Скульптура Мацієвського в Києві: у музеї відреагували на дискусію про гіперреалістичність
Відкрита на початку грудня у Києві експозиція, присвячена Герою України Олександру Мацієвському, в мережі спричинила дискусії через гіперреалістичність і місце встановлення. У музеї кажуть, що військові це підтримали.
Про це в коментарі hromadske сказала гендиректорка Національного історико-архітектурного музею «Київська фортеця» Оксана Новікова-Вигран.
За її словами, у музеї вже два роки працюють над проєктом щодо вшанування ветеранів російсько-української війни. Зокрема, думали над символом для експозиції просто неба. Ним став експонат, який символізує незламність українського народу в образі Олександра Мацієвського.
Гендиректорка зазначила, що команда, яка створювала експонат, працювала окремо від музею, і вже пізніше вони познайомились. Новікова-Вигран наголосила, що це не є памʼятником. Вона додала, що мама і дружина Мацієвського були на відкритті.
«Мама працювала зі скульптором два місяці. Вона, дружина й син надавали фотографії, відео. А вони їздили в майстерню, бачили, як це все відбувається. Вони приймали цю роботу», — зазначила керівниця музею.
Вона додала, що питала військових про їхнє ставлення до експоната. Жінка зустріла лише одного, хто сказав, що, «мабуть, так би не робив». Цей військовослужбовець із протезом відрекомендувався Миколою. Чоловік розповів, що спеціально приїхав, аби подивитися, бо мав спірні думки.
«Він відкрив пачку цигарок, дістав одну й поклав біля експоната. Я в нього спитала, навіщо. Він відповів, що це з повагою: цигарки на фронті — найдорожча валюта. Там тих сигарет і пачками, і по одній... Вони (військові — ред.) йдуть і кладуть йому цигарки. Це ставлення військових», — поділилася Новікова-Вигран.
Також вона зазначила, що є багато військовослужбовців, які кажуть, що спеціально приїхали, щоб подивитися.
«Питаю, яка в них думка. Вони кажуть: його треба було ставити на Майдані. Тому я дуже радію з того, що військові нас підтримали», — розповіла керівниця музею.
Також Новікова-Вигран наголосила, що експонат силіконовий. Фігури з такого ж матеріалу є в Музеї становлення української нації. Крім того, присвячений Мацієвському експонат поставили під антивандальним склом.
«Чому під склом? Експонат силіконовий, але на ньому звичайний одяг. Навіть якщо залишити і припустити, що силікон витримає погодні умови, то що робити з одягом?» — наголосила вона.
І додала, що творці експоната надали його на тимчасове зберігання та експонування в музеї. А на питання стосовно закидів, що нині скульптуру творці використовують як рекламу, Новікова-Вигран відповіла, що «не побачила того».
Що передувало?
Так, скульптуру Олександра Мацієвського встановили на території Національного історико-архітектурного музею «Київська фортеця». Директорка закладу Оксана Новікова-Вигран розповіла, що експозицію поспішали відкрити саме 6 грудня, у День Збройних сил України.
На відкритті були присутні родичі загиблого військового: мати Параска Мацієвська-Демчук і дружина Юлія Мацієвська. Автори скульптури розповіли, що працювали над проєктом понад два місяці. Використовували пластилін, глину, силікон та комп’ютерні технології.
Після відкриття в мережі виникла дискусія через гіперреалістичність і місце встановлення експозиції. Більше про це читайте тут.
Що відомо про Олександра Мацієвського?
Навесні у соцмережах поширилося відео вбивства українського військовополоненого: чоловік у формі української армії говорить «Слава Україні!», після чого його одразу розстрілюють.
Служба безпеки України 12 березня остаточно назвала ім'я вбитого військового. Це Олександр Мацієвський — снайпер 163 батальйону 119 окремої бригади ТрО Чернігівської області. Мацієвський з першого дня повномасштабної війни пішов до військкомату, але відразу не зміг потрапити до війська.
Він допомагав робити укріплення, чатував на блокпосту, готував пляшки з запалювальною сумішшю і звертався до збірного пункту. А 11 березня його зарахували до Ніжинського батальйону тероборони та призначили снайпером.
Мацієвський пішов добровольцем у тероборону в березні 2022 року. З кінця грудня він вважався зниклим безвісти поблизу населеного пункту Красна Гора на Донеччині. СБУ встановила, що його розстріляли 30 грудня 2022 року. Тіло повернули додому в лютому 2023-го.
У ТрО «Північ» розповідали, що Мацієвський народився 10 травня 1980 року в Молдові, куди за розподіленням відправили його матір Парасковію Михайлівну. Вона працювала технологинею на Кишинівській взуттєвій фабриці.
У Кишиневі Олександр закінчив середню школу та електротехнічний коледж. Потім родина повернулася на батьківщину, до Ніжина. До лютого 2022 року Олександр працював за фахом.
Після встановлення особи загиблого президент посмертно надав Олександрові Мацієвському звання Героя України.
- Поділитися: