«Газпром» пригрозив «Нафтогазу» санкціями через новий арбітраж щодо контракту «качай або плати»
російський «Газпром» відкинув усі вимоги «Нафтогазу України» у справі щодо контракту 2019 року про транзит газу до Європи. Окрім того, компанія пригрозила «Нафтогазу» санкціями за його «недружні дії».
Про це йдеться в повідомленні «Газпрому».
На початку вересня «Нафтогаз» подав прохання про арбітраж проти «Газпрому» до Міжнародного арбітражного суду. Справа стосується контракту 2019 року про транзит газу до Європи, який був підписаний на умовах «качай або плати». росіяни з травня качають і платять менше, ніж передбачено. Тож «Нафтогаз» вимагає від «Газпрому» розрахуватися в повному обсязі, як це визначає контракт.
Утім, «Газпром» категорично відкинув усі вимоги «Нафтогазу України». Там заявляють, нібито це українська компанія, «не маючи належних підстав», відмовилася виконувати свої транзитні зобов'язання через газовимірювальну станцію «Сохранівка» (Ростовська область рф).

У травні Оператор ГТС України справді повідомив про форс-мажорні обставини, через які транспортувати газ через «Сохранівку» та прикордонну компресорну станцію «Новопсков» (Луганська область) було неможливо. Ці обставини — військова агресія рф.
На окупованій території опинилася низка об’єктів ГТС України, і український оператор не міг здійснювати оперативно-технологічний контроль «Новопсковом» та іншими активами.
«Ба більше, втручання окупаційних сил у технологічні процеси, зміни режимів роботи об’єктів ГТС, включно з несанкціонованими відборами газу з транзитного потоку, поставили під загрозу стабільність та безпеку роботи всієї української газотранспортної системи», — пояснював оператор.
Та в «Газпромі» наполягають, що за контрактом невиконання зобов'язань з боку «Нафтогазу» означає, що оплати не буде навіть у разі заяви про форс-мажор на території України.
Мало того, «Газпром» скаржиться, що за контрактом місцем для розв'язання спорів визначений Цюрих у Швейцарії, але через «величезну кількість антиросійських санкцій Швеція та Швейцарія перейшли до розряду недружніх країн».
«Газпром» уважає, що такі обставини позбавляють його «фундаментального права на справедливий і неупереджений розгляд» в арбітражі.
«Газпром» назвав звернення «Нафтогазу» «недружнім кроком» і «продовженням недобросовісної поведінки». російська компанія пригрозила, що через подальші спроби домагатися розгляду спору в Міжнародному арбітражному суді рф може запровадити санкції проти «Нафтогазу».
«На практиці це означатиме заборону для "Газпрому" виконувати перед підсанкційними особами зобов'язання щодо угод, включно зі здійсненням фінансових операцій», — заявили у рф.
Докладніше про угоду
2019 року Україна уклала новий контракт щодо транзиту газу до Європи. У результаті тристоронніх переговорів Україна — росія — Європейський Союз сторони підписали контракт на 5 років з можливістю пролонгації ще на 10 років на аналогічних умовах.
Мінімальні гарантовані обсяги прокачки встановили у 65 млрд кубометрів газу на перший рік та 40 млрд кубометрів на наступні 4 роки. Водночас фактичні обсяги могли бути вищими.
Голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко заявляв, що це було вперше в історії України, коли «Газпром» уклав контракт на транзит за європейським принципом «качай або плати». Він також зазначав, що гарантовані обсяги — це мінімум, а не максимум, якого очікує Україна.
- Поділитися: