Ека Згуладзе : Ми маємо подолати синдром безкарності

Перший заступник міністра внутрішніх справ України Ека Згуладзе в студії Громадського розповіла про відбір людей до нової поліції, його критерії, тести та навчання, про те, як подолати корупцію та чому вона погодилась працювати в Україні.

Про відбір людей до нової поліції

Було подано одинадцять тисяч анкет менше, ніж за два повних дні. Це звичайні люди. Більше 30% з них – молоді жінки, що дивує та тішить.

Мотивація в цих людей різна. По-перше, це безробіття, що серед цього контингенту є великою проблемою. По-друге, за моїми особистими спостереженнями, це люди, в яких є робота, але вона або ж нецікава, або не для кар’єри та власної реалізації. А тут вони можуть більше ніж просто працювати.

Про критерії відбору

Критеріїв відбору майже зовсім немає. Наявність водійського посвідчення категорії «Б» та знання української мови – це той мінімум.

Відбиратись кандидати будуть за результатами тестування.

Щодо вікових обмежень, ми маємо свої аргументи. Зараз ми запрошуємо людей на процес відбору та навчання, тому я керувалась нормативною базою, яка регулює процес навчання в Міністерстві внутрішніх справ зараз. Якщо чесно, для початкового ступеня співробітника і до середнього рівня керівництва – максимум 35 років, а іноді й 25 (для рядових співробітників з середньою освітою). Ми відкриваємо двері для людей як з вищою, так і з середньою освітою. Тому я взяла той максимум, який є.

Якщо суспільство та юристи будуть схилятись до того, що це дискримінація, давайте змінювати, це не є проблемою.

Зараз в міліції на пенсію виходиш через 25 років служби. 35 – це той максимум, з якого можна дослужити до пенсійного віку.

З точки зору медицини, старша вікова категорія має проблеми з роботою на вулицях в тому графіку, в якому працює поліцейський.

Служба в армії не входить до критеріїв відбору.

Про тести

Ми будемо проводити тести, де суб’єктивізм буде зведеий до мінімуму. Ці тести будуть електронними. Вони будуть визначати різні речі. Перший тест загальних навичок. Він використовується в усіх країнах, де немає критерія вищої освіти. Цей тест показує три головні навички – вербальні, письмові та кількісні.

Другий тест буде давати нам психологічний профіль людини. Він також електронний. Завдяки ньому ми будемо оцінювати мотивацію: чому він хоче працювати в поліції? Чи може він працювати в поліції?

В кінці у нас буде структурована співбесіда в присутності психіатра, психолога тощо.

Про навчання поліцейських

Ми пишемо нову програму та методику навчання. Навчати правознавству немає сенсу. Його практичного використання в патрульній службі немає. Ми будемо навчати тим частинам закону, що їм потрібні. Також з’являться нові дисципліни, які зараз ми не вчимо – корупція, етика, комунікація, робота з населенням.

Людина, яка не сприймає корупцію як злочин – не зможе навчити, як з нею боротися. Так само з тими, хто не вірить в права людини.

Через декілька днів ми оголосимо конкурс для інструкторів по теорії. Ми хочемо зібрати сильну і кваліфіковану команду. Відбирати кандидатів ми будемо разом з нашими іноземними партнерами.

Перша команда інструкторів приїде з Америки, зокрема з ФБР.

Про зарплату та хабарі

На жаль, в усьому світі поліція не надто високооплачувана професія.

Що може мотивувати поліцейського не брати гроші? Почнемо з простого: зарплата повинна бути гідною.

Ми хочемо, щоб у поліцейського, що починає працювати, були мінімальні базові умови: машина, форма, бензин, зарплата.

Якщо ми хочемо боротися з системою, ми маємо подолати синдром безкараності. Будуть декілька, може навіть десятками, в патрульній поліції тих, хто спробує взяти гроші. Якщо ми зможемо виявити цих людей – а це зробити легко – але покараємо не звільненням, а позбавленням волі, картина зміниться радикально.

Ми повинні сприймати корупцію так: це погано так само, як і грабунок. Це немов ображати молодших.

Про свою діяльність

Я керую реформами. Адже я не професійний поліцейський і не слідчий.

Про рішення працювати в Україні

Я дуже люблю Грузію – це кохання всього мого життя. І я дуже люблю Україну, бо для мене це продовження одного кохання. Нам заважають одні й ті самі речі, ми проходимо один і той самий шлях, і робимо одні й ті самі помилки, робимо крок вперед та два назад.

Я вмію робити те, що роблю зараз – планувати реформу, лобіювати реформу і допрацьовувати реформу в правоохоронних структурах. В цій справі я маю певні знання, які б я хотіла використовувати на користь.  

/розшифрував Нікіта Сергійчук