Екссуддя Чаус у новому відео обіцяє опублікувати документи про «попереднє викрадення». На це відреагував адвокат

Зниклий 1,5 місяці тому у Молдові колишній український суддя Микола Чаус записав друге відеозвернення. Він знову заявив, що планує повернутися в Україну, але перед цим обіцяє передати документи про своє викрадення у 2016 році.

Відео опублікували на тому ж Telegram-каналі, що і перше — «ChausUA Николай Чаус», а файл має назву «Гран привет!» (ймовірно, мається на увазі політик Олександр Грановський — ред.).

У відео Чаус заявив, що передасть друзям рукописні записи з інформацією щодо його викрадачів для подальшої публікації. За його словами, він ухвалив таке рішення, бо переймається за себе та родину.

«Я впевнений, і це також підтверджують останні публікації та сюжети, що люди, які причетні до мого викрадення у 2016 році, бояться мого повернення. Вони зроблять все, щоб я замовк. Знаючи їхні можливості, зокрема й фінансові, я непокоюсь за своє життя та життя своїх рідних», — заявив він у зверненні.

За словами екссудді, він підтверджує справжність матеріалів. Він також просить правоохоронні органи України «відповідально поставитися до матеріалів, попри посади, статус і прізвища осіб».

Що каже адвокат і дружина?

Адвокат екссудді Олександр Вишневий у коментарі нам зазначив, що автентичність записів та добровільність написання тексту у цих документах під питанням.

«Як він може передати рукописні матеріали, які він збирав з 2016 по 2021 рік, якщо його викрали фактично в одних штанах і сорочці, з ним ніяких матеріалів не було. Півтора місяця він був у повній ізоляції від сім’ї, від дому, де перебувають наразі всі документи, і від адвокатів, які фізично не могли передати йому будь-які документи», — сказав Вишневий.

Також адвокат зауважив, що в попередньому дописі Telegram-каналу йшлося про те, що він нібито не знає своїх адвокатів. Це, на думку Вишневого, свідчить про те, що люди, які утримують Чауса, намагаються вивести їх зі справи.

За його словами, адвокати публічно вказали на всі помилки з попереднього відео, які дають підстави стверджувати, що звернення не було добровільним і готувалося не особисто Чаусом, а друге відео створили, щоб усунути попередні помилки.

«Друге: ті, хто займається організацією цих відео, вочевидь, незадоволені моєю роботою, бо вона різниться з їхньою стратегією. А тому гадаю, що ці особи, які організовують відеозаписи, вживатимуть усіх заходів для того, щоб виключити його адвокатів з процесу і надати своїх "кишенькових", щоби вони в медійному просторі не створювали перешкод», — сказав Вишневий.

Дружина Миколи Чауса Світлана також відреагувала на заяви екссудді про те, що він ніби не знає адвокатів. Вона зазначила, що для захисту чоловіка уклала договір з адвокатом Олександром Вишневим. Також вона і її чоловік уклали договір з адвокатом Ростиславом Кравцем для захисту себе та Миколи Чауса.

Перше відео

17 травня екссуддя Микола Чаус записав перше відеозвернення після зникнення у Молдові. Його опублікували на новоствореному Telegram-каналі «ChausUA Николай Чаус». Він зазначив, що найближчим часом з’явиться в Україні та надасть відповіді на усі запитання громадськості та правоохоронців. Файл із відеозверненням Чауса має назву «Привет, Пётр Алексеевич».

Водночас адвокат Чауса та його дружина вважають, що відео могло бути записане під тиском.

Хто такий Чаус і про яке викрадення йдеться?

Микола Чаус 15 років працював у Дніпровському суді Києва, відомий вироками проти активістів Майдану, зняттям із розшуку ексрегіонала Юрія Іванющенка, розглядом справи Геннадія Корбана.

У 2016 році НАБУ викрило Чауса на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів, схованих у двох скляних банках. Гроші нібито призначалися за винесення вироку у справі Світлани Сасевич, яку звинувачували в незаконному збуті наркотичних речовин. Обвинувачення просило для жінки сім років позбавлення волі, суддя Чаус виніс вирок — п'ять років умовно.

У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік з України. З листопада того року Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом, проте досі не екстрадували.

3 квітня Чауса викрали в Молдові. За даними журналістів-розслідувачів з України та Молдови, молдовські правоохоронці перевіряють на причетність до зникнення Чауса українців, щонайменше двоє з яких прямо пов'язані з Головним управлінням розвідки Міноборони, а ще один — звільнений посадовець Національної поліції. У ГУР Міноборони назвали цю інформацію провокацією російських спецслужб.