Евакуація з Маріуполя, штурм «Азовсталі» та допомога від США: головне за день 21 квітня

До Запоріжжя прибули евакуаційні автобуси з Маріуполя, 21 квітня 2022 року
До Запоріжжя прибули евакуаційні автобуси з Маріуполя, 21 квітня 2022 рокуОлеся Біда / hromadske

21 квітня вдалося евакуювати майже 80 людей із блокадного Маріуполя гуманітарним коридором до Запоріжжя та обміняти ще 19 наших людей з полону. США надають Україні чергову партію допомоги й посилюють тиск на рф. Зібрали для вас головні новини за день.

Евакуація маріупольців

Завдяки гуманітарному коридору 20 квітня з Маріуполя вдалося виїхати чотирьом евакуаційним автобусам. Люди заночували в Бердянську та врешті прибули до Запоріжжя. Усього вдалося вивезти 79 людей. Та хоч у Донецькій ОДА зазначають, що це вперше з початку блокади Маріуполя російськими окупаційними військами вдалося організовано евакуювати місцевих мешканців і доставити їх у безпечне місце, евакуація 21 квітня зірвалася: біля точки збору почався обстріл, через що коридор довелося закрити.

Що відбувається в Маріуполі?

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко заявив, що російські окупанти обстрілюють і бомбардують територію «Азовсталі», де в оточені перебувають цивільні та українські військові. Роблять це попри заяву путіна про нібито відмову штурмувати завод.

Президент рф володимир путін наказав припинити штурм «Азовсталі», назвавши це «недоцільним». Натомість заявляв, що хоче взяти його в облогу.

Президент Володимир Зеленський наголосив, що бачить два шляхи розблокування Маріуполя: військовий і дипломатичний.

«Є військовий [шлях] — до нього треба готуватися, і ми готуємось, щоби бути потужними. І тут нам потрібна допомога партнерів. Самим нам складно, нам потрібна відповідна зброя. Але ми думаємо про це. І другий шлях — дипломатичний, гуманітарний, який точно можна реалізувати швидко навіть на місці людей, котрим усе одно», — сказав Зеленський.

Страшні знахідки

Журналісти проєкту «Схеми» помітили на супутникових знімках з окупованого селища Мангуш, яке розташовується менш ніж за 20 кілометрів від Маріуполя, траншею довжиною у понад 300 метрів. Ймовірно, це місце масового поховання.

Міська влада Маріуполя повідомляла, що російські військові ховали у Мангуші загиблих маріупольців. На думку влади Маріуполя, у селищі окупанти могли поховати від 3 до 9 тисяч містян.

Черговий обмін

21 квітня відбувся шостий обмін полоненими. З російського полону повертаються 10 військовослужбовців (зокрема два офіцери) та 9 цивільних.

За словами міністерки Ірина Верещук, цього разу серед звільнених є поранені: «І це дуже важливо. Тепер вони зможуть отримати повноцінне лікування та пройти курс реабілітації».

Допомога від США

Президент США Джо Байден виступив зі зверненням щодо України. Основні пункти:

  • США готують новий пакет військової допомоги для України на 800 млн доларів. Він міститиме 72 155-мм гаубиці, боєприпаси й автомобілі для них;
  • також США нададуть 500 млн доларів у вигляді прямої економічної допомоги уряду України;
  • усім суднам, пов'язаним з росією, тепер заборонено заходити в американські порти;
  • для тих, хто хоче переїхати напряму до США, запускають програму «Єднаймося для українців». Вона орієнтована передусім на біженців, які мають родичів у США.

ОПЗЖ — «за мир»

У Верховній Раді створили депутатську групу «Платформа за життя та мир» у зв'язку з тимчасовим призупиненням діяльності партії «Опозиційна платформа — За життя». Її очолив Юрій Бойко. До того РНБО призупинило будь-яку діяльність в Україні політичних партій, які мають зв'язки з росією. Ішлося, зокрема, і про ОПЗЖ.

Водночас колишній народний депутат від цієї політичної сили Ілля Кива, за даними російських ЗМІ, просить росію про політичний притулок та громадянство.

Інші важливі новини

  • Народні депутати проголосували за продовження дії воєнного стану ще на 30 діб — до 25 травня. Що він передбачає — ми розповідали тут.
  • Бійці Сил територіальної оборони з областей України, звільнених від російсько-окупаційних військ, повинні передати свою зброю до визначених місць зберігання.
  • російсько-окупаційні сили проводять на тимчасово захопленій території Херсонської області «мобілізацію» чоловіків. А вже 1 травня на Херсонщині хочуть провести псевдореферендум щодо «ХНР».