Ердоган заявив про готовність продовжити «зернову угоду». Але йшлося не про думку путіна (ОНОВЛЕНО)

Інформагентство AFP написало, що президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, нібито глава рф володимир путін погоджується продовжити «зернову угоду». Однак турецькі ЗМІ передають слова турецького президента інакше.

Оновлено о 17:05. У пості AFP у Twitter йшлося, що «турецький [президент] Ердоган каже, що путін погодився продовжити чорноморську зернову угоду».

Про продовження угоди Ердоган висловився після п'ятничної молитви на виході з мечеті.

Однак турецькі видання, зокрема Anadolu і TRT Haber, передають його слова так: «Ми готуємось прийняти путіна у Туреччині у серпні. Ми погоджуємось на продовження Чорноморського зернового коридору».

Турецький президент висловив сподівання, що «зернова угода» буде продовжена з поточного кінцевого терміну 17 липня в результаті зусиль ООН і Туреччини.

Пізніше речник кремля дмитро пєсков заявив, що жодних заяв щодо продовження зернової угоди з російської сторони не було.

Напередодні путін заявляв: «Для росії в рамках зернової угоди не було зроблено нічого — гра в самі ворота ... Ми з доброї волі багаторазово продовжували зернову угоду, вистачить зрештою».

Також глава рф стверджував, що росія продовжить зернову угоду лише «коли будуть виконані дані їй обіцянки».

У ЄС заявляли, що Європейська комісія допомагає ООН і Туреччині спробувати продовжити зернову угоду і готова «вивчити всі рішення».

Reuters з посиланням на джерела писав, що ООН пропонує путіну продовжити «зернову угоду» в обмін на підключення російського державного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT.

Про «зернову угоду»

Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.

Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України.

Міністерство закордонних справ росії 4 липня заявило, що «немає підстав» для продовження «чорноморської угоди», яка закінчується 17 липня. МЗС рф висунуло п’ять вимог для продовження ініціативи, зокрема перепідключення «Россільгоспбанку» до SWIFT та «розморожування» активів російських компаній.