Гігієнічним нормам не відповідають близько 30% проб води у трьох південних областях — МОЗ

Масовий мор риби на Дніпропетровщині через різке зниження рівня води у Каховському водосховищі, 8 червня 2023 року
Масовий мор риби на Дніпропетровщині через різке зниження рівня води у Каховському водосховищі, 8 червня 2023 рокуДніпропетровська обласна прокуратура

Після підриву росіянами греблі Каховської гідроелектростанції у водоймах Херсонської, Одеської та Миколаївської областей окремі показники значно перевищують встановлені гігієнічні та санітарні норми. Повністю гігієнічним нормам не відповідають щонайменше 30% проб води.

Про це заявив заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Зокрема, з 579 проб нормам не відповідають 185. Найбільш значні відхилення від показників безпеки згідно з вірусологічними, мікробіологічними та паразитологічними дослідженнями зафіксовано в Одеській області.

«Центри контролю та профілактики хвороб оперативно інформують органи міського самоврядування про зміну в показниках якості та безпечності води й інформують населення щодо небезпеки та заборони купання», — зазначив Кузін.

Головний санлікар додав, що наразі заборони купання діють на Одещині, Херсонщині та Миколаївщині.

Забруднення води

Підрив окупантами Каховської ГЕС призвів до значних збитків для довкілля в Україні. Наприклад, за даними Greenpeace, через руйнування греблі затоплено щонайменше 32 заправні станції, склади та нафтопереробні заводи. Це може призвести до витоку хімікатів, нафти й бензину. Також знищення греблі спричинило масову загибель риби.

Уздовж морського узбережжя та річкового русла в зоні підтоплення сформували близько 40 точок моніторингу води поверхневих водойм.

Серед загроз для населення — сальмонели, ротавірус, яйця та личинки гельмінтів, кишкова паличка. Також у постраждалих областях створили 97 груп оперативного реагування на біологічні, хімічні та радіаційні загрози.

Міністерство охорони здоров’я закликає громадян відповідально поставитися до власного здоров’я та не купатись у водоймах на півдні.

Під суворою забороною також вилов риби на цих територіях і збір мертвої риби у місцях масового мору. Ця риба може містити збудники інфекційних хвороб, паразитів чи небезпечні хімічні речовини. Жоден зі способів приготування не може зробити таку рибу безпечною, наголосили в МОЗ.