Франція закликала рф відмовитися від намірів розмістити ядерну зброю в Білорусі. Литва вимагає нових санкцій

Франція закликала росію відмовитися від планів розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі. Водночас Литва заявила, що через такі наміри росії вимагатиме нових санкцій проти неї.

Про це йдеться в повідомленнях Міністерств закордонних справ Франції та Литви.

Французька сторона засудила заяву президента рф володимира путіна про укладення угоди між рф та Білоруссю про розміщення там ядерної зброї.

«Ця угода є додатковим елементом розмивання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі ... Франція закликає росію продемонструвати відповідальність, яка очікується від ядерної держави, і переглянути цю дестабілізаційну угоду», — закликали в МЗС Франції.

Тим часом у Литві заявили, що уважно стежать за ситуацією навколо цієї заяви путіна та розцінюють це як «чергову спробу двох непередбачуваних диктаторських режимів загрожувати своїм сусідам і всьому європейському континенту».

«Це відчайдушні кроки путіна та Лукашенка, щоби створити ще одну хвилю напруги та дестабілізації в Європі ... Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішуватиме, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів. Литва закликатиме до введення нових санкцій — це буде як один із заходів у відповідь», — йдеться в повідомленні МЗС Литви.

Реакція світу на наміри рф розмістити ядерну зброю в Білорусі

Міністерство закордонних справ України відреагувало на наміри росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі. Українська сторона закликає міжнародну спільноту протидіяти рф та вимагає негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

НАТО розкритикувало наміри росії розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, однак зазначило, що наразі не бачить жодних змін у ядерній позиції рф.

Водночас у Європейському Союзі пообіцяли відповісти на такий крок росії новими санкціями. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель наголосив, що розміщення російської ядерної зброї в Білорусі «означало би безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці». За його словами, Білорусь ще може це зупинити, це її вибір.

Ядерна зброя в Білорусі

Ще влітку путін заявив, що росія найближчими місяцями передасть Білорусі ракетні комплекси «Іскандер-М», які, зокрема, можуть мати ядерні боєголовки. Також путін пообіцяв модернізувати білоруські літаки Су-25, щоб ті теж могли містити ядерні ракети.

У грудні 2022 року на переговорах у Мінську путін і Лукашенко домовилися про подальшу військову співпрацю. Лукашенко заявив, що росія передала Білорусі комплекс С-400, «Іскандер» та літаки зі «специфічними» боєприпасами. За його словами, ракетні комплекси від росії вже поставили на бойове чергування.

А 25 березня цього року російські ЗМІ процитували заяву путіна про те, що росія вже передала Білорусі комплекс «Іскандер», який може бути носієм ядерної зброї, і 1 липня закінчить будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї в Білорусі.