У Національному банку України повідомили, що деякі фінансові організації, рекламуючи свої кредитні продукти та укладаючи угоди з українцями, занижують розмір реальних відсотків за кредитами та різноманітних комісій у 8-10 разів.

«Це навіть не економічна, а соціальна проблема, бо така недостовірна інформація може поставити людину в умови, коли вона просто буде нездатна виплачувати кредит — адже розраховувала на виплати у 8-10 разів менші — саме на стільки часто реальні відсотки перевищують задекларовані», — повідомила експертка Національного банку Ольга Лобайчук.

За її словами, неправдиві дані про кредитний продукт породжують недовіру суспільства до фінансової системи загалом, що впливає на обсяги кредитування в економіці.

В той же час, у Нацбанку немає механізму покарати фінустанови, що вказують неправдиві відсоткові ставки.

«Щоквартально НБУ отримує майже 10 тисяч скарг від громадян, проте, нажаль, немає інструментів для покарання порушників», — повідомили у НБУ.

Там зазначають, що наразі у парламенті зареєстровано законопроект, який може надати регулятору механізм покарання недоброчесних кредиторів.

Нагадаємо, що за даними Нацбанку, середня ставка за банківськими кредитами для населення у вересні зросла до 32,1% річних, в той час, як за гривневими депозитами українці всередньому можуть отримати 10,6% на рік.

На зростання відсотків за кредитами суттєво вплинуло рішення регулятора підвищити облікову ставку до 18% річних.

Нагадаємо, що з 7 вересня облікова ставка в Україні зросла до 18%.

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Гривня на «американських гірках»: що буде з курсом долара

Напередодні японська фінансова компанія Nomura віднесла Україну до переліку країн, ризик настання валютної кризи у яких є найвищим.

Також у НБУ повідомили про зростання зовнішніх ризиків для стабільності гривні.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile