Фільм про Чорнобиль та екранізація книжки Скрябіна. Яке кіно зніматимуть за державні гроші

Держкіно завершило 11—ий конкурс державного фінансування для кіновиробників. Близько сотні продакшн—студій та кінокомпаній отримають гроші з державного бюджету на реалізацію своїх фільмів. Хто і що покаже у кінотеатрах за гроші платників податків — читайте далі.
Які правила?
У бюджеті України на 2019 рік заклали понад 500 мільйонів гривень на виробництво кіно. І хоча Держкіно просило вчетверо більше, в цілому фінансування агентства, порівняно з минулим роком, не зменшилося.
Держкіно розбиває конкурс на кілька категорій. Наприклад, фільми для «широкої глядацької аудиторії» або «фільми художньої та культурної значущості (авторські)». Також важливий тип фільму: короткий метр чи повний. Усі категорії пітчингу можна подивитися тут.
Виробництво держава може профінансувати повністю або частково
Кожну категорію оцінює окрема експертна комісія, виставляючи бали. Після цього новостворена Рада державної підтримки кіно на основі експертних оцінок голосує за чи проти фінансової підтримки конкретного фільму.
В межах 11 пітчингу 122 проекти отримали прохідні 35 балів. Однак за словами голови Агентства з питань кіно Пилипа Іллєнка, на всі проекти грошей не вистачить, тому в окремих категоріях прохідних бал підвищили до 38.
Хто переміг?
Члени Ради відзначили, що в конкурсі авторських національних повнометражних фільмів було багато якісних проектів.
Серед переможців — фільм «Відблиск» Валентина Васяновича. Це буде п’ятий повнометражний фільм Васяновича у якості режисера. У 2017 році Український Оскарівський комітет відібрав його фільм «Рівень чорного» претендента від України на 90-ту церемонію «Оскар».
А режисер Роман Бондарчук зніме свій другий повнометражний художній фільм «Перше вересня».
Крім того, Рада проголосувала за фінансування фільмів, які набрали менше, ніж прохідний бал, від експертів. Це фільм «П’ятниця, 13» класика українського кіно Романа Балаяна.
Інший важливий проект — фільм «Антропоцен» Мирослава Слабошпицького. Це перша стрічка після успішного «Плем’я». Тема «Антропоцену» — Чорнобильська аварія. Вона для Слабошпицького не нова. У 2012 році він зняв короткометражний фільм «Ядерні відходи», а в 2015 році працював над фільмом «Люксембург», у якому теж йшлося про Чорнобиль. Той проект Держкіно підтримало, однак робота над ним зупинилася, а гроші повернули. Бюджет «Антропоцену» приблизно 116 мільйонів гривень, 48 із яких надасть держава.
В категорії національних фільмів для широкої глядацької аудиторії фінансування отримають майже 20 проектів. Це жанрове кіно. Відразу два фільми режисера Ахтема Сеїтаблаєва брали участь у цьому конкурсі, але держпідтримку отримав тільки історичний епос «Конотопська битва». Він розповідатиме про війну між гетьманом Виговським та російськими військами.
Також фінансуватиметься з бюджету фільм «Я, "Побєда" і Берлін» Ольги Ряшиної. За мотивами автобіографічного твору Андрія Кузьменка про свою юність і подорожі за кордон.
Український режисер Сергій Лозниця зніматиме фільм «Бабин Яр». Цей проект уже перемагав у 7-му пітчингу Держкіно, однак трирічний термін виконання проекту збіг, а наданих грошей на реалізацію не вистачило.
29 мільйонів з бюджету отримає на зйомку повнометражного фільму «Ти — космос» володар премії молодого журі фестивалю в Локарно Павло Остріков. Цей проект представляли на міжнародних кіноринках, як от Les Arcs Coproduction Villages. Загальний бюджет картини — 64 мільйони гривень.
Режисери документалісти будуть знімати ігрове кіно. Дебютуватиме у повному ігровому метрі Катерина Горностай. «Стоп-земля» — фільм про підліткову закоханість, дружбу 16-річної дівчини Маші у найтривожніші для неї моменти дорослішання. Для зйомок фільму автори планують залучити непрофесійних учнів шкіл.
Новий фільм лауреатки Одеського кінофестивалю 2018 Тоні Ноябрьової «Кого ти більше любиш?» також набрав один із найвищих експертних балів. Фільм про розлучення батьків і проблеми дітей, що виникають згодом.
А Дмитро Сухолиткий-Собчук, чий короткометражний фільм «Штангіст» здобув нагороди міжнародних фестивалів, дебютує у повному метрі з фільмом «Памфір».
Фільм уже відбирали до Cinéfondation Residence Каннського міжнародного кінофестивалю. Це програма підтримки молодих режисерів-дебютантів. Прем’єри фільми її учасників можуть відбутися на Каннському фестивалі.
Крім цього, Держкіно в межах 11 конкурсу проектів надасть фінансову підтримку на виробництво кіно «Про героїв, які брали участь у захисті України», дитячого ігрового кіно та на фільми дебюти повно- та короткометражного кіно.
Прем’єри фільмів заплановані на 2019-2020 роки.
- Поділитися: