Фіаско Зеленського. Чи розвалиться «Слуга Народу» через Дубінського

У понеділок «Слуга народу» планує виключити з лав фракції Олександра Дубінського, який потрапив під санкції США. Тиждень тому він не пристав на пропозицію Володимира Зеленського вийти з лав «слуг» за власним бажанням. Після цього, здавалося, ситуація залишиться у підвішеному стані. Але показовий демарш групи депутатів Коломойського-Дубінського під час голосування за призначення в уряд Юрія Вітренка остаточно розлютив президента. Офіс президента дав відмашку: нардепа таки виключити. hromadske розбиралося, до чого призведе сварка у ЗеКоманді.
Саша відмовив Вові. Двічі
Володимир Зеленський мовчав два тижні з моменту оголошення Сполученими Штатами персональних санкцій щодо Олександра Дубінського. Уперше він висловив свою позицію на закритих зборах фракції в понеділок 25 січня.
«Президент двічі пропонував, щоби Дубінський сам узяв на себе відповідальність. Сам Дубінський публічно говорив, що ця справа дуже негативно позначається як на фракції, так і на президентові. І президент апелював саме до слів Дубінського, мовляв, “як ви кажете, так і є», — розповіла нардепка від «Слуги народу» Ірина Верещук.
З вимогою виключити Дубінського з фракції виступали й інші народні депутати, зокрема представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський, Єгор Чернєв, представники так званої «групи Павлюка». Натомість на підтримку Дубінського висловлювався Максим Бужанський.
Сам підсанкційний депутат намагався переконати й президента, й присутніх, що США наклали на нього санкції помилково — через «донос» Центру протидії корупції. Це спростовував Веніславський: «США як уряд, як загалом інституція, яка запроваджує санкції, не можуть запроваджувати їх на підставі сумнівних доказів провини».
Рішення на фракції так і не ухвалили: коли обговорення завершилося, значна частина депутатів уже пішла з засідання. Вирішили протягом наступних двох днів провести у фракції голосування щодо того, як вчинити з Дубінським: виключити, зняти з керівної посади в комітеті чи... стати на його захист.
Проте протягом вівторка-середи анонсоване голосування так і не почали. Одна з причин — у Раді планувалися важливі голосування, тож президентська фракція потребувала кожного голосу. Крім того, Дубінський попереджав: у разі його виключення з фракції за ним піде ще близько 30 нардепів. Проте в четвер штиль перетворився на бурю.

Фіаско Зеленського
28 січня в парламенті була друга спроба призначити Юрія Вітренка першим віцепрем’єр-міністром. Про це особисто просив «слуг» Зеленський на зустрічі з фракцією в понеділок. Проте голосування вдруге провалилося: президентська фракція дала лише 177 голосів «за» (загалом у фракції — 246 депутатів).
«Це фіаско “слуг народу”, фіаско президента», — підсумувала депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Фріз.
Схоже, фіаско відчув і Зеленський. Для президента це було не просто пересічне призначення. Вітренка розглядали як наступника Шмигаля. А призначення віцепрем’єром — це підготовка до заміни керівника уряду. Рік тому за такою схемою пройшов і сам Денис Шмигаль.
І ось це важливе для Зеленського голосування показово проігнорувала група Коломойського серед «слуг» а також близька до олігарха депутатська група «За майбутнє». У грудні, під час першої спроби призначити Вітренка вони натиснули кнопку «за».
hromadske проаналізувало обидва голосування. І виявило 24 депутатів-«слуг», які у грудні голосували «за» Вітренка, а цього разу — не голосували, утрималися, були проти чи вийняли свої картки під час голосування. Це і є ті депутати, які входять до сфери впливу Коломойського. Окрім відомих та наближених до олігарха осіб є й ті, чий зв'язок раніше не був публічним. Ось перелік цих «слуг»:

Після таких демаршів фракція може позбавити депутатів зі свого виборчого списку мандатів. Тоді їхнє місце займуть наступні за списком. Але важливий момент: майже усі депутати з переліку вгорі — мажоритарники, які обиралися на своїх округах і можуть вільно вийти з фракції без наслідків для себе.
Отже, у фракції «Слуга народу» є щонайменше 24 депутати, які готові йти проти волі Зеленського. Якщо вони вийдуть з фракції разом із Дубінським — це означатиме формальний розпад монобільшості й необхідність формування коаліції. А якщо коаліція не буде сформована — то дострокові вибори.
Це негативний сценарій, якого в Зеленського намагалися уникнути. Бо в наступному парламенті «Слуга народу» отримає набагато меншу кількість мандатів. Натомість найбільше виграють партії «ЄС» та ОПЗЖ, тож питання формування нової коаліції стоятиме в трикутнику цих політичних сил.
Проте й для Коломойського-Дубінського цей сценарій невигідний, бо вони взагалі мають примарні шанси потрапити до наступної Ради.
У «Слузі народу» озвучують варіант, як не допустити найгіршого сценарію. «Якщо виникне питання виходу депутатів з коаліції, то в парламенті є достатньо можливостей і конфігурацій, щоб тримати коаліцію в життєздатному стані та ухвалювати рішення», — каже «слуга» Василь Мокан.
Попри загрозу втрати «монобільшості» Зеленський таки вирішив йти на примусове виключення Дубінського. Головною рушійною силою стала образа на провал голосування. Проте були ще два фактори.
Перший — розуміння, що США негативно сприйматимуть подальше ігнорування питання токсичного нардепа. «Не реагувати на прямі сигнали нашого стратегічного партнера ми не можемо. А стратегічний партнер стверджує, що Дубінський із Деркачем втручалися у вибори в США. Якщо ми не реагуємо — значить, ми згодні, що вони нормальні хлопці», — розповів Єгор Чернєв. Він — один із тієї групи депутатів, які ходили до Посольства США, аби з'ясувати причини санкцій Дубінського. Переконує, що вимог американці не висували.
Інший фактор — позиція прозахідної групи депутатів «Слуги народу». Вони вже давно висловлювали невдоволення діями Дубінського — зокрема через його постійну критику кадрових призначень Зеленського та діяльністю, яка суперечить партії. Після санкцій переконують, що більше не готові терпіти близького до Коломойського депутата у фракції. «Протистояння вже перейшло в таку фазу, що або вони, або ми», — каже Чернєв.

Відкрита війна чи поганий мир?
Отже, в четвер фракція почала таємне голосування щодо виключення Дубінського. На момент підготовки матеріалу за виключення проголосували близько 100 депутатів, що складало більше половини тих, хто взяв участь.
У відповідь на каналі Коломойського в екстреному порядку змінили програмну сітку й у четвер замість запланованого фільму провели ток-шоу «Право на владу». Для цього навіть встановили дистанційний зв’язок із ведучою Наталією Мосейчук — вона перебуває на лікарняному через зараження коронавірусом.
Майже увесь ефір був присвячений відбілюванню Дубінського. Натомість анонсовані гості: голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія та депутат-«слуга» Олександр Трухін — у програмі так і не з'явилися. «Депутатів на ефір видають, як цукерки», — обурилася Мосейчук.
Стосунки «слуг» з 1+1 і до цього були напружені. «Право на владу» перетворилося на майданчик для піару партнера Коломойського Ігоря Палиці та нищівної критики президентської політсили. Останній ефір лише підкреслив: горщики побито. Показово — особливо як на канал, що зробив значний внесок у перемогу Зеленського під час президентських виборів 2019-го.
Проте все це досі може завершитися лише «брязканням зброєю»: Коломойському також не вигідно остаточно псувати стосунки з Зеленським.
Та й у президентській партії сподіваються, що протистояння обмежиться лише вирішенням питання щодо Дубінського. Хоч його й називають людиною Коломойського, але вони не єдине ціле. Олігарху набагато важливіше захистити власні інтереси. Насамперед — від американського правосуддя, яке підбирається все ближче.
- Поділитися: