Експорт російської нафти зріс до найвищого рівня з квітня 2020 року
У березні російський експорт нафти попри санкції зріс до найвищого рівня з квітня 2020 року. Водночас росія все одно не може досягти довоєнних доходів від експорту нафти.
Про це йдеться квітневому звіті Міжнародного енергетичного агентства (IEA).
За даними аналітиків IEA, загальні постачання нафти з росії порівняно з лютим 2022 року збільшилися на 600 тисяч барелів на добу — до 8,1 мільйона барелів.
Таке зростання дозволило росії збільшити дохід від експорту нафти в березні на мільярд доларів — до 12,7 млрд доларів, але це все ще на 43% менше, ніж торік.
IEA додає, що в середньому обсяги видобутку сирої нафти в 2023 році наблизиться до рівня, що існував до пандемії COVID-19. Однак у світі за добу все ще видобувають на 300 тисяч барелів менше, ніж у середньому в 2019 році.
За прогнозом IEA, попит на нафту в світі в 2023 році зросте на 2 млн барелів на добу до рекордних 101,9 млн барелів. 90% зростання припаде на країни, що не входять до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) — це США, країни Європи, Туреччина, Японія та інші.
Насамперед попит припаде на Китай, який відновлюється після COVID-19. В ОЕСР попит стримує слабка промислова активність та тепла погода.
Обмеження на російську нафту
ЄС погодився з 5 грудня 2022 року застосувати нові санкції, пов’язані з обмеженням цін на російську сиру нафту та нафтопродукти. Цей рівень становить 60 доларів за барель. До цього рішення приєдналися країни «Великої сімки» (G7) та Австралія, а також Швейцарія.
Зрештою через західні санкції постачання сирої нафти з росії у грудні впали до найнижчого рівня за 2022 рік. Також упродовж останніх трьох місяців 2022-го скорочувалися обсяги нафти, яка прямує до Китаю, Індії та Туреччини. Постачання нафти до згаданих країн почало рятувати росію після того, як цей енергоресурс припинили купувати в Європі.
Як у січні 2023 року повідомляв Bloomberg із посиланням на Гельсінський центр досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), росія щодня втрачає 172 мільйони доларів через ціновий ліміт на нафту, який ввели західні країни.
3 лютого країни ЄС погодили встановити граничну ціну на нафтопродукти з росії. Обмеження становлять 100 доларів за барель для нафтопродуктів, які продаються з надбавкою до сирої нафти, як-от дизельне пальне, і 45 доларів за барель на продукти зі знижкою, наприклад мазут.
- Поділитися: