Гендиректор МАГАТЕ розповів про першу оцінку стану окупованої ЗАЕС

Під час першого кількагодинного огляду захопленої Запорізької АЕС місія МАГАТЕ зафіксувала фізичні пошкодження на території станції та складні умови праці українських фахівців, які змушені «співіснувати» з окупантами.

Про це розповів гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі на брифінгу.

Він зазначив, що разом з командою зафіксував сліди та залишки від снарядів на будівлях території ЗАЕС.

«Це означає, що фізична цілісність об'єкта була порушена і неодноразово. Незалежно від кінетичної сили того, що ви кидаєте, це неприйнятно», — сказав Гроссі. Він зауважив, що окрім пожежі на станції у березні обстріли ЗАЕС відбувалися загалом у серпні.

Місія МАГАТЕ оцінила повну функціональність систем із забезпечення захисту та безпеки на «жовтому» рівні: попри певне переривання у функціональності цей вид діяльності триває.

Щодо умов роботи колективу на захопленій ЗАЕС МАГАТЕ поставило «жовто-червоний рівень». Гроссі заявив, що через унікальну ситуацію з окупації атомної станції, українські фахівці та представники «росатому» «співіснують» на станції.

«Ми не позначили це повністю червоним з однієї причини: АЕС продовжує функціонувати, є професійна modus vivendi, якщо можна так сказати. Вони співпрацюють і тому є тимчасовий спосіб співіснування», — сказав Гроссі.

Таку саму оцінку МАГАТЕ поставило забезпечення електроенергією. Гроссі заявив, що МАГАТЕ дуже переживало через це питання, оскільки питання електрики пов'язане з охолоджувальними системами АЕС. Гроссі наголосив, що зараз на ЗАЕС діють два енергоблоки та коли був блекаут дизельні генератори працювали у нормальному режимі.

Щодо логістичного забезпечення ЗАЕС МАГАТЕ поставило «зелено-жовтий» рівень: інспектори заявили, що значних проблем з цим не було.

Ситуацію з радіаційним фоном та реакцією на НС МАГАТЕ оцінило на «зелено-червоному рівні». Гроссі заявив, що системи діють, але були певні серйозні перепони. Він заявив також про певні складнощі щодо комунікації з регулятором.

Які висновки?

Гендиректор МАГАТЕ наголосив, що ця оцінка є «поглядом з висоти пташиного польоту» та підкреслив, що ситуація на окупованій ЗАЕС є «надзвичайно важкою».

«Очевидно, що тим, у кого є певні військові цілі, добре відомо, яким чином можна нашкодити. Це не дбати про витривалі реактори, а бити по місцях, де справді можна нашкодити. Тож я переживаю за фізичну цілісність, забезпечення електроенергією та колектив. Все решта — над цим ми можемо працювати», — сказав гендиректор МАГАТЕ.

Він додав, що під час відвідин місія МАГАТЕ перевіряла те, на що запросила запит. У разі, коли потрібно було щось роздивитися детальніше, місію туди супроводжували. Гроссі запевнив, що делегації вдалося побачити все, про що та просила.

Також військові рф не спілкувалися до місії.

«Ми знаємо, що певну групу відвели від об'єкта на час нашої присутності. Але ми чули, що українські працівники працюють зі своїми російськими колегами. Це не ідеальна, напружена ситуація», — сказав Гроссі.

Що тепер робитиме МАГАТЕ?

Рафаель Гроссі заявив, що МАГАТЕ вирішила організувати постійну присутність на ЗАЕС. Наразі там перебувають 6 членів делегації МАГАТЕ. Утім планується, що постійно присутніми там будуть двоє представників МАГАТЕ.

«Я не хочу прикидатися що те, що ми робимо, розв'яже війну або поверне АЕС Україні. Це поза нашими спроможностями. Те, що ми робимо там — це стабілізація. Ми розглядаємо питання безпеки... За умови, що нам це вдасться, це загалом повпливає на те, що відбувається», — сказав Гроссі.

Про місію МАГАТЕ

Делегація МАГАТЕ прибула на захоплену російськими військами Запорізьку АЕС вдень 1 вересня попри ранковий інтенсивний обстріл у місті. Вже за кілька годин чотири з дев'яти автомобілів делегації МАГАТЕ покинули територію об'єкта. Рафаель Гроссі розповів, що під час першого туру по ЗАЕС оглянув ключові зони, але «роботи ще залишається багато».

Зараз на станції залишились 6 представників місії МАГАТЕ, які розвантажують привезене ними обладнання та продовжують роботу. Вони працюватимуть там до 3 вересня. Після цього організація опрацює «питання постійної присутності своїх спостерігачів у районі станції».

Візит місії МАГАТЕ узгоджувався тижнями на тлі регулярних обстрілів території біля ЗАЕС. Окупанти до останнього всіляко намагалися зірвати його: спершу відмовилися робити для інспекторів спецперепустки для перетину російських пунктів пропуску, а потім обстрілювали з артилерії заздалегідь погоджений маршрут поїздки, повідомив очільник Запорізької ОВА. У всіх провокаціях окупанти звинувачують Збройні сили України.

Делегація МАГАТЕ складається з 14 міжнародних експертів із Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Албанії, Франції, Італії, Йорданії, Мексики та Північної Македонії. Очолює місію гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Місія має сфокусуватися на трьох завданнях: фізичному захисті, ядерній безпеці та гарантіях нерозповсюдження ядерних матеріалів. Міністр енергетики Герман Галущенко наголошував: Україна очікує, що результатами роботи місії стануть деокупація ЗАЕС, її повернення під повний контроль України та подальша демілітаризація території навколо станції.