Франція та країни Балтії вимагають від Китаю пояснити заяву про суверенітет країн колишнього СРСР

Інтерв'ю китайського посла у Франції Лу Шає
Інтерв'ю китайського посла у Франції Лу ШаєСкриншот

Франція та країни Балтії — Естонія, Латвія та Литва — вимагають від Китаю пояснити заяву китайського посла у Франції Лу Шає про те, що колишні радянські країни «не мають ефективного статусу в міжнародному праві».

Про це пишуть TF1 та Delfi.

Міністерство закордонних справ Франції заявило, що висловлює повну солідарність із усіма союзниками та зацікавленими партнерами, які «здобули довгоочікувану незалежність після десятиліть гноблення».

Париж також закликав Китай сказати, чи відображають заяви китайського посла його позицію: «Сподіваємося, що це не так».

Також у Франції наголосили, що кордони України є міжнародно визнаними та включають тимчасово окупований Крим, а захоплення півострова є незаконним.

Глава МЗС Латвії Едгарс Рінкевич наголосив, що заява китайського посла є абсолютно неприйнятною, та очікує від китайської сторони пояснень і повного спростування цієї заяви.

Очільник МЗС Литви Габріеліус Ландсбергіс на заяву посла зазначив: «Якщо хтось досі дивується, чому країни Балтії не довіряють Китаю бути "посередником миру в Україні", то ось посол Китаю стверджує, що Крим є російським, а кордони наших країн не мають правового підґрунтя».

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна заявляв, що викликає представника Китаю виступити з поясненнями коментарів китайського дипломата щодо суверенітету Естонії та інших країн колишнього Радянського Союзу.

Посол України у Франції Вадим Омельченко у відповідь на заяву посла Китаю зазначив, що в того або «є явні проблеми з географією», або такі заяви суперечать позиції Пекіна щодо зусиль із відновлення миру в Україні на основі міжнародного права, цілей і принципів Статуту ООН.

«Контрольне питання "Кому належить Крим?" розкривається як завжди. Наступного разу добре буде розширити: "Кому належить Владивосток?". Немає місця двозначності. Крим — це Україна. Радянської імперії вже не існує. Історія рухається вперед», — пише Омельченко.

Про що йдеться?

Посла Китаю у Франції Лу Шає під час інтерв'ю просили уточнити позицію щодо тимчасово окупованого Криму, на що той відповів, що це «залежить від того, як дивитися на питання», а Крим «спершу був частиною росії».

Журналіст зауважив, що за міжнародним правом у цьому питанні немає ніяких суперечностей, адже півострів є частиною території України.

«За міжнародним правом навіть ці країни колишнього СРСР не мають статусу, як це сказати, ефективного в міжнародному праві. Тому що немає міжнародної угоди, щоб зробити їхній статус як незалежних країн конкретним», — сказав посол.