Генпрокуратура Білорусі порушила нові кримінальні справи проти Тіхановської та Координаційної ради
Генпрокуратура Білорусі відкрила кримінальні провадження проти лідерки білоруської опозиції Світлани Тіхановської та членів Координаційної ради. Їм закидають створення екстремістського формування.
Про це йдеться у заяві Генеральної прокуратури Білорусі.
Зокрема прокуратура звинувачує Світлану Тіхановську, членів Координаційної ради Марію Колеснікову, Максима Знака, Павла Латушка, Ольгу Ковалькову, Сергія Дилевського та інших опозиціонерів у «створенні екстремістського формування та управлінні ним».
Окрім цього, членів Координаційної ради звинуватили у змові з метою захоплення державної влади неконституційним шляхом. Одному із засновників фонду допомоги BY_help для постраждалих від переслідування влади Олексію Леончикову також висунули звинувачення у «фінансуванні діяльності екстремістського формування».
Нагадаємо, у серпні Генпрокуратура Білорусі відкрила кримінальне провадження проти членів Координаційної ради за статтею про «заклики до дій, спрямованих на шкоду національній безпеці». Тоді генпрокурор Олександр Конюк заявив, що Координаційна рада загрожує національній безпеці та планує захоплення влади.
Що це за Координаційна рада?
Її створили 18 серпня з ініціативи опозиційної кандидатки у президенти Білорусі Світлани Тіхановської. Члени ради називають цю організацію «єдиним представницьким органом білоруського суспільства».
Координаційна рада створювалась із метою організації процесу «подолання політичної кризи та забезпечення згоди в суспільстві, а також для захисту суверенітету і незалежності Республіки Білорусь». Так, її метою передусім було мирне передання влади від Олександра Лукашенка до Тіхановської (яку опозиція вважає справжньою переможницею виборів).
Спочатку туди ввійшли понад три десятки людей, зокрема сама довірена особа Тіхановської Ольга Ковалькова, Нобелівська лавреатка з літератури Світлана Алексієвич, очільник правозахисного центру «Вясна» Алесь Беляцький, ексміністр культури Білорусі Павло Латушко, економісти, письменники, юристи тощо. Наразі на сайті організації повідомляють про 5572 членів розширеної Координаційної ради.
Члени ради наголошували, що вони хочуть подолати кризу в Білорусі й не ставлять собі за мету зміну конституційного ладу чи зовнішньополітичного курсу.
Що відбувається у Білорусі?
Із серпня 2020 року в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів і вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.
Попри масові мітинги та акції по всій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та знову зайняв пост президента. А протестувальників силовики жорстко розганяють/затримують і загалом переслідують, зокрема й кримінальними справами.
Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.
Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.
- Поділитися: