Екс-прем'єр Латвії: Девальвація та інфляція - це додатковий податок та привласнення коштів

Ейнарс Репше – колишній Президент Банку Латвії (1991-2001 роки) та прем’єр-міністр (2002-2004 роки). Саме у той час Латвія здійснила головні реформи системи державного управління, фінансового ринку та подолала корупцію, яка була досить сильною після першої хвилі приватизації державного майна на початку буремних 90-х років.

В інтерв’ю hromadske.tv Ейнарс Репше назвав ті реформи, які зараз є нагальними для України.

«В України багато справ на порядку денному, але самими першочерговими мали б бути фінансова реформа, а точніше, боротьба з інфляцією. Висока інфляція – це нікуди не годиться. Це є перепоною розвитку економіки. Вона забирає гроші в людей, тому що ніби є додатковим податком, інфляційним податком. З інфляцією можна справитись за короткий термін часу. Тут просто треба воля та хороший незалежний центральний банк, який просто перестає друкувати гроші, припиняє кредитувати уряд та займається своєю справою», - відзначив Ейнарс Репше.

«Також потрібні реформи, які допоможуть розвиватись приватному сектору та економіці. Приватизація, наприклад. Але саме головне – це влада закону і закони мають бути зрозумілими. Я б сказав – вони мають бути простими, але в хорошому сенсі. Не занадто бюрократичними, щоб кожен міг прочитати їх і зрозуміти свої зобов’язання та права. Це, до речі, почав робити Сінгапур. Він переглянув свою систему законодавства і зробив її «дружелюбною», коли кожен знає, що він винен, а що ні. Англійською це називається «rule of law». Звичайно, необхідна боротьба з корупцією. Корупції не має бути, бо вона з’їдає ресурси. Свого часу ми використали досвід Гонконгського бюро по боротьбі з корупцією… Я завжди закликаю вчитись на найкращих зразках світового досвіду», - сказав Ейнарс Репше. «Антикорупція – це Гонконг, розвиток економіки – це Естонія, Сінгапур. Система охорони здоров’я – це Нідерланди».

«Якщо тут вже була історія невдалих реформ, тоді це означає, що відповідальність тих політиків, які будуть пропонувати нові реформи, зростає. Але у вас є люди, які знають, що треба зробити. Їх потрібно підтримати, їм треба давати владу і, звичайно, вимагати від них. Стабілізація грошей – це перше. Зменшення податків – це друге. Це обов’язково. Реструктуризація економіки та передача в приватні руки – також. Тобто треба розвивати приватну ініціативу», - говорить один із авторів латвійських реформ.

Ейнарс Репше свого часу здійснював роздержавлення банківської системи Латвії, зараз на латвійському ринку працюють понад 10 банків як з місцевим, так і з іноземним капіталом. На запитання Громадського про його думку щодо девальвації гривні майже в три рази та вплив такого кроку на рівень життя українців, колишній латвійський лідер відповів емоційно: «Дуже б’є. Це прямого роду грабіж. Всі заощадження - відразу втрачають свою цінність, заробітна плата та рівень життя в цілому. Девальвація та інфляція – додатковий податок та додаткове привласнення коштів без згоди населення. Це дуже безжалісна політика з боку держави. Такого не повинно бути».

/ Віктор Заблоцький, Костянтин Казимко

hromadske.tv