від останніх нібито надходили дзвінки Павловському влітку минулого року на кшталт: «Якщо даси покази проти Миколайовича та Льохи — знайдемо тебе і твою доньку хоч у Німеччині». Проте сам Мангер зазначив, що «це покази злочинців, які скажуть усе, щоб не сидіти».  

Павло Пилипенко у залі Печерського суду Києва, 7 лютого 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Що кажуть інші свідки?

Павло Пилипенко на позивний «Золотой» у першочергових показах розповів про те, що на початку липня 2018 групу Павловського-Торбіна обурила критика Гандзюк щодо учасників акції, яка була організована ними під ОДА на противагу місцевого активіста Олександра Цегельника. «Всіх обурили її вислови в бік учасників АТО, яких вона назвала «голодранцями», переодягненими «тітушками» та сепаратистами. Хочу також додати, що перед цим, точно не пригадую з якого приводу, Наливайко (Андрій Наливайко — колишній учасник АТО з Херсону — ред.) вже скаржився Павловському на Гандзюк як на недобропорядну жінку, активну корупціонерку, сепаратистку», — розповів Павло Пилипенко слідчим

Також він пригадав, як під час однієї з зустрічей в офісі Павловського до кабінету зайшов Олексій Левін (Москаленко). «Вигляд у нього був стурбований та знервований. Він ні з ким не привітався та одразу до когось звернувся зі словами — «Як же за...бала ця Гандзюк. Треба її якось покарати. Облити її у неї ж у кабінеті лайном або сечею». Це була єдина його фраза, після якої він одразу замовк. «Хімік» сказав, що він відмовляється від пропозиції, оскільки можуть бути непередбачувані наслідки, адже Гандзюк працює на СБУ. Я також сказав, що я проти радикальних методів боротьби», — розповів слідчим Пилипенко. 

Батько Катерини Гандзюк, Віктор, під час акції "Рік без Каті" з вимогою справедливого покарання замовникам вбивства Катерини Гандзюк, під Офісом президента в Києві, 4 листопада 2019 р.
Фото:

В'ячеслав Ратинський/УНІАН

Також він додав, що після появи Левіна у Херсоні на початку 2018 року той дуже часто контактував із Владиславом Мангером. «Я особисто дуже часто бачив їх разом, як в кінотеатрах, так і в кафе під час обіду. Щодо того, що їх об’єднувало, то я точно не знаю, однак, наскільки я розумію, то Мангер та Москаленко О.О. (батько Левіна) товаришували та контактували між собою. Крім того, Левін був офіційним помічником депутата Херсонської облради Ставицького. Наскільки я розумію, сам Левін бажав стати депутатом та обіймати ключові керівні посади в державних органах Херсонської області. Як я розумію, Мангер допомагав йому в цьому», — сказав Пилипенко. 

Свідок Сергій Брага теж був під час зустрічей в офісі Павловського. За його словами, вони обговорювали можливість облити Гандзюк зеленкою або фекаліями, а також розмірковували над тим, хто дасть на це гроші. «Павловський почав розмірковувати щодо представника, який профінансує такі дії, та майже відразу сказав, що з цим питанням звернеться до Левіна як до представника Мангера, який повинен бути зацікавлений у «люстрації» Катерини Гандзюк», — казав слідчим Брага. Також він додав, що Пилипенко йому розповів про розмову із Васяновичем, який нібито розповів про ймовірних замовників. «Васянович В.О. відповів, що знає їх і показав жестом на особу низького зросту, промовивши «Москаль», та на лису особу, назвавши прізвище Мангер», — зазначив Брага. 

Через 1,5 роки Брага і Пилипенко нібито додали про те, що вони чули розмову Торбіна та Левіна через двері, де останній говорив, що Миколайович незадоволений тим, що робота досі не виконана. Водночас адвокати Мангера наголошують на тому, що з цієї розмови незрозуміло, хто з ким говорив та про яку роботу. А також додають, що колишній заступник губернатора області Євген Рищук також Миколайович. І про конфлікт з останнім також говорила Гандзюк.

Світлова інсталяція на Будинку профспілок під час мітингу з вимогою покарати винних у вбивстві активістки Катерини Гандзюк під Офісом президента, в Києві, 17 червня 2020 р.
Фото:

Денис Прядко/УНІАН

Супровідні розслідування

  • Розслідування щодо правоохоронців, які могли сприяти втечі Левіна та укриттю, наразі розслідує Державне бюро розслідувань. Воно також стосується і можливої недбалості правоохоронців під час першочергового затримання Миколи Новікова, якого згодом відпустили через відсутність складу злочину та алібі.
  • У січні правоохоронці провели спецоперацію на Херсонщині та оголосили підозри 11 особам, з них — 2 нові Торбіну та Павловському за створення та керування організованою злочинною групою. Серед дев’яти інших — членам громадського формування «Ніхто, крім нас» (Руслану Агаєву, Максиму Карому, Миколі Горєлову, Генріху Тарасенку та Миколі Присяжному), яке пов’язують з Владиславом Мангером, Павлу Пилипенку «Золотому», Сергію Бразі, Валерію Одінцову та Ганні Калюжній. Згодом Павловському повідомили ще одну підозру — щодо викрадення та заволодіння транспортними засобами особи. Павло Пилипенко пішов на угоду зі слідством та отримав умовний вирок — 5 років з випробувальним терміном у три. 
  • Слідчими Служби безпеки України наразі розслідується незаконна вирубка лісу на Херсонщині. 

Слідство продовжує розслідувати в окремому провадженні ймовірну причетність інших осіб до замовлення нападу на Катерину Гандзюк. Раніше в СБУ заявляли — замовник був не один.

Поділитись: